Končí Němeček, Dienstbier a Marksová, řekne prezidentovi v Lánech Sobotka

Domácí Domácí
Aktualizováno 8. 11. 2016 12:07
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v úterý po poledni sdělí prezidentovi v Lánech jména tří sociálnědemokratických ministrů, kteří v jeho kabinetu skončí. Podle více důvěryhodných zdrojů Aktuálně.cz premiér odvolá ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, ministryni sociálních věcí Michaelu Marksovou a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera. Právě o šéfovi Legislativní rady vlády se spekulovalo nejčastěji, pro jeho odvolání se vyslovil minulý týden i Zeman.
Svatopluk Němeček při přebírání úřadu.
Svatopluk Němeček při přebírání úřadu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Ve vládě Bohuslava Sobotky končí tři sociálnědemokratičtí ministři: Jiří Dienstbier, Michaela Marksová a Svatopluk Němeček. Aktuálně.cz to prozradilo několik na sobě nezávislých zdrojů, podle nichž by měl právě tato tři jména premiér sdělit v úterý po poledni na schůzce v Lánech.

"Dienstbiera už jsme včera zapili," řekl Aktuálně.cz jeden z představitelů pražské ČSSD, který si nepřál být jmenován. Radost sociálních demokratů v hlavním městě má vysvětlení – jejich vztahy s Dienstbierem jsou vyostřené od voleb v roce 2010, kdy odmítl magistrátní koalici s ODS.

Marksové podle dalšího zdroje Sobotka vyčítá její nečinnost, například kolem zákona o sociálním bydlení.

Podle informací Respektu by Dienstbiera mohl nahradit poslanec Jan Chvojka a Němečka lékař a šéf plzeňské fakultní nemocnice Václav Šimánek.

O místo v kabinetu naopak podle informací Aktuálně.cz nepřijde ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, který prohrál v říjnových senátních volbách a sám premiérovi nabídl svou rezignaci.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy