Můj konec chtějí pučisté a mafie, zlobí se Dienstbier. Hádky nám berou energii, varuje Sobotka

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
10. 11. 2016 14:52
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier se tvrdě pustil do svých stranických oponentů. Jeho odvolání z vlády podle něj chtějí pučisté z Lán a pražští mafiáni. Jestli už mu premiér potvrdil, že ve vládě končí, zatím nechce komentovat. Premiér Sobotka se později proti jeho slovům ohradil, byť ho nejmenoval.
Jiří Dienstbier tvrdě zkritizoval své spolustraníky. Na jeho odchod z vlády prý tlačí třeba Jeroným Tejc nebo Miroslav Poche.
Jiří Dienstbier tvrdě zkritizoval své spolustraníky. Na jeho odchod z vlády prý tlačí třeba Jeroným Tejc nebo Miroslav Poche. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier vyrazil do boje proti svým názorovým oponentům uvnitř ČSSD. Právě Dienstbier je podle zákulisních informací hlavním kandidátem na ministerskou výměnu, kterou avizoval premiér Bohuslav Sobotka minulý týden.

Podle Dienstbiera za tím stojí tlaky jeho stranických kolegů. "Po mém odvolání nejvíce volají pučisté z Lán jako Jeroným Tejc nebo Jiří Zimola nebo ta pražská mafie. Ať už se jedná o Pocheho, který se proslavil tím, že se přiznal k praní peněz, nebo za podvod pravomocně odsouzeného Karla Březinu, kteří se přiznali k tomu, že už v pondělí zapíjeli mé odvolání," řekl Aktuálně.cz Dienstbier.

"Toto má být ta nová krev ČSSD? To má být signál voličům, že se sociální demokracie nějak dynamicky a pozitivně mění?" dodal ministr. 

Obdobný komentář poté umístil i na svůj Twitter. Jestli bude Dienstbier patřit mezi ty ministry, kteří ve vládě rok před volbami skončí, premiér Sobotka dosud neřekl. S Dienstbierem se ale sešel už v pondělí. Jestli mu zvěsti o jeho odvolání potvrdil, nebo ne, ale nechtěl Dienstbier komentovat. "Toto je v kompetenci pana premiéra," řekl pouze.

Sobotka vybízí k jednotě a varuje před hádkami

Předseda vlády Bohuslav Sobotka později na slova Dienstbiera zareagoval. Podle něj se ČSSD nemůže tvářit, že se nic neděje, nemůže sedět s rukama v klíně a čekat, že ji voliči ve volbách za rok lépe pochopí.

"Rozhodl jsem se jít cestou změn, dát klíčových tématům ČSSD novou dynamiku a energii," uvedl Sobotka. Změny ve vládním týmu jsou prvním krokem, následovat budou další. "Musíme se zaměřit na klíčová témata ČSSD, změnit zásadně komunikaci naší práce, provést programovou diskusi, a připravit se na březnový sjezd a volby," avizuje premiér s tím, že chce dát ČSSD nový impuls a přivést novou krev, která má dynamiku.

"ČSSD by nyní měla kormidlovat na jedné lodi, příští rok nás čeká těžký volební zápas, který určí, zda země půjde cestou oligarchizace či si udrží demokratické a sociálně odpovědné principy. Musíme být silní a jednotní. Hádky a osočování nám ubírají energii, kterou nyní ČSSD potřebuje více než kdy dříve," tvrdí šéf strany. 

 

Právě se děje

Další zprávy