Nový občanský zákoník přehledně: co všechno změní?

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
15. 6. 2008 0:00
Nový kodex má být podle autora "sexy a trendy"

Praha - Osm let trvalo desítkám odborníků připravit novou podobu občanského zákoníku. Kodexu, který v podstatě upravuje všechny důležité situace, do kterých se člověk během života dostane. .  

"Je sexy a trendy," říká překvapivě o zákoníku s bezmála dvěma tisíci osmi sty paragrafy jeho autor Karel Eliáš. "Chce pomáhat v běžném životě, ne komandovat," vysvětluje.

Aktuálně.cz přináší přehled hlavních změn, které přinese nový občanský zákoník, pokud ho zákonodárci schválí v podobě, kterou připravili experti. (Kompletní text návrhu i možnost připomínek nabízí stránka ministerstva spravedlnosti.) 

Co se změní pro manžele?

Foto: Ondřej Besperát

Jiný má být už vstup do manželství - sňatek. Tady tvůrci zákoníku navrhují dvě možnosti, jak změnit současnou úpravu. Buď si výhradní právo oddávat ponechá stát a církevní sňatky nebude uznávat a nebo naopak budou platit sňatky uzavřené duchovními všech církví, které u nás působí. Dnes má toto právo jen devatenáct z nich.

Jiná pravidla mají platit i pro rozvedené. Dnes je totiž možné, že se jeden z manželů mnoho let po rozvodu obrátí na druhého a chce po něm peníze na výživném. Právo je na jeho straně a může tak dostávat pravidelnou rentu od bývalého partnera, s kterým už roky nemá nic společného.

"To se změní. S žádostí o peníze se na bývalého manžela může ten druhý obrátit jen v případě, že se nemůže sám uživit z důvodů, které vznikly během manželství," vysvětluje Eliáš.  

Co se změní pro nájemníky?

Foto: Aktuálně.cz

Nový občanský zákoník je přívětivější k majitelům bytů. Zavádí totiž takzvanou výpověď z nájmu bytu bez udání důvodu. Majitel se se svými nájemníky ale nebude moci rozloučit ze dne na den. Na to, aby si našli nové bydlení, budou mít dva roky.

"To je dostatečně dlouhá doba. V Evropě je obvyklá lhůta jeden rok," říká Eliáš. Podle něj není možné, aby majitel domu neměl žádnou možnost zbavit se člověka, který užívá jeho věc.

Co se změní pro zvířata?

Foto: Aktuálně.cz

Zvířata už nebudou z pohledu práva věci, jako je tomu teď. Význam to pro ně bude mít velký. "Zvíře má podle nového zákoníku specifické právní postavení a nelze s ním zacházet jako s věcí," říká Karel Eliáš.

Nový zákon by pomohl i útulkům. Ty teď podle zákona mohou ztraceného psa či kočku nabízet novému majiteli až po šesti měsících. Nově by se původní majitel, musel ozvat nejdéle pro dvou měsících.

Přísnější by byla i pravidla pro prodej zvířat. Mohli by si je koupit jen lidé starší patnácti let, ne děti. Nezáleželo by přitom, jestli jde o nákup psa či akvarijní rybičky.   

Co se změní pro zákazníky?

Foto: Aktuálně.cz

Zákazníkům cestovních kanceláří by nový občanský zákoník měl zaručit práva, jak je stanovila Evropská unie. Výraznou změnou je hlavně odškodnění za ztrátu radosti z dovolené, které by měly klientovi zaplatit cestovní kanceláře, například poku na poslední chvíli zruší jeho zájezd.

Cestovní kanceláře se už ozvaly, že mají k návrhu výhrady, protože je formulován příliš vágně. "V návrhu se mluví o takovém odškodnění, byl-li zájezd zmařen. Co to ale znamená zmařen? Zmařit dovolenou můžou také hádky s manželkou," říká mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.  

Co se změní pro občany?

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: wired.com

Zákoník chce dát lidem větší prostor, aby si "dělali, co chtějí". Větší váhu by dostalo slovo, respektive ústní slib. Vybrané smlouvy, třeba prominutí dluhu, by už nemusely mít písemnou podobu.

Občanovi chce dát práva uspořádat si věci po svém, dává mu za ně ale i odpovědnost.

"Má se za to, že každá svéprávná osoba má rozum průměrného člověka i schopnost užívat jej s běžnou péčí a opatrností a že to každý od ní může v právním styku důvodně očekávat," píše se v zákoníku.

 

Právě se děje

Další zprávy