Sobotka informoval vedení ČSSD, kdo skončí ve vládě. Teď chce jména říct prezidentovi

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 11. 2016 15:05
Premiér Bohuslav Sobotka v pátek oznámil politickému grémiu strany, jak budou vypadat změny ve vládě. Nejdříve by se to měl dozvědět prezident Miloš Zeman, kterému premiér oznámí jména ministrů, kteří skončí, a jejich nástupců. Premiér již s prezidentem telefonicky hovořil, v nejbližší době by se měli potkat i osobně. Nejčastěji se v souvislosti s koncem v Sobotkově kabinetu mluví o ministru zdravotnictví Svatopluku Němečkovi, ministru pro lidská práva Jiřím Dienstbierovi a ministryni práce Michaele Marksové-Tominové.
Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pátek oznámil politickému grémiu strany, jak budou vypadat změny ve vládě. Nejdříve by se to měl dozvědět prezident Miloš Zeman. Spekulace by dneškem měly skončit, řekl v rozhovoru ministr vnitra a statutární místopředseda sociálních demokratů Milan Chovanec.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček oznámil, že premiér telefonicky mluvil s Milošem Zemanem a v blízké době se oba politici také setkají. Podle České televize Sobotka prezidenta v telefonátu informoval o změnách ve vládě. Premiér odpoledne vystoupí s prohlášením.

Předseda vlády před týdnem poslal dopis spolustraníkům, ve kterém oznámil, že plánuje udělat změny uvnitř kabinetu. Podle Chovance se v pátek ráno sešlo grémium strany, na němž premiér informoval o svém postoji. "Já si myslím, že debata směrem k výměně ve vládě dneškem končí. To znamená, že pan premiér bude o věci informovat pana prezidenta, a myslím si, že dnešek je dnem, kdy ta debata uvnitř končí," prohlásil Chovanec.

Ministr dodal, že v pátek poprvé slyšel konkrétní jména kolegů, kteří mají z vlády odejít, i jejich náhradníků. Jejich jména neuvedl, protože by se je měl první dozvědět prezident a až poté veřejnost.

Média za adepty na odchod z vlády nejčastěji označují ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera a ministryni práce Michaelu Marksovou-Tominovou. V médiích se také spekulovalo, že je pro předsedu vlády složité najít za ně náhradníky. "Já si myslím, že pan premiér měl celý ten proces vcelku pevně v rukou a všechno ostatní byly mediální hrátky a spekulace," uvedl dnes Chovanec.

Ve čtvrtek vystoupil nebývale ostře proti některým členům sociální demokracie Dienstbier, který tvrdí, že se ho z vlády snaží dostat část strany. "Víte co, já jsem od pana premiéra de facto slyšel až dnes oficiálně nějaká jména. To, co jsme zažívali v posledních dnech, tak byly mediální spekulace a reakce na mediální spekulace. Ti, kteří se rozhodli takto mediálně spekulovat, tak neprospívají vlastní straně ani sami sobě," podotkl Chovanec.

Ministr dodal, že politikům, kteří se takto rozhodli, nerozumí. "Myslet si, že mediálním tlakem získám nějakou výhodu, když útočím proti vlastní straně, podle mě je ta myšlenka velmi lichá a dětinská, když to řeknu velmi slušně," řekl Chovanec.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy