Praha - Služby soukromých agentur, které působí ve válečných zónách, si podle informací serveru Ekonom.cz objednává v Česku stále více lidí.
Podle serveru se mezi takzvané soukromé armády řadí i Česká bezpečnostní akademie (ČBA), která získala zakázku na ochranu podnikatelů v Afghánistánu. Tento kontrakt je údajně první v zemi, jako je Afgánistán.
Česká bezpečnostní akademie může podle jejího jednatele Jiřího Lenze poskytnou služby 25 ozbrojenců. Mezi její pracovníky patří i bývalí vojáci a příslušníci policejních zásahových jednotek.
"Máme ale mezi sebou i dva veterány francouzské cizinecké legie," řekl Lenz. Sám dříve pracoval na policejním Útvaru pro ochranu osobních činitelů. Jako bodyguard měl na starosti i bývalého premiéra Stanislava Grosse.
Česká bezpečností akademie zajišťovala v červenci na cestě do Kábulu ostrahu dvěma manažerům z konzultantské firmy Star a České středoasijské obchodní komory. Od října má v Kábulu vést stálou ostrahu nové obchodní kanceláře, kterou tam chce Star spolu se Středoasijskou komorou otevřít.
"V Kábulu zůstanou tři naši pracovníci, kteří budou permanentně zabezpečovat ochranu budovy nebo doprovod při cestách z letiště. Podle toho, jak tam začnou jezdit jednotlivé skupiny podnikatelů, se bude počet našich ochránců zvyšovat," doplnil Lenz.
Podle Ekonomu vyjíždějí soukromí vojáci do válečných oblastí plnit úkoly, které dříve zajišťovala jen armáda. Odpovídá tomu i jejich výcvik a výzbroj. Samozřejmostí jsou například samopaly. Kvůli různým právním omezením si je většinou pořizují až na místě.
Služby takzvaných soukromých armád se liší od klasických bezpečnostních agentur i cenou. Přítomnost jednoho z ozbrojenců ČBA vyjde podle Lenze přibližně na deset tisíc dolarů (zhruba 180 tisíc korun).
Experti tvrdí, že v budoucnu by mohly služeb těchto agentur využívat i bezpečnostní složky státu. Podle webu například zástupci české armády o podobné služby nestojí.