Nová ranvej v Ruzyni má silného soupeře: hejtmana Ratha

Pavel Baroch
24. 9. 2010 14:00
Plánované rozšíření ruzyňského letiště se stává tématem komunálních voleb
Foto: Ondřej Besperát

Ruzyně - Plánovaná stavba nové přistávací dráhy v pražské Ruzyni, která má výrazně zvýšit kapacitu letiště, dostala zatím nejsilnějšího protivníka - vlivného politika Davida Ratha.

Poslanec Rath se proti chystané ranveji postavil nejprve jako středočeský hejtman a teď i jako kandidát v komunálních volbách ve středočeské Hostivici, kde žije a je i zastupitelem.

Středočeský kraj už vyjádřil své negativní stanovisko k nové dráze při posuzování jejího ekologického vlivu na okolí. Rathova sociální demokracie v Hostivici, která leží na dohled od Ruzyně, teď ve svém předvolebním programu slibuje "blokádu výstavby nové paralelní přistávací dráhy".

Ranvej jako předvolební téma

Hostivická ČSSD není jediným uskupením, které se před říjnovými volbami postavilo proti ranveji. S její stavbou nesouhlasí například ani hostivická organizace Strany zelených nebo Sdružení občanů Suchdola z druhé strany plánované dráhy.

"Myslím, že u nás to budou mít v programu nějakým způsobem všechny kandidující strany," řekl Aktuálně.cz suchdolský starosta Petr Hejl, který obhajuje zastupitelské křeslo právě ve Sdružení občanů Suchdola.

Suchdol patří v boji proti nové ranveji k nejaktivnějším a už se mu dokonce podařilo dvakrát vyhrát v dílčím sporu o podobu pražského územního plánu u soudu. Přistávací dráha, respektive hlučná letadla by tuto čtvrť na severozápadním okraji hlavního města výrazně poznamenala.

Rath: Také si vezmeme právníka

Využít služeb právníka při blokování stavby přistávací dráhy je v krajním případě připraven i hejtman David Rath.

"Pokud to dojde třeba až ke stavebnímu řízení a budu ještě na kraji, jistě si vezmeme právníka, aby to řízení minimálně protahoval," řekl Aktuálně.cz Rath, který je připraven použít všech zákonných prostředků k tomu, aby se v Ruzyni nezačalo stavět.

Jedním z důvodů, proč Rath s novou dráhou nesouhlasí, je ten, že by ranvej výrazně omezila na 10 tisíc obyvatel Hostivice. Hejtman zároveň tvrdí, že Ruzyň novou dráhu zatím stejně nepotřebuje, protože se ještě zdaleka nenaplnila současná kapacita.

"Možná za třicet, padesát let bude nová ranvej zapotřebí," poznamenal Rath. Dodal, že si stát v současné ekonomické situaci ani nebude moct dovolit zaplatit osm, devět miliard korun na novou ranvej.

Vláda: Ruzyň podpoříme

Současná koaliční vláda se o dalším rozvoji ruzyňského letiště zmiňuje jen velmi obecně.

"V oblasti letecké dopravy bude vláda podporovat rozvoj letiště Praha jako středoevropské letecké křižovatky," uvádí se v programovém prohlášení vládního kabinetu.

Vedení Letiště Praha dlouhodobě tvrdí, že bez nové přistávací dráhy se Ruzyně neobejde. Už dnes se stává, že letadla musí na odlet nebo přistání čekat. Kromě toho větší provoz na letišti podle manažerů umožní další rozvoj cestovního průmyslu v Česku a vytvoří do roku 2020 na 17 tisíc nových pracovních míst.

Zahájení stavby nové ranveje se ovšem neustále odkládá. Aby mohla příprava pokračovat, musí nejprve ministerstvo životního prostředí ukončit posuzování vlivu nové dráhy na své okolí.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy