Nová školní příručka má žáky poučit o korupci v Česku

ČTK ČTK
10. 8. 2012 12:46
Pojednává o příčinách i důsledcích korupce a radí učitelům, jak s tématem pracovat
Semináře odhalily, že žáci často korupční chování schvalují.
Semináře odhalily, že žáci často korupční chování schvalují. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kantoři mohou od září využít ve výuce novou příručku Korupce v ČR. Dozví se v ní, jak žákům vysvětlit problematiku podplácení, lobbingu a klientelismu a jak je varovat před nejrůznějšími formami úplatků.

Metodiku pro střední školy vydalo občanské sdružení Respekt institut, lze ji zdarma stáhnout na webu.

"Metodika poskytuje souhrnné informace o korupci, jejích příčinách a důsledcích, výskytu v ČR či trestnosti, ale i konkrétní cvičení, hry a metodické návody, jak s tématem v hodinách pracovat," popsala autorka Magdaléna Klimešová.

Korupce v ČR je čtyřicetistránkový materiál, který mohou učitelé využívat při hodinách občanské výchovy a společenských věd.

Příručka vznikla na základě seminářů o korupci pořádaných na školách po celé republice. Zkušenosti na tuzemských středních školách podle zástupců Respekt institutu ukazují, že studenti mají velmi často pokřivené morální hodnoty a korupční chování schvalují nebo jsou přímo ochotni se do něj zapojit.

Zatímco takzvanou velkou korupci, například ve spojení s politiky, děti odsuzují, drobné osobní výhody jim zase tak špatné nepřijdou.

Jednou z možností, jak o problematice korupce vyučovat, je prý proto debatovat se studenty o variantách řešení konkrétních rizikových situací.

V jednom příkladu se mají třeba rozhodnout, jak by se zachovali, kdyby zástupce starosty jejich města upravil pravidla veřejné zakázky tak, aby v něm mohla vyhrát pouze firma jeho manželky.

"Je důležité, aby se studenti v této oblasti orientovali a nepropadali skepsi, že nejde a nemá cenu cokoli dělat pro zlepšení situace," myslí si autoři metodiky.

Jako příklad poslouží Opencard

Kromě rozpoznání korupčního chování by se měli školáci dozvědět také o dalších přidružených jevech, jako jsou mafie, vydírání a gangsterské praktiky.

V souvislosti s korupcí v České republice pak zmiňuje a rozebírá známé případy jako podivné udělování titulů na plzeňských právech, kauzu Opencard nebo Promopro.

Součástí výuky je i protikorupční desatero a způsoby oznamování korupce, takzvaný whistleblowing.

Výuka není pro školy povinná, semináře ve školách i příručky připravil Respekt institut s podporou amerického velvyslanectví.

V mezinárodním výzkumu společnosti Transparency International ohledně míry vnímané korupce se v loňském roce Česká republika propadla na 57. až 59. místo ze 180 států.

 

Právě se děje

Další zprávy