U škol herny nevyrostou, věříme ve zdravý rozum, říkají autoři změny zákona. Nehorázné, soudí Babiš

Klára Galová
14. 4. 2016 20:22
Obce dovedou samy nejlépe posoudit, kde mají nebo nemají být herny. Není potřeba je výslovně zakazovat u škol, nemocnic a kostelů, argumentují autoři změny zákona o hazardu. Změnu prosadil Svaz měst a obcí a pozměňovací návrh podal poslanec Vladislav Vilímec (ODS). Podle ministra financí Andreje Babiše je zrušení zákazu nehoráznost.
Obce si budou moci samy určit, zda chtějí herny v blízkosti škol, nemocnic či kostelů. (Ilustrační foto)
Obce si budou moci samy určit, zda chtějí herny v blízkosti škol, nemocnic či kostelů. (Ilustrační foto) | Foto: Lukáš Houdek

Praha – Zda se poblíž škol či nemocnic a kostelů budou provozovat hazardní hry, budou od ledna 2017 určovat obce. Vyplývá to z pozměňovacího návrhu Vladislava Vilímce (ODS), který ve středu poslanci schválili spolu se zákonem o hazardních hrách. Dosud byly herny na takových místech zákonem zcela zakázány. Vilímec věří, že obce dokážou nejlépe posoudit, kde herny mají, nebo nemají být.

"Jsem naprosto přesvědčený o tom, že obec, která je určitým garantem místního pořádku, by si měla zvolit na základě svých znalostí a možností, zda hazard úplně zakáže, nebo povolí, a že je to tak správně. Obce by měly mít možnost volby. Věřil bych jejich schopnostem reálně posoudit situaci," řekl Aktuálně.cz Vilímec s tím, že se nedomnívá, že by změna zákona vedla k reálnému zvýšení počtu heren v okolí škol či nemocnic.

Ve zdravý rozum zastupitelstev doufá i Svaz měst a obcí, na jehož požadavek návrh reaguje. "Naši legislativci dali podnět k určité úpravě, která bude odpovídat poměrům v dané obci. Každá samospráva má jinou geografii a je rozdíl, jestli je zákaz existence kasina nebo herny 150 metrů od takového zařízení na třídě, kde je v jedné přímce zároveň škola, nebo 150 metrů přes dvouproudovou dálnicí, kam nevede žádný chodník," vysvětlil předseda svazu František Lukl.

Zároveň uklidňuje, že kdyby se opravdu herna objevila na nevhodném místě, bude svaz na danou obec apelovat. "Myslím, že takové zastupitelstvo by bylo podrobeno nejen kritice, ale i faktickým krokům vedoucím k odvolání," dodal Lukl.

Je to nehorázné a skandální, shodují se Babiš se Stropnickým

Hlavním kritikem zrušení nynějšího zákazu je ministr financí Andrej Babiš (ANO). "Považuji za nehorázné, že poslanci v sousedství škol, školek a nemocnic a kostelů chtějí mít kasina. Mělo se to zakázat ze zákona a nenechat to pouze v pravomoci obcí,“ řekl deníku Aktuálně.cz.

Dalším důvodem k Babišově nespokojenosti je také fakt, že poslanci odmítli jeho pozměňovací návrh, který by zakazoval automaty a videoloterijní terminály na nádražích a ve sportovních či kulturních zařízeních.

Ke změně je skeptický i jeho stranický kolega a ministr obrany Martin Stropnický. „Považuji za skandální, že Sněmovnou, v rozporu s návrhem ministerstva financí, prošel návrat hazardu do blízkosti škol. Doufám, že si to voliči budou pamatovat,“ uvedl na svém twitterovém účtu.

Možnost rozhodovat o fungování heren v blízkosti škol, nemocnic a kostelů není jediná pravomoc obcí, která vyplývá z odsouhlaseného pozměňovacího návrhu zákona. Nově budou o každém automatu na svém území rozhodovat samy. Nyní některé typy loterií povoluje ministerstvo financí, ale od nového roku bude vydávat jen základní licence. Firmy pak budou o umístění automatů vyjednávat přímo se starostou obce.

 

Právě se děje

Další zprávy