Obce mají šanci, rypadla je nepohřbí

Pavel Baroch
10. 2. 2006 13:15
Horní Jiřetín - Ministerstvo životního prostředí chce zachránit severočeské obce Horní Jiřetín a Černice před těžbou hnědého uhlí.

Hodlá prosadit, aby zásoby uhlí pod oběma sídly stát odepsal.

Tím by se plánovaná těžba uhlí před obcemi zastavila, odpis ložisek by navíc měl mnohem větší váhu než usnesení Pithartovy vlády, která v roce 1991 těžební limity v severních Čechách už jednou stanovila.

Stejný kabinet přitom rozhodl, že zásoby uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi mají úřady odepsat. Tato část vládního usnesení ovšem nikdy nebyla naplněna.

Ministerstvo teď ovšem stojí před prvním vážným problémem. Aby mohlo ministerstvo průmyslu požádat o odpis zásob, potřebuje přesné údaje o ložisku. A ty má Mostecká uhelná společnost, která s těžbou uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi počítá.

Od konce druhé světové války zmizelo kvůli těžbě uhlí 81 obcí, poslední byly v polovině devadesátých let Libkovice.

Obyvatelé Horního Jiřetína a Černic jsou na tom ještě hůř než lidé z Beskyd, kteří se také obávají těžby uhlí. V případě severočeských obcí už Mostecká uhelná společnost oznámila, že na případné rozšíření povrchového dolu a stěhování lidí má připraveno několik miliard korun.

V Beskydech by případná hlubinná těžba černého uhlí neznamenala likvidaci žádné obce. Navíc společnost OKD tvrdí, že s těžbou nepočítá ani v dlouhodobém podnikatelském plánu.

Těžaři posuzují žádost

Úřad ministra Libora Ambrozka (KDU-ČSL) už těžaře požádal, aby potřebné údaje poskytli. Mostecká uhelná zatím nerozhodla, jestli požadavku vyhoví.

"Žádost o podklady, kterou jsme obdrželi od Ministerstva životního prostředí, podrobujeme právní analýze," řekla mluvčí společnosti Liběna Novotná.

Vladimír Buřt, jiřetínský zastupitel a hlavní organizátor akcí za záchranu obou obcí příliš nevěří tomu, že Mostecká uhelná údaje v brzké době poskytne. "Myslím, že budou dělat stejné obstrukce jako v devadesátých letech," odhaduje Buřt, podle něhož by se ministerstvo mělo pokusit získat potřebné informace i na jiných úřadech.

Infobox

DEFINITIVNĚ AŽ ZA ROK

  • Na osud Horního Jiřetína a Černic bude mít velký vliv i územní plán Ústeckého kraje. Autoři konceptu navrhli krajským zastupitelům, aby se těžba uhlí zastavila před obcemi. Konečnou verzi schválí zastupitelé nejspíš až příští rok.

O odpis zásob se v minulých letech pokoušel Ambrozkův předchůdce Miloš Kužvart (ČSSD). "Jenže těžební společnosti nikdy nepředložily patřičné dokumenty, například o přesném množství zásob," řekl později Kužvart.

Uhlí za 400 miliard

Ministerstvo životního prostředí věří, že podklady od Mostecké uhlené společnosti nakonec získá. Dokumenty o ložisku pod Horním Jiřetínem a Černicemi jsou ovšem jenom prvním krokem k odpisu zásob. Rozhodující slovo bude mít ministerstvo průmyslu.

"O odpisu rozhodneme na základě stanoviska k tomu zřízené mezirezortní komise, kde bude mít své zástupce i Ministerstvo životního prostředí," uvedlo ministerstvo průmyslu, které předpokládaný výsledek už naznačilo.

"Při rozhodování o odpisu zásob v očekávaném rozsahu až 800 milionů tun hnědého uhlí, při současných cenách uhlí zhruba 500 korun za tunu bude přísně dodržen princip sedmého článku Ústavy České republiky, který stanovuje státu povinnost dbát o šetrné využívání přírodních zdrojů a ochranu přírodního bohatství," sdělilo ministerstvo.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy