Brabec: Návrh zákona o Šumavě by měl vzniknout letos

ČTK ČTK
21. 2. 2014 14:30
Podle ministra životního prostředí bude návrh kompilátem všech předchozích
Nový ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
Nový ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). | Foto: Poslanecká sněmovna

Vimperk (Prachaticko) - Návrh zákona o Šumavě by měl vzniknout ještě letos. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) půjde zřejmě o kompilát předchozích návrhů.

Naposledy zákon o Šumavě vypracoval Brabcův předchůdce Tomáš Chalupa (ODS), legislativní návrh předložil Poslanecké sněmovně třeba i Plzeňský kraj. Brabec to řekl v pátek novinářům při své první návštěvě Šumavy ve funkci ministra.

"Troufám si říct, že ve všech návrzích už bylo všechno napsáno. Někde toho bylo příliš moc, někde toho bylo zase málo. My se pokusíme o kompilát a půjdeme cestou méně podrobného," uvedl Brabec.

Podle něj se některé, pro šumavský národní park specifické, záležitosti nemusí objevit přímo v zákoně. "Například otázka zonace může být v podzákonné legislativě. Myslíme si, že návrh zákona by měl být stručný a specifikovat něco, co platí pro všechny národní parky," řekl Brabec.

Ministr uvedl, že absence zákona se citelně dotýká především obcí a měst na území parku. Také proto Šumavu přirovnal ke "spící Šípkové Růžence." Tento termín prý nejvíc vystihuje momentální stav prakticky všech samospráv. "Obce se potřebují probudit. A to znamená, že jim musíme nastavit pravidla, podle kterých by se mohly dále rozvíjet," řekl ministr.

Ten se při páteční návštěvě Šumavy kromě zástupců obcí sešel i s vedením správy parku.

Brabec uvedl, že vidí některé drobné problémy v chodu této organizace. "Správa národního parku se chová tak, že prohráváme soudy. Vidím tam konflikty a určitou vyostřenost, kterou jinde nepozoruji. Chápu, že problematika šumavského parku je jiná než například krkonošského. Ale určitě budu chtít slyšet od pana ředitele Mánka odpověď na některé otázky," řekl Brabec.

Ministr tím patrně reagoval na spory mezi šumavským parkem a ekology. Soud například řešil otázku možnosti otevření turistické stezky na Modrý Sloup, kácení při likvidaci kůrovcové kalamity nebo použití chemických postřiků proti škůdci.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy