Sobotka informoval vedení ČSSD, kdo skončí ve vládě. Teď chce jména říct prezidentovi

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 11. 2016 15:05
Premiér Bohuslav Sobotka v pátek oznámil politickému grémiu strany, jak budou vypadat změny ve vládě. Nejdříve by se to měl dozvědět prezident Miloš Zeman, kterému premiér oznámí jména ministrů, kteří skončí, a jejich nástupců. Premiér již s prezidentem telefonicky hovořil, v nejbližší době by se měli potkat i osobně. Nejčastěji se v souvislosti s koncem v Sobotkově kabinetu mluví o ministru zdravotnictví Svatopluku Němečkovi, ministru pro lidská práva Jiřím Dienstbierovi a ministryni práce Michaele Marksové-Tominové.
Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pátek oznámil politickému grémiu strany, jak budou vypadat změny ve vládě. Nejdříve by se to měl dozvědět prezident Miloš Zeman. Spekulace by dneškem měly skončit, řekl v rozhovoru ministr vnitra a statutární místopředseda sociálních demokratů Milan Chovanec.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček oznámil, že premiér telefonicky mluvil s Milošem Zemanem a v blízké době se oba politici také setkají. Podle České televize Sobotka prezidenta v telefonátu informoval o změnách ve vládě. Premiér odpoledne vystoupí s prohlášením.

Předseda vlády před týdnem poslal dopis spolustraníkům, ve kterém oznámil, že plánuje udělat změny uvnitř kabinetu. Podle Chovance se v pátek ráno sešlo grémium strany, na němž premiér informoval o svém postoji. "Já si myslím, že debata směrem k výměně ve vládě dneškem končí. To znamená, že pan premiér bude o věci informovat pana prezidenta, a myslím si, že dnešek je dnem, kdy ta debata uvnitř končí," prohlásil Chovanec.

Ministr dodal, že v pátek poprvé slyšel konkrétní jména kolegů, kteří mají z vlády odejít, i jejich náhradníků. Jejich jména neuvedl, protože by se je měl první dozvědět prezident a až poté veřejnost.

Média za adepty na odchod z vlády nejčastěji označují ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera a ministryni práce Michaelu Marksovou-Tominovou. V médiích se také spekulovalo, že je pro předsedu vlády složité najít za ně náhradníky. "Já si myslím, že pan premiér měl celý ten proces vcelku pevně v rukou a všechno ostatní byly mediální hrátky a spekulace," uvedl dnes Chovanec.

Ve čtvrtek vystoupil nebývale ostře proti některým členům sociální demokracie Dienstbier, který tvrdí, že se ho z vlády snaží dostat část strany. "Víte co, já jsem od pana premiéra de facto slyšel až dnes oficiálně nějaká jména. To, co jsme zažívali v posledních dnech, tak byly mediální spekulace a reakce na mediální spekulace. Ti, kteří se rozhodli takto mediálně spekulovat, tak neprospívají vlastní straně ani sami sobě," podotkl Chovanec.

Ministr dodal, že politikům, kteří se takto rozhodli, nerozumí. "Myslet si, že mediálním tlakem získám nějakou výhodu, když útočím proti vlastní straně, podle mě je ta myšlenka velmi lichá a dětinská, když to řeknu velmi slušně," řekl Chovanec.

 

Právě se děje

Další zprávy