Praha/Ostrava - Podle platného hygienického limitu může být v ovzduší vysoká koncentrace jemných částic prachu maximálně 35krát do roka. V Bohumíně se to ovšem vloni stalo 136krát, takže každý třetí den tamní obyvatelé dýchali znečištěný vzduch.
Vyplývá to z aktuálních údajů o znečištěném ovzduší v uplynulém roce, které zveřejnil Český hydrometeorologický ústav.
Ačkoli meteorologové údaje právě vyhodnocují, z "tvrdých" dat vyplývá, že se koncentrace jemných částic prachu v ovzduší oproti roku 2008 zvýšila a překročené limity naměřilo více stanic.
Drobný prach menší než 10 mikrometrů je nebezpečný v tom, že vniká až hluboko do dýchacího ústrojí a navíc se na něj vážou další škodliviny včetně rakovinotvorných látek.
Mnoho prachu na 50 místech
Kromě Bohumína byl vloni limit 35x do roka překročen na dalších 49 stanicích. V roce 2008 to bylo o tři stanice méně. V uplynulém roce byl navíc tento limit překročen častěji než v minulosti.
Předloňský rekord držel rovněž Bohumín, ovšem "pouze" s hodnou 110krát za rok. Vloni se nad hodnotu 110 vyšplhaly kromě Bohumína ještě Věřňovice (124krát), Český Těšín (118krát), Ostrava-Bartovice (113krát) a Ostrava-Přívoz (111krát).
Údaje za loňský rok ukazují, že Ostravsko kraluje ve znečištění mikroskopickým prachem nejen regionům v republice, ale patří mezi nejpostiženější i v celé Evropě.
Za Ostravskem se jako první místo s překročeným limitem 35krát do roka umístnila Svatoplukova ulice v Brně, a to až na jedenáctém místě. Prvních deset příček drží stanice z Ostravska.
Zkraje roku se nedalo dýchat
Negativní trend z loňského roku přitom pokračoval i na začátku roku letošního, kdy v Ostravsku panovaly kvůli inverzi velmi špatné rozptylové podmínky.
V Bohumíně u Ostravy byl limit "35x do roka" vyčerpán už za 42 dní. Smog ovšem zahalil i další regiony včetně Prahy a Ústeckého kraje.
Důvod? "Letos jsme po dlouhé době měli zase normální zimu," řekl Aktuálně.cz Jan Macoun, náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu.
V zimních měsících jsou tradičně špatné rozptylové podmínky. Kvůli silným mrazům, kdy teploty běžně klesají hodně pod nulu, musí domácnosti, ale i úřady nebo podniky více topit. K tomu se přidávají ještě škodliviny z továrních komínů a automobilových výfuků.
Z čerstvých údajů Českého hydrometeorologického ústavu rovněž vyplývá, že v českém ovzduší vloni přibylo rakovinotvorného benzo(a)pyrenu.
Nadlimitní hodnoty naměřilo 21 stanic, což je o čtyři více než v roce předchozím. Stejně jako v roce 2008 i vloni byly nejvyšší koncentrace této nebetpečné látky na Ostravsku.
Rekordní hodnotu změřila stanice v Ostravě-Bartovicích, kde byl v roce 2008 i 2009 překročen hygienický limit více než devítinásobně.