Kriminalita dětí se zdvojnásobila. Mladí násilné chování odkoukávají od rodičů

Prokop Majkus Prokop Majkus
15. 12. 2024 14:45
Několik let po sobě v Česku roste kriminalita dětí, ta násilná se od roku 2021 zvedla dokonce o sto procent. K trestné činnosti se mladá generace dostává primárně kvůli rodinným problémům a traumatům, svoji roli nese také internet. Rodiče mají na děti obrovský vliv, a pokud je nějaké svědkem či se na něm někdo dopouští domácího násilí, bude ho opakovat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Za prvních deset měsíců tohoto roku policie zaznamenala přes tisíc případů kriminální činnosti osob mladších osmnácti let. Celkově se od roku 2021 zvedla téměř o třetinu. Jedná se často o případy šikany na internetu či ve škole nebo o menší krádeže. V nejhorších případech může jít o zdraví. Příkladem toho je žák pražské základní školy, který v září bodl spolužáka do hlavy nůžkami.

Děti se k násilnému nebo nebezpečnému chování upínají zvlášť, když doma bojují s těžkými podmínkami. Právě domácí násilí má velký vliv na dětskou psychologii a jejich chování. "Často děti, které byly svědky násilí ve své rodině, opakují násilné chování i v době dospívání ve škole či ve svém dospělém životě," uvedla Zdena Prokopová z centra Rosa, které se zaměřuje na násilí vůči ženách ve vztazích.

Ze statistik vyplývá, že jedna třetina žen zažila domácí násilí, u mužů to je každý desátý. Většina dětí, které se v budoucnosti chovají násilně, pochází z rozbité rodiny. 

"Muži, kteří se uchylují k násilí, jsou přesvědčeni, že fyzická síla a zastrašování jsou efektivní metodou řešení problémů v rodině. K násilí se uchylují osoby, které nejsou schopny řešit své pocity či stresy jiným způsobem a které zároveň mohou zneužít postavení, které mají v rodině. Problém násilí je úzce spojen se zneužitím moci a kontroly," popsala Prokopová.

Vládní zmocněnkyně Klára Šimáčková Laurenčíková tvrdí, že podle výzkumů až 80 procent dětí s problémovým chováním vyrůstalo v destruktivním prostředí. "Je proto nutné, abychom těmto dětem a jejich rodinám pomáhali včas a s pochopením pro jejich těžkou situaci. Taková pomoc musí být dobře organizovaná - jak v jednotlivých městech a obcích, tak v celé republice," uvedla Šimáčková Laurenčíková.

Po psychické stránce jsou děti také zranitelnější. Čtvrtina z nich si nese trauma z rozvodu rodičů, stejný podíl dětí má trauma z domácího násilí v roli svědka. Ani ve škole se děti nemusí cítit v pořádku. Jejich problémy ale řeší jen něco kolem 60 procent základních a středních škol. 

Mohlo by vás zajímat: Haškovcová: Mikroplasty jsou všude, pijeme je i dýcháme. Mnoho jich vzniká v pračce (17. 11. 2024)

Spotlight Generace s Rozárií Haškovcovou | Video: Michaela Lišková
 

Právě se děje

Další zprávy