Obamův poradce: Povolte manželství všem, jinak se ocitnete na špatné straně historie

Barbora Doubravová Barbora Doubravová
10. 7. 2023 6:14
Timothy McCarthy byl před osmi lety u toho, když homosexuálové získali právo uzavírat sňatky po celých Spojených státech. O stejném rozhodnutí bude v následujících měsících jednat také česká sněmovna. "Pokud nepovolíte manželství všem, stojíte na špatné straně historie," vzkazuje Česku bývalý poradce Baracka Obamy.
Snímek z Pride Month, akce na podporu homosexuálů
Snímek z Pride Month, akce na podporu homosexuálů | Foto: Reuters

Profesor Harvardovy univerzity Timothy Patrick McCarthy pomohl formovat vstřícný vztah tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy k právům LGBT+ lidí. Ten vyústil v roce 2015 v uzákonění stejnopohlavních sňatků ve všech státech USA. Před časem vystoupil na mezinárodní konferenci v českém Senátu věnované zkušenostem s manželstvím i rodičovstvím gayů a leseb. Deník Aktuálně.cz s ním při této příležitosti mluvil.  

"Lidé, kteří se zasazují o prosazování rovnosti, svobody a důstojnosti lidí v konkrétních momentech historie, kdy proti nim stojí divoká opozice, v průběhu času obstojí mnohem lépe než ona opozice," říká v rozhovoru McCarthy. Podle historika společnosti postupují vpřed a upření manželských práv gayům a lesbám v historickém vývoji neobstojí. Manželství stejnopohlavním párům umožňuje v současnosti 34 států světa.

Politici proti společnosti?

S manželstvím pro všechny podle posledních průzkumů souhlasí většina české společnosti, podpora je nejvyšší od roku 2015. Ačkoliv se návrhem na uzákonění sňatků stejnopohlavních párů bude v následujících měsících zabývat také sněmovna, není vůbec jisté, zdali zákon projde. Klíčový bude postoj nejsilnějšího klubu hnutí ANO a vládní ODS. U obou je více spíše odpůrců.

Podle McCarthyho dochází ke střetu mezi politiky a samotnými občany. "Strávil jsem celý svůj život bojem za práva menšin a podobně jsem se často cítil vystaven rozmarům lidí, kteří drží politickou moc a nestojí na straně pokroku v prosazování práv," popisuje.

Že sněmovna není většinově nakloněna manželství pro všechny, dokládá i to, že poslanci sice odsouhlasili, že se jím budou zabývat, stejně ale dopadl i protichůdný návrh, který chce do ústavy dostat ustanovení, že manželství je výhradně svazkem muže a ženy. 

Většina sněmovních stran chce dojít spíše ke kompromisu. Části poslanců vadí, že by se sňatek homosexuálů jmenoval manželství. Chtějí tedy prosadit, aby se od slova upustilo a vznikl nový název. Podobné snahy ale historik kritizuje. Samostatná kategorie pro LGBT+ lidi je podle něj diskriminace, nikoli rovnost.

"Chápu argument pro samostatnou kategorii pro páry stejného pohlaví, protože v USA po mnoho let existovaly v některých státech takzvané civilní svazky. Byly polovičním opatřením na cestě k manželské rovnosti. Rozumím tedy tomu posunu, ale je to kompromis, který nerespektuji," říká historik.

McCarthy se k Obamovi dostal kolem roku 2007, když tehdy jako senátor zahájil prezidentskou kampaň. Byl požádán, aby se stal zakládajícím členem jeho Národního poradního sboru pro LGBT+ lidi. Tento poradní orgán následně formoval Obamovu agendu v oblasti občanských práv do prezidentských voleb, ve kterých v roce 2008 zvítězil nad republikánem Johnem McCainem. 

"Nejpyšnější jsem na to, že Obama je a byl nejprogresivnějším demokratickým kandidátem na prezidenta v otázkách LGBT+ lidí v historii Spojených států," tvrdí McCarthy. 

Cesta k manželství v USA

Obamovy postoje k LGBT+ komunitě ale nebyly od začátku tak vstřícné. Během své první prezidentské kampaně ještě tvrdil, že je proti manželství homosexuálů. Stejnopohlavní manželství podpořil až později, když se dostal do Bílého domu.

Stal se tak prvním americkým prezidentem, který se vyjádřil pro. "Bylo jasné, že jde o výbušnou záležitost, o které nemůže veřejně mluvit. Ze zákulisí jsme ale věděli, že byl vždy pro, a to už i jako senátor. Neříkat to první roky veřejně byl kompromis, taková je politika," vysvětluje McCarthy.

Podle historika se podpora stejnopohlavních sňatků v americké společnosti během několika let rychle proměnila. "Když byla v roce 2004 jako v prvním americkém státě v Massachusetts legalizována rovnost manželství, drtivá většina země byla proti. Dokonce ještě když byl vynesen v roce 2015 verdikt Nejvyššího soudu, ve Spojených státech stále panoval prudký odpor," vzpomíná. 

Polovina Evropské unie sňatky uzákonila

  • Sňatky stejnopohlavních párů na celostátní úrovni umožňuje 33 zemí světa, z toho 14 v Evropské unii. Většina těchto států jim umožňuje i adopci dětí. Nejnověji schválilo stejnopohlavní sňatky Estonsko, rozhodnutí vstoupí v platnost v roce 2024.
  • Ze západoevropských zemí tyto sňatky uznává Andorra, Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Irsko, Island, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie.
  • Česko uzákonilo v červenci 2006 registrované partnerství, které párům přiznává menší práva než manželství. Komunita homosexuálů, bisexuálů a transgenderových lidí jej považuje za nedostatečné. Parlament začal v listopadu 2018 projednávat novelu, která manželství lidem stejného pohlaví umožní. K závěrečnému hlasování se nikdy nedostal.

Během dvou desetiletí ale došlo k úplnému obratu. Ze 70 procent lidí stavících se proti manželství gayů a leseb na 70 procent, kteří ho v současnosti podporují. "Homosexuálové se museli veřejně přihlásit ke své orientaci, žít své životy nahlas a hrdě. Ukázali světu, že nejsou hrozbou pro tradiční hodnoty, naopak že jsou dobří sousedé, členové rodiny nebo rodiče," vysvětluje McCarthy obrat veřejného mínění. 

"Myslím, že lidé už nyní chápou, že strach a úzkosti, které ohledně LGBT+ lidí měli, byly založeny na nevědomosti a předsudcích," dodává. Připomíná některé výzkumy, které naznačují, že dětem vychovaným rodiči stejného pohlaví se v množství ukazatelů od akademických úspěchů po oblast duševního a fyzického zdraví ve skutečnosti vede alespoň stejně nebo lépe než jejich vrstevníkům, kteří vyrůstají v tradičních rodinách.

Přestože může podle historika příběh legalizace manželství osob stejného pohlaví v USA být inspirací pro Česko, není konečným řešením. "Manželská rovnost je nakonec jen jeden kus mnohem většího boje za svobodu, rovnost a lidská práva pro všechny. Ten neskončil," říká.

Prosazuje například, aby se o komunitě LGBT+ učilo na školách. V Massachusetts pracuje s týmem lidí, kteří se snaží prosadit návrh zákona o vzdělávacím plánu pro školy, aby pojednával o historii LGBT+. "Ale ani ve státě, který je na poli práv homosexuálů velmi daleko, se to zatím nepodařilo," vysvětluje.

VIDEO: Manželství pro všechny nechci, ale homofob nejsem, říká ministr spravedlnosti Blažek (29. 6. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Pavel Blažek | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy