Končí Němeček, Dienstbier a Marksová, řekne prezidentovi v Lánech Sobotka

Domácí Domácí
Aktualizováno 8. 11. 2016 12:07
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v úterý po poledni sdělí prezidentovi v Lánech jména tří sociálnědemokratických ministrů, kteří v jeho kabinetu skončí. Podle více důvěryhodných zdrojů Aktuálně.cz premiér odvolá ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, ministryni sociálních věcí Michaelu Marksovou a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera. Právě o šéfovi Legislativní rady vlády se spekulovalo nejčastěji, pro jeho odvolání se vyslovil minulý týden i Zeman.
Svatopluk Němeček při přebírání úřadu.
Svatopluk Němeček při přebírání úřadu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Ve vládě Bohuslava Sobotky končí tři sociálnědemokratičtí ministři: Jiří Dienstbier, Michaela Marksová a Svatopluk Němeček. Aktuálně.cz to prozradilo několik na sobě nezávislých zdrojů, podle nichž by měl právě tato tři jména premiér sdělit v úterý po poledni na schůzce v Lánech.

"Dienstbiera už jsme včera zapili," řekl Aktuálně.cz jeden z představitelů pražské ČSSD, který si nepřál být jmenován. Radost sociálních demokratů v hlavním městě má vysvětlení – jejich vztahy s Dienstbierem jsou vyostřené od voleb v roce 2010, kdy odmítl magistrátní koalici s ODS.

Marksové podle dalšího zdroje Sobotka vyčítá její nečinnost, například kolem zákona o sociálním bydlení.

Podle informací Respektu by Dienstbiera mohl nahradit poslanec Jan Chvojka a Němečka lékař a šéf plzeňské fakultní nemocnice Václav Šimánek.

O místo v kabinetu naopak podle informací Aktuálně.cz nepřijde ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, který prohrál v říjnových senátních volbách a sám premiérovi nabídl svou rezignaci.

 

Právě se děje

Další zprávy