Končí Němeček, Dienstbier a Marksová, řekne prezidentovi v Lánech Sobotka

Domácí Domácí
Aktualizováno 8. 11. 2016 12:07
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v úterý po poledni sdělí prezidentovi v Lánech jména tří sociálnědemokratických ministrů, kteří v jeho kabinetu skončí. Podle více důvěryhodných zdrojů Aktuálně.cz premiér odvolá ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, ministryni sociálních věcí Michaelu Marksovou a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera. Právě o šéfovi Legislativní rady vlády se spekulovalo nejčastěji, pro jeho odvolání se vyslovil minulý týden i Zeman.
Svatopluk Němeček při přebírání úřadu.
Svatopluk Němeček při přebírání úřadu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Ve vládě Bohuslava Sobotky končí tři sociálnědemokratičtí ministři: Jiří Dienstbier, Michaela Marksová a Svatopluk Němeček. Aktuálně.cz to prozradilo několik na sobě nezávislých zdrojů, podle nichž by měl právě tato tři jména premiér sdělit v úterý po poledni na schůzce v Lánech.

"Dienstbiera už jsme včera zapili," řekl Aktuálně.cz jeden z představitelů pražské ČSSD, který si nepřál být jmenován. Radost sociálních demokratů v hlavním městě má vysvětlení – jejich vztahy s Dienstbierem jsou vyostřené od voleb v roce 2010, kdy odmítl magistrátní koalici s ODS.

Marksové podle dalšího zdroje Sobotka vyčítá její nečinnost, například kolem zákona o sociálním bydlení.

Podle informací Respektu by Dienstbiera mohl nahradit poslanec Jan Chvojka a Němečka lékař a šéf plzeňské fakultní nemocnice Václav Šimánek.

O místo v kabinetu naopak podle informací Aktuálně.cz nepřijde ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, který prohrál v říjnových senátních volbách a sám premiérovi nabídl svou rezignaci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy