Neměli jste radost z dovolené? Nový zákon vás odškodní

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
11. 6. 2008 11:11
Za zkaženou radost mají platít cestovní kanceláře
Zkazit mu dovolenou se cestovní kanceláři napříště nemusí vyplatit...
Zkazit mu dovolenou se cestovní kanceláři napříště nemusí vyplatit... | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Radost. Tento pocit má získat v novém občanském zákoníku speciální ochranu. Konkrétně radost z dovolené.

Pokud ji cestovní kancelář pokazí, bude muset zákazníkovi platit odškodnění.

"Náhrada škody se už nebude týkat jen ceny zájezdu, ale i ztráty radosti z dovolené," potvrzuje hlavní tvůrce návrhu nové podoby občanského zákoníku Karel Eliáš.

Takové odškodnění se má týkat hlavně zrušených nebo výrazně zkrácených zájezdů. Cestovním kancelářím ale vadí, že je paragraf napsán příliš vágně.

Bič na cestovní kanceláře

"V návrhu se mluví o takovém odškodnění, byl-li zájezd zmařen. Co to ale znamená zmařen? Zmařit dovolenou můžou také hádky s manželkou," říká mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Co přesně v návrhu stojí?

Paragraf

§ 2271

(1) Při porušení povinnosti, za niž odpovídá, nahradí pořadatel cestujícímu vedle škody na majetku také újmu za ztrátu radosti z dovolené, zejména byl-li zájezd zmařen nebo podstatně zkrácen.

(2) Odstoupí-li cestující od smlouvy nebo uplatní-li právo z vady zájezdu, není tím dotčeno jeho právo na náhrady podle odstavce 1 .

Zdroj: www.vlada.cz

Z principu ale proti odškodnění psychické újmy z pokažené dovolené není. "Pokud by se to vázalo třeba na situaci, kdy cestovka zruší poznávací zájezd tři dny před odjezdem, tak to bych chápal. Tady by klient skutečně těžko hledal náhradu," myslí si Papež. Podle něj by hrozba takových odškodnění mohla vést ke kultivaci podnikatelského prostředí v cestovním ruchu.

Pracovní komise asociace připraví k občanskému zákoníku připomínky. Bojí se, aby se z něj nestal bič na cestovní kanceláře.

"V Británii byla nedávno odsouzena cestovka za to, že poslala klienta do hotelu, kde byli samí Němci. Aby se místo ochrany spotřebitele nehledala cesta, jak zlevnit zájezd...," dodává Papež.

Stačí i ústní smlouva

Změny v oblasti cestování vyžadují i evropské směrnice. Současný občanský zákoník totiž evropskému právu neodpovídá.

"V návrhu jsou zásady z evropských směrnic obsaženy, ale není to otrocký překlad," říká autor návrhu nového zákoníku Karel Eliáš.

Pokud jím připravená verze projde celým legislativním procesem, nebude už smlouva mezi cestovní kanceláří a zákazníkem muset nutně mít písemnou podobu, bude stačit i ústní. Povinné ale bude písemné potvrzení zájezdu, které bude obsahovat všechny důležité údaje.

"...platná úprava je místy příliš přepjatá, např. požadavkem písemné formy smlouvy (který se paradoxně obrací proti zákazníkovi, neboť nedostatek formy působí neplatnost smlouvy)," stojí v důvodové zprávě návrhu občanského zákoníku.

Více o novém zákoníku:
Výpověď z bytu bez důvodu? Ještě bude boj
Česko chystá revoluční změnu práva. Dotkne se každého

 

Právě se děje

před 19 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy