Nová taktika neonacistů: Pomáhat charitě a změnit styl

Jakub Novák
2. 3. 2012 13:00
Český neonacismus se profesionalizuje, inspiraci čerpá v Německu a Itálii
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Neonacistické hnutí v Česku prochází proměnou. Profesionalizuje se a snaží se co nejvíce proniknout do běžného života české společnosti.

Česká ultrapravice se inspiruje zejména od svých německých a italských kolegů. S tím souvisí změny ve vystupování a opouštění klasického skinheadského stylu oblékání, upozorňuje studie o trendech na militantní neonacistické scéně v Česku, zpracovaná pro ministerstvo vnitra. 

Evropská neonacistická scéna se nyní orientuje na myšlenku "nacionálně socialistické bílé Evropy".

Právě převzetí této ideje panárijské Evropy umožnilo českým neonacistům přenést se přes některé historické zkušenosti a otevřít si tak cestu například k silné německé scéně.

Jedna z inspirací, převzatá od Němců, je takzvaný autonomní nacionalismus, který jde ruku v ruce se zmíněnou profesionalizací a modernizací. V českém prostředí se tento myšlenkový proud chápe jako nástroj k zatraktivnění neonacistického hnutí.

Skupina se snaží ukázat veřejnosti přijatelnější tvář a podílí se na různých veřejně prospěšných akcích. Pořádá například sbírky pro psí útulky, čistění lesů od odpadků a podobně.

Silná je zde snaha o otevření se a oslovení mladší generace. Součástí plánů, jak toho docílit, je i změna v oblékání.

Z hospod na veřejnost

Autonomní nacionalisté a postupně i zbytek neonacistické scény (samozřejmě s výjimkami, mnozí jsou například stále věrni klasické skinheadské image) okopírovali od levicových autonomů takzvaný "Black Block" (černý blok) styl - kompletně černé oblečení bez nášivek či obrázků.

Punkovou a metalovou hudbu s nacionalistickou a neonacistickou tematikou rozšířily i další styly. Paradoxně se přitom jedná o žánry vycházející z "black music", jako je například hip-hop nebo reggae.

Za zmínku stojí hudební a taneční styl hardbass, který skupinky extremistů provozují na různých veřejných prostranstvích a který vychází z techno hudby.

Tento trend otevírání se veřejnosti bude pravděpodobně nadále pokračovat.

Italský vzor CasaPound

Inspirací pro část české neonacistické scény je italské hnutí CasaPound, které je v současnosti asi nejlepší ukázkou přerodu a modernizace radikální pravice.

Hnutí se věnuje zejména sociálním tématům, podpoře dělníků, organizaci kulturních, sportovních a charitativních akcí. Velký důraz je kladen na prostou a chytlavou rétoriku a využití nových médií.

Tím, že v podstatě zasahuje do všech součástí běžného života, a nabízí tak svým členům a příznivcům téměř vše, co potřebují, eliminuje CasaPound potřebu jedince hnutí opouštět a stýkat se s dalšími lidmi.

Podle části českých neonacistů by byl tento koncept v Česku neproveditelný. Důvodem je podle nich represivnější prostředí a nižší míra politického aktivismu u mladých.

Na CasaPound reagovala i německá scéna, která rozšířila pořádané hudební festivaly na celovíkendový formát, doplněný aktivitami pro ženy a děti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy