FOTO Černé vyhlídky Šumavy. Atrakcím hrozí zbourání

Fotogalerii zobrazíte kliknutím na náhledový obrázek.
Předjaří v šumavském národním parku. Cesty nejsou pluhovány ani chemicky ošetřeny.
Když půjdete po svých, můžete sledovat, kdo škodí lesu víc. Lýkožrout smrkový nebo správce národního parku s motorovou pilou.
Tající sníh obnažuje zbytky z loňských turistů.
Kdyby vydržel, mohl by navštívit novou turistickou atrakci.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
12. 3. 2014 15:35
Správa šumavského národního parku na pěti hezkých místech postavila vyhlídky. Teď hrozí, že je bude muset odstranit. Stavěla je bez povolení.

Šumava - Mohli by do unikátního biotopu střední Evropy lákat vlky a medvědy. Místo toho si správci Národního parku Šumava připravili půl miliardy korun na osmdesát projektů, které mají do parku přilákat lidi.

Loni a předloni už postavili na nejméně pěti místech dřevěné rozhledny. Jenže bez stavebního povolení.

Stavební úřad ve Volarech v minulých dnech zahájil řízení o odstranění staveb. Úředníci národního parku prý nevěděli, že je stavební povolení třeba, a chtějí černé stavby legalizovat.

Podívejte se na černé vyhlídky Šumavy. Diskutovat můžete zde

 

Právě se děje

před 17 minutami

Legendární cyklista Merckx byl propuštěn z nemocnice

Pětinásobný vítěz Tour de France Eddy Merckx byl necelý týden po nedělní nehodě při cyklistické vyjížďce s přáteli propuštěn z nemocnice. Legendární Belgičan skončil po pádu se zraněním hlavy na jednotce intenzivní péče v nemocnici v Dendermonde poblíž Gentu.

Po sérii vyšetření byl čtyřiasedmdesátiletý Merckx v týdnu předložen na normální oddělení a v pátek byl propuštěn do domácího ošetřování. "Je šťastný, že mohl jet domů. Vždycky je to lepší doma než v nemocnici, i když tam měl skvělou péči," řekla listu Het Nieuwsblad Merckxova manželka Claudine.

Merckx je považován za nejúspěšnějšího cyklistu historie, vedle Tour vyhrál pětkrát i Giro d'Italia, má triumf z Vuelty a 19 vítězství na takzvaných cyklistických "Monumentech".

Aktualizováno před 28 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy