Nový šéf NP Šumava: Není potřeba zákon, pravidla stačí

ČTK ČTK
29. 4. 2014 11:21
Pavel Hubený je přesvědčen, že park nepotřebuje speciální zákon, o který usilují někteří senátoři a obce.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nově pověřený šéf Národního parku Šumava Pavel Hubený je přesvědčen, že park nepotřebuje speciální zákon, o který usilují někteří senátoři a obce. Zákon o ochraně přírody a krajiny, jímž se národní park řídí, podle něj stačí.

Kritici ale poukazují na to, že Šumava potřebuje jasná pravidla. Podle Hubeného jsou už nyní pevně stanovena, nesmějí se však porušovat a obcházet.

Hubený vedl 20 let Chráněnou krajinnou oblast Šumava. Ostře sledovaného postu v národním parku se ujme 2. května. Konkurz na nového ředitele se má vyhlásit do roka.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ke konci dubna odvolal šéfa parku Jiřího Mánka. Důvodem byly nejen neshody ohledně způsobu řízení instituce, ale i fakt, že končící vedení podle Brabce v několika případech překročilo zákon. To prokázal i soud.

"Myslím, že pan ministr ve mně vidí záruku, že se to nebude opakovat. Tu já mu chci dát," řekl Hubený. Jak dlouho ve funkci setrvá, neví. Myslí si ale, že jeho mandát nepřesáhne dočasný plán péče, který je na tři roky. Od roku 1991 se v parku vystřídalo deset ředitelů.

Brabec řekl, že chce mít na ředitele své resortní organizace větší vliv než nějaká podnikatelská skupina. Narazil tím na různé snahy regionálních podnikatelů, již podle médií ovlivňovali poslední dva ředitele mimo jiné i ve snaze získávat lukrativní šumavské pozemky.

Během úterý má Brabec o Šumavě mluvit s prezidentem Milošem Zemanem, který se postavil na stranu šumavských obcí. Některé z nich silně kritizují Mánkovo odvolání, obávají se nezaměstnanosti a neklidu.

Šetrný turismus

Nelíbí se jim ani snahy vědců a ekologů prosadit divokou přírodu na 50 procentech území z celkových 68 tisíc hektarů parku. Brabec ale slibuje, že Šumavu více otevře šetrnému turismu, čímž dá lidem víc práce.

Přírodovědec Hubený patří k pouze dvěma odborníkům, kteří za Mánka zůstali v parku z vedení někdejšího "zeleného" ředitele Františka Krejčího.

Až nastoupí, chce projít zahájené a připravované projekty, zda jsou v souladu se zákonem. Chystá se znovu posoudit plány na obnovu zaniklých vodních schwarzenberských nádrží a vybrat ty šetrné k přírodě. Prověří i případy nepovolených staveb, jako jsou některé vyhlídky.

"Nejpozději příští týden bych chtěl mít od svých kolegů na stole smlouvy a důsledně je vyhodnotit," řekl Hubený. Začne také aplikovat nový plán péče, podle něhož bude divočina zatím na 23 procentech území z 680 kilometrů čtverečních.

"Vím, že jsou tam dnes lokality i mimo 23 procent, kde se nezasahuje a možná se nikdy nebude muset zasahovat," poznamenal s tím, že problém s kůrovcem mají všechny smrkové lesy, jež ale mají výhodu své rychlé obnovy.

Nový ředitel chce zkontrolovat také spornou několikamilionovou investici do nové restaurace Březník na Modravě. Ačkoli je v nejpřísněji chráněném území, má nedostatečnou čističku odpadních vod. Plánuje také vytvořit strategii, která by řešila případnou novou větrnou kalamitu podobnou orkánu Kyrill v roce 2007, aby se co nejvíce ochránily přírodní procesy.

Hubený se staví proti návrhu senátního zákona, který minulý týden prošel prvním čtením Senátu. Podle něj obsahuje cílené zastavění parku, zejména pro rekreaci a sport. Zákon by odstátnil i půdu na území parku, usnadnil těžení dřeva a hospodaření jako v komerčních lesích, upozornil ředitel. Návrh naopak podporoval jeho předchůdce Mánek.

 

Právě se děje

před 21 minutami

USA omezily víza pro čínské funkcionáře kvůli Tibetu

Americká administrativa omezila a v některých případech dokonce zakázala vydávání víz čínským funkcionářům, kteří se podle ní podílejí na blokování cest cizinců do Tibetu. Oznámil to v úterý ministr zahraničí Mike Pompeo. Šéf diplomacie ale nesdělil, jakých konkrétních osob se americké sankce týkají, ani kolik lidí jimi bude postiženo, uvedla agentura AP.

"Peking bohužel dál systematicky omezuje cesty amerických diplomatů a dalších úředníků, novinářů a turistů do autonomní oblasti Tibetu," uvedl Pompeo. Proto americké úřady recipročně omezí možnost cestování do USA pro ty čínské představitele, kteří se podle nich podíleli či podílejí na formulování a prosazování pravidel, která Tibet cizincům z velké části uzavírají.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Rusko a Čína vetovaly prodloužení pomoci pro Sýrii

Rusko a Čína vetovaly v Radě bezpečnosti OSN rezoluci o dalším prodloužení přeshraniční humanitární pomoci pro Sýrii. Informovala o tom agentura DPA. Současné povolení platí jen do pátku, na dodávkách potravin a léků jsou přitom závislé miliony syrských civilistů.

Rezoluci navrhly společně Německo a Belgie, zástupci Číny a Ruska se ale během úterního jednání postavili proti. Podle DPA Moskva chce, aby se pro doručování pomoci nadále využíval jen jediný hraniční přechod z Turecka. Dalších 13 členů RB ale trvá na tom, že pro humanitární dodávky musí dál sloužit nejméně dva přechody jako dosud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy