Novým šéfem armády se stal muž z Hradu

Pavel Baroch
28. 2. 2007 11:02
Praha - Dosavadní šéf Vojenské kanceláře prezidenta Vlastimil Picek dnes převzal velení generálního štábu české armády od Pavla Štefky.
Pavel Štefka a Vlastimil Picek
Pavel Štefka a Vlastimil Picek | Foto: Ludvík Hradilek

"Bude tím nejlepším mužem na tomto místě," ohodnotil v době, kdy se o výměně na nejvyšším postu ve vojenské hierarchii rozhodlo, tehdejší ministr obrany Jiří Šedivý.

Předání funkce netrvalo dlouho. Oba muži - Picek a Štefka - podepsali za účasti současné ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL) patřičné protokoly. Oficiálně uvede do funkce náčelníka generálního štábu prezident Václav Klaus ve čtvrtek, na kdy je naplánován i slavnostní ceremoniál na pražském Vítkově.

Nový šéf armády
Autor fotografie: www.hrad.cz

Nový šéf armády

KDO JE PICEK

Věk: 50 let

Hodnost: generálporučík (od května 2006)

Zaměstnání: náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky, která
zajišťuje úkoly související s výkonem pravomocí prezidenta jako velitele
ozbrojených sil (od 1. května 2003 do 28. února 2007)

Kariéra: generální štáb české armády (náčelník sekce velení a řízení),
náčelník spojovacího vojska velitelství letectva a protivzdušné obrany
(1994)

Vzdělání: Vojenská akademie v Brně

Rodina: ženatý, dva synové

Největší pramovoci

Náčelník generálního štábu je nejvýše postaveným vojákem s nejvyšší hodností i pravomocemi a armádu řídí. Jeho přímým nadřízeným je ministr obrany, náčelník generálního štábu má prakticky stejné postavení jeho jeho náměstci.

Vedení generálního štábu například řídí jednání o důležitých zbrojních projektech, takže se významně podílí na rozdělování desítek miliard korun ze státní pokladny.

Má výrazné slovo rovněž při rozhodování o zahraničních vojenských misích, jedná s veliteli spojeneckých armád.

Náčelník generálního štábu reprezentuje armádu před veřejností a spojuje civilní řízení resortu s vojskem.

Je odpovědný za nedotknutelnost vzdušného prostoru nad územím republiky. V případě ohrožení země odpovídá za zpracování koncepce mobilizace a za přechod armády z mírového do válečného stavu.

Nejvýše postavený voják odpovídá i za výkon státní správy ve vojenských újezdech.

Picek už jednu "armádu" transformoval

Hlavním úkolem nového náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka bude dokončit zásadní reformu české armády. Právě pod velením jeho předchůdce přešlo vojsko na plně profesionální sbor.

Picek měl podobný úkol, i když v menším měřítku, na Pražském hradě. Podle prezidenta Václava Klause měl "zásadním způsobem urychlit transformaci" Hradní stráže, tedy ji zprofesionalizovat a zmenšit.

Elitní jednotku totiž v té době sužovalo několik skandálů: sebevražda vojáka, pornostránky se snímky vojáků oblečených do uniforem, obvinění důstojníků z vydírání prostitutek či případ hradního psychologa podezřelého ze znásilňování vojínů.

Picek nedávno sdělil, že se nebrání ani debatě o případné změně uniforem Hradní stráže, po které volají váleční veteráni. Měli by se k ní ale vyjádřit i odborníci a široká veřejnost.

Svou konkrétní představu o budoucnosti české armády a svých prvních krocích, až usedne do křesla náčelníka "genštábu", zatím nezveřejnil.

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek
Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek | Foto: Ludvík Hradilek

Štefka míří do diplomacie

Až skončí ve funkci, odejde dosluhující náčelník generálního štábu české armády Pavel Štefka do civilu. Nevylučuje práci v diplomatických službách.

"Jakékoli mé další působení v rámci armády by bylo v rozporu s principy kariérního postupu vojáka z povolání," vysvětlil důvody odchodu do civilu armádní generál Štefka. Z armády odešli po vypršení svého funkčího období i Štefkovi předchůdci - Jiří Šedivý a Jiří Nekvasil.

"V současné době nemám žádnou konkrétní nabídku, ale je několik oblastí, kterým bych se chtěl v budoucím životě věnovat a využít své managerské zkušenosti. Například ve státních, respektive diplomatických alužbách či v civilním sektoru," řekl Aktuálně cz. Štefka.

V diplomacii skončil někdejší náčelník generálního štábu Nekvasil. Nejprve byl velvyslancem v Gruzii, nyní působí ve stejné funkci v Mongolsku.

Jiří Šedivý nejprve pracoval pro izraelskou společnost Housing & Construction, která původně měla stavět dálnici do Ostravy.

Poté si založil poradenskou kancelář Generals a pomáhal například rakouské zbrojovce Steyr k tomu, aby od české armády získala zakázku za bezmála 24 miliard korun na nové transportéry.

Výměnu kritizují sociální demokraté

Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek uvedl, že v demokratických státech je zvyklostí měnit náčelníka generálního štábu zhruba po čtyřech letech. Štefka nastoupil do funkce v prosinci 2002.

Opoziční ČSSD výběr vlády kritizuje. Vadí jí, že vláda rozhodla o tak klíčovém postu sama.

"ČSSD nebyla předložena k možné konzultaci ani žádná další jména kandidátů na tuto funkci. Tak významná funkce byla v minulosti předmětem vzájemných politickými stranami," uvádějí sociální demokraté v tiskovém prohlášení.

 

Právě se děje

Další zprávy