"Populace má zafixováno, že melanom je hnědá skvrna, která se vytváří na kůži nově nebo přeměnou mateřského znaménka. Takových útvarů je sice více než polovina, ale zbytek tvoří nádory ve tvaru uzlíku a u některých může převládat jiná barva než hnědá," uvedl přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.
Může to být podle něj růžová, modrá, šedá, černá či kombinace těchto barev. Často jsou proto nádory zaměňovány za bradavici nebo modřinu.
Zhoubný melanom je sedmým nejčastějším nádorem v Česku, podlehne mu kolem čtyř set lidí ročně. Loni byl nově odhalen u 2700 lidí, nejvíce jich přibývá ve skupině mužů nad 50 let a u žen ve věku 10 až 29 let. Podle Arenbergera se 110 z nich se dostavilo k lékaři v pokročilém stadiu s metastázami.
Ročně stojí podle odhadů veřejné zdravotní pojištění tito pacienti kolem 400 milionů korun, protože často potřebují moderní a nákladnou biologickou léčbu. U Všeobecné zdravotní pojišťovny, která má za klienty asi 60 procent Čechů, se loni léčilo přes 16 tisíc lidí a náklady byly přes 311 milionů korun.
U mužů se podle odborníků nejčastěji nádory kůže nacházejí na trupu, u žen na nohou. Nejrizikovější jsou lidé se světlou pletí a větším počtem mateřských znamének. Podezřelá znaménka mají rozpité okraje, průměr větší než půl centimetru nebo jsou vystouplá nad povrch kůže.
Pravděpodobnost vzniku nádoru podle odborníků zvyšuje opakované spálení kůže, protože účinek UV záření se v těle kumuluje. Prevencí je vyhýbat se pobytu na slunci v době nejintenzivnějšího svitu mezi 11:00 a 15:00. Dbát by se mělo také na ochranu pokožky krémem s ochranným faktorem proti UV záření, zejména ve vysokých horách či u moře je třeba vyšší ochranný faktor.
"Používat opalovací krém je potřeba už od dubna do října. Pro děti s ochranným faktorem 30, u dospělých 20, ale záleží na místě, kam lidé jedou," dodala lékařka Monika Arenbergerová z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.