Přes Facebook propagovali nacismus, stanou před soudem

ČTK ČTK
3. 11. 2011 6:34
Prostřednictvím svých profilů zveřejňovali videa s nacistickou a neonacistickou tematikou
Prostřednictvím svých profilů na Facebooku zveřejňovala pětice mužů z Kroměřížska videa s nacistickou a neonacistickou tematikou.
Prostřednictvím svých profilů na Facebooku zveřejňovala pětice mužů z Kroměřížska videa s nacistickou a neonacistickou tematikou. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Kroměříž - Pětice mužů z Kroměřížska stane před soudem za propagaci nacismu na internetové sociální síti Facebook. Prostřednictvím svých profilů zveřejňovali videa s nacistickými symboly a hudební videoklipy s neonacistickou tematikou.

Byla to hudba s rasistickým podtextem, která nabádá k nenávisti vůči lidem neárijských ras, sdělil kroměřížský okresní státní zástupce Pavel Pukovec. Mužům hrozí tři až deset let vězení.

Obvinění jsou muži z Kroměříže a z Holešova ve věku 19 až 28 let. Trestné činnosti se údajně dopouštěli od února do listopadu loňského roku. "Ve videoukázkách se objevují pozdravy a symboly Hitlerovy Třetí říše. Jeden z obviněných navíc na internet vyvěsil fotografie a informace o hudební skupině propagující nacismus a zval na její koncerty. Navíc se sám aktivně účastnil jedné nepovolené akce tohoto druhu," doplnil Pukovec.

Policie zabavila i nelegální software

Muži se navzájem znali a přes internet spolu komunikovali. Policisté u nich při domovních prohlídkách zajistili počítače, z nichž muži videa zveřejňovali. U dvou obviněných navíc nalezli i ilegální software.

Kriminalisté všechny podezřelé obvinili ze založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Dva, u kterých nalezli zmíněný software, navíc také z porušování autorských práv. Hlavní líčení je plánováno na prosinec.

Podobný případ se v závěru minulého roku objevil i na Hodonínsku. Tamní policisté stíhají dvaadvacetiletého mladíka také za propagaci nacismu na Facebooku. Muž na svém profilu shromažďoval snímky a video s tematikou nacismu a také s Adolfem Hitlerem. Měl na něm odkazy na klipy neonacistických hudebních skupin a extremistických organizací. Tyto materiály byly volně přístupné a mladík je údajně pozitivně komentoval.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Jednání mezi EU a Británií stále váznou, budou pokračovat v neděli

Přes pokrok v řadě oblastí přetrvávají v jednáních mezi Evropskou unií a Británií neshody, které brání uzavření dohody o pobrexitových vztazích. Ve společném prohlášení po dnešním podvečerním telefonátu to uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson. Šéfové vyjednávacích týmů po jednodenní přestávce opět zasednou k intenzivním rozhovorům v neděli v Bruselu.

Británie z Evropské unie odešla letos 31. ledna a na Silvestra skončí přechodné období určené k vyjednání dohody. Obě strany mají již větší část textu hotovou, uzavření smlouvy však stále brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách.

před 1 hodinou

Nor Granerud vyhrál závod v Nižním Tagilu a vede SP skokanů

Norský skokan na lyžích Halvor Granerud vyhrál závod Světového poháru v Nižním Tagilu a po druhém triumfu v sezoně se dostal do čela průběžného pořadí seriálu. Ve vedení vystřídal vítěze úvodních dvou závodů Markuse Eisenbichlera, kterému v Rusku vůbec nevyšlo druhé kolo a z prvního místa se propadl na 28. příčku.

Až na stupně vítězů se naopak po pokaženém prvním kole prodral Nor Robert Johansson. Výkonem 142,5 m ve finále o metr překonal rekord můstku, který loni stanovil jeho krajan Johan Andre Forfang, a zlepšení o 22 metrů ho v konečném pořadí vyneslo z 25. na třetí příčku.

Čtyřiadvacetiletý Granerud předvedl vyrovnané pokusy 132,5 a 132 metrů a navázal na výhru v závěrečném závodě v Ruce. Druhý dnes skončil Rakušan Daniel Huber, jenž skočil 131 a 133 m a dokonale zastoupil kvůli koronaviru chybějící kolegy z reprezentačního áčka.

Devětadvacetiletý mistr světa Eisenbichler dnes první kolo suverénně ovládl a po skoku dlouhém 136,5 metru vedl před Granerudem o 11,1 bodu. Při finálovém pokusu ho ale rozhodil poryv větru hned za odrazovou hranou a Němec zapsal pouhých 80 metrů.

Čeští reprezentanti v Nižním Tagilu kvůli koronaviru nestartovali. Poté, co měl při předchozí zastávce v Ruce pozitivní test na covid-19 Filip Sakala, se celý tým zdržel ve Finsku v karanténě a nestihl přesun speciálem do Ruska. Po úterním přesunu domů se skokani chystají na mistrovství světa v letech na mamutím můstku ve slovinské Planici, které se uskuteční od 10. do 13. prosince.

Závod SP ve skocích na lyžích v Nižním Tagilu (Rusko):

1. Granerud (Nor.) 270,0 b. (132,5+132 m), 2. Huber (Rak.) 255,7 (131+133), 3. Johansson (Nor.) 254,1 (120,5+142,5), 4. Lackner (Rak.) 249,3 (128,5+131), 5. Paschke (Něm.) 241,6 (128+126,5), 6. Zniszczol (Pol.) 230,6 (131+122), 7. Klimov (Rus.) 230,5 (132+120,5), 8. J. Sato (Jap.) 230,2 (127,5+124), 9. Lanišek (Slovin.) 227,3 (125+123), 10. Schiffner (Rak.) 223,9 (124+123).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 28 závodů): 1. Granerud 300, 2. Eisenbichler (Něm.) 283, 3. J. Sato 163, 4. Kubacki (Pol.) 144, 5. Geiger (Něm.) 141, 6. Huber 140.

Zdroj: ČTK
Další zprávy