Sobotka by chtěl odvolat i některé ministry za KDU-ČSL a ANO. Žádná jména nesdělil

Kateřina Frouzová Domácí Kateřina Frouzová, Domácí
Aktualizováno 8. 11. 2016 17:46
Premiér Bohuslav Sobotka po úterním jednáním s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech neoznámil jména ministrů, které hodlá ve svém kabinetu vyměnit. Sdělil, že se chce sejít se všemi členy vlády a personální změny oznámí až ve chvíli, kdy bude mít konečný seznam jak odvolaných, tak navržených ministrů. Na otázku, zda Zeman požadoval odvolání ministra kultury Daniela Hermana, odpověděl, že by si sám dokázal představit odvolání některých ministrů z koaličních stran. Předseda vlády v pátečním dopise spolustraníkům oznámil, že chystá obměnu svého týmu jak ve vládě, tak v sociální demokracii. Podle informací Aktuálně.cz jde o Jiřího Dienstbiera, Michaelu Marksovou a Svatopluka Němečka.
Foto: Jiří Koťátko / Economia

Lány – Premiér Bohuslav Sobotka po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem neoznámil jména sociálnědemokratických ministrů, které hodlá odvolat. Prohlásil však, že by rád vyměnil i některé členy vlády za KDU-ČSL a hnutí ANO. To však šéfové koaličních stran, kteří by s těmito personálními změnami museli souhlasit, odmítají. Sobotka tak odpověděl na otázku, zda prezident požadoval odvolání ministra kultury Daniela Hermana.

"Určitě jsme nemluvili jenom o členech vlády za sociální demokracii, mluvili jsme i o koaličních ministrech. Popravdě řečeno, kdyby tu nebyla koaliční smlouva, kdyby tu nebyla některá omezení, která i jako předseda vlády musím respektovat v rámci fungování koalice, tak bych si určitě dokázal představit konkrétní kandidáty na výměnu z řad koaličních ministrů ať už ANO nebo KDU-ČSL," řekl novinářům v Lánech. "A myslím, že i pan prezident by si některé takové konkrétní kandidáty dokázal představit," dodal.

Podle informací Aktuálně.cz chce Sobotka odvolat sociálnědemokratické ministry Jiřího Dienstbiera, Michaelu Marksovou a Svatopluka Němečka. V Lánech to ale premiér nepotvrdil s tím, že nejprve chce prezidentovi představit konečný seznam odvolaných i navržených jmen. Hodlá se teď sejít se všemi ministry, nejen s těmi za ČSSD.

Na otázku, zda bude prezident jeho volbu respektovat, odpověděl Sobotka nepřímo. "Nemám žádný důvod, abych se domníval, že by teď mělo dojít k nějakému konfliktu s prezidentem republiky. Právě proto, abych, řekněme, vše dobře připravil, tak jsem dnes s panem prezidentem předběžně některé možnosti konzultoval," sdělil.

Sobotka později v tiskové zprávě doplnil, že s bilančními schůzkami začne příští týden. Vláda podle něj v některých resortech potřebuje "nové impulsy a svěží energii". "Platí, že jako předseda ČSSD jsem se rozhodl jít této věci naproti a přikročím ke změnám. Plánuji obměnit složení vládního týmu za sociální demokracii, abych mu do posledního roku dodal větší dynamiku," sdělil.

"Každý z předsedů koaličních stran je na základě koaliční smlouvy primárně zodpovědný za svůj tým, jeho výsledky, efektivitu. Je tedy na Andreji Babišovi a Pavlovi Bělobrádkovi, aby rovněž vyhodnotili, zda stávající složení jejich týmů je stále optimální a to nejlepší, co mají k dispozici," dodal premiér.

Hrad obsah úterní schůzky nechal bez komentáře. "Obsah jednání s panem premiérem nebudeme nyní komentovat," napsal Aktuálně.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demokraté a republikáni oznámili krach jednání o policejní reformě

Rozhovory demokratů a republikánů v americkém Kongresu o podobě policejní reformy skončily neúspěchem. Podle agentury AP to oznámili hlavní vyjednavači obou stran. Jednání započatá v návaznosti na loňský smrtící zákrok policisty proti Afroameričanovi Georgi Floydovi se nepodařilo přivést k průlomu posledních několik měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy