Praha – Alexandr Novák, který si měl odsedět čtyři roky za přijetí úplatku ve výši 42 milionů korun, se může dostat z vězení už po třetině trestu a během sedmileté podmínky musí vrátit úplatek v plné výši. Jde o benevolenci justice, nebo šanci pro stát získat zpět peníze z trestné činnosti?
Část odborníků se shoduje, že v případě zločinů bílých límečků je lepší nechat je uhradit škodu či pokutu než je držet za mřížemi. "Finanční sankce jsou větší trest než několik měsíců ve vězení,“ myslí si Radim Bureš z Transparency International.
Podle advokáta Josefa Lžičaře je takový postup navíc výhodnější pro případné poškozené. Novák sedí ve vězení od loňského dubna. Odsouzen byl za přijetí úplatku, který vzal podle soudu ještě jako starosta Chomutova.
"Musí se celou dobu chovat řádně, a pokud je uloženo, aby uhradil podle svých možností, tak musí něco dělat, plnit. Pokud by to nedělal, tak se do vězení vrátí, a tam se nikomu nechce. Takže nad ním visí takový Damoklův meč," zhodnotil trest odborník na trestní právo Jaroslav Ortman.
Petr Soukenka z Nadačního fondu proti korupci ovšem upozorňuje, že nařízená částka je příliš nízká. A to i přes to, že Novák již dříve zaplatil pětimilionovou pokutu, a ve výsledku tak státu pošle víc, než kolik na úplatku dostal.
"Ve chvíli, kdy ukradnete 40 milionů, investujete je a zhodnotíte, tak máte třeba 80 milionů. A pak s lehkým srdcem 40 milionů vrátíte. Čili on by neměl vracet 40 milionů, ale třeba 60 milionů. Aby dopad na něj byl nějakým způsobem významný. Kdo z nás dostane bezúročný úvěr na 40 milionů? Nikdo," uvedl Soukenka.
Zamává nám a odjede na Floridu
Kromě toho podle něj není jisté, že Novák peníze vůbec někdy splatí. Po dobu sedmileté podmínky na něj sice bude dohlížet probační a mediační služba, může se ale pokusit utéct.
"Ve chvíli, kdy ho propustí, tak se sbalí, zamává nám a odjede na Floridu. To mi přijde opravdu tristní," dodal Soukenka v narážce na to, že bývalý politik má zázemí v zahraničí. Spolu s manželkou vlastní firmu ve Spojených státech, která za poslední roky nakoupila a prodala několik nemovitostí.
"To se samozřejmě může stát, ale schopnost lidi dohledat a zařídit jejich vydání se postupně zvyšuje," myslí si Bureš. Podle Lžičaře už je jen malé množství států, se kterými se na vydání nelze domluvit.
Naopak poslanec za KSČM a bývalý protikorupční policista Zdeněk Ondrášek považuje rozhodnutí soudu za výsměch. "Je to skandál. S takovou už nemusíme ty tresty udělovat vůbec. Stát by měl být v případech korupčníků velmi přísný," řekl deníku Aktuálně.cz.
Soud překročil své pravomoci
Mezi advokáty se ovšem najdou i tací, kteří sice uznávají, že Novák byl odsouzen za závažný trestný čin, sedmiletá zkušební doba je však podle nich příliš přísná.
"Dokážu si představit trestné činy, které jsou pro společnost mnohem nebezpečnější, u kterých je možnost podmínečného propuštění. Využití nejvyšší hranice je podle mého extrémně přísné, odpovídající by byla doba okolo pěti let," domnívá se například Václav Vlk, který ovšem dodává, že samotný souhlas s předčasným propuštěním očekával.
Vlk si navíc myslí, že soud s uložením náhrady škody překročil rámec svých pravomocí. "Myslím, že z právního hlediska není možné takto rozhodnout, protože v původním rozhodnutí nebyla náhrada škody. A komu způsobil škodu? Tomu, kdo mu ten úplatek dal? To mi přijde zvláštní," podivuje se advokát.
Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!