Zákon o Šumavě podpořil Senát, přes kritiku vědců a ekologů

ČTK ČTK
23. 4. 2014 13:50
Norma plánuje rozšířit bezzásahové zóny v Národním parku Šumava na 22 procent jeho území.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Senát podpořil v prvním kole projednávání návrh části svých členů, kteří chtějí Národní park Šumava vymezit zákonem. Navrhují rozšířit bezzásahové zóny v Národním parku Šumava na 22 procent jeho území.

Senát normu podpořil přes kritiku vědců, ekologů i ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).

Návrh vychází z předlohy, jejíž projednávání nestihla před svým rozpuštěním dokončit bývalá Sněmovna. Poukázal na to za předkladatele i senátor ODS Pavel Eybert s tím, že s návrhem souhlasila i rada parku a většinově také všechny šumavské obce, které byly s předlohou seznámeny.

Ekologové: Zákon je v rozporu s evropským právem

Senátorka a profesorka Eva Syková (za ČSSD) poukázala na negativní stanovisko desítek vědců a zástupců ekologických organizací k senátorské předloze. Podle nich je prý návrh v rozporu s evropským právem a "zcela ignoruje veškeré vědecké poznatky o ochraně přírody v Národním parku Šumava".

"Chcete věřit výše uvedenému kvantu vědců, nebo hrstce starostů či politiků, kteří jsou v ochraně přírody naprostými diletanty?" dotázala se senátorka. Její návrh na zamítnutí předlohy ale podpořilo jen pět senátorů.

Proti jejímu hodnocení se zastánci předlohy ohradili. "Právě vědci a někteří politici přivedli Šumavu do stavu, ve kterém je," oponoval Eybert. Poukázal na škody, které kvůli jejich přístupu na Šumavě napáchal kůrovec. "Šumava přestala být zelenou střechou Evropy," prohlásil senátor.

Zákonné vymezení Šumavy přislíbil i ministr

Návrh podpořil také předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Přál by si ale, aby navrhovatelé spolupracovali s co největším množstvím odborníků na takové verzi zákona, kterou by Senát mohl odeslat do Sněmovny.

Eybert přislíbil všem konstruktivním výtkám vyjít vstříc. Odmítl ale požadavek, aby zákon měl obecnou podobu a platil pro všechny národní parky. Normu nyní projednají senátní výbory.

Zákonné vymezení šumavskému parku přislíbil ještě letos navrhnout také ministr Brabec. I podle něj by to měl být zřejmě kompilát předchozích návrhů. Brabec je ale proti rozdělení parku do zón zákonem. Upravovat by to podle něj měl podzákonný předpis, který je možné měnit bez souhlasu Parlamentu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy