Karlovy Vary - Z jednoho z karlovarských hotelů odvezli v sobotu zdravotníci ženu s možným podezřením na nákazu ebolou. Epidemiolog následně rozhodl na místě o jejím převozu do pražské nemocnice Na Bulovce.
"Byl aktivován standardní proces, kdy se zjišťují další kontakty, se kterými byla ve styku," uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.
Podle informací hlavního hygienika se žena vrátila z Nigérie před jedním a půl měsícem, maximální inkubační doba u eboly je přitom uváděna asi 21 dnů. "To podezření na ebolu je spíše malé, nicméně epidemiolog rozhodl, že je na místě opatrnost," dodala Čechová.
Na místě před hotelem byla okolo 22:00 sanita, a čtyři hasičské vozy, které zajišťovali dekontaminaci. Před hotelem byl rozložen dekontaminační stan a celé prostranství bylo pro jistotu odděleno páskou. Převoz do Prahy bude zajišťovat sanita karlovarské záchranky.
Podle mluvčí karlovarské záchranné služby Petry Bakurové se asi třiačtyřicetiletá žena vrátila v srpnu z Nigérie. Proto záchranáři informovali hlavního hygienika. "Byli jsme povoláni k ženě, která podle popisu trpěla infekčním onemocněním. Zdravotníci pro ni proto přijeli s ochrannými pomůckami," uvedla Bakurová.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová krátce po deváté večer uvedla, že stav ženy je vážnější, upadla do mdlob a lékaři ji museli stabilizovat, aby lépe snášela převoz na Bulovku.
V tamní nemocnici byl navíc během sobotního večera převezen další člověk s infekčním onemocněním. Jde o studenta, který v sobotu přiletěl z Ghany na pražské letiště, kde nevyčkal na vyšetření a policie ho následně zadržela na hlavním nádraží, které částečně uzavřela.
Po prohlídce v nemocnici však lékaři rozhodli, že v nemocnici nemusí dál zůstávat, řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Čechová..
Testy vyvrátily podezření
Podezření na nákazu měli tento týden zdravotníci i u českého podnikatele, který se před zhruba třemi týdny vrátil rovněž z Libérie. Na lékaře se obrátil kvůli horečkám, jiné příznaky eboly ale nevykazoval. V pátek zdravotníci oznámili, že podezření na tuto smrtelnou nemoc vyvrátil test v Německu.
Ebola se letos začala rychle šířit v Africe. Onemocnění má vysokou úmrtnost, v průměru 60 procent nakažených zemře. Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) činil k 5. říjnu počet obětí ve třech nejhůře zasažených zemích, tedy Libérii, Sieře Leone a Guineji, 3879 lidí, přičemž nakaženo jich bylo celkem 8033.