Nová data: Církve zažádaly o více než 70 tisíc pozemků

ČTK ČTK
27. 12. 2013 18:38
Nová data zveřejnilo ministerstvo kultury. Termín pro podání žádostí vyprší s koncem roku.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - O dalších 815 pozemků a 17 staveb požádaly církevní společnosti Státní pozemkový úřad v týdnu od 12. do 19. prosince. Přibylo 75 výzev, celkem jich všechny příslušné úřady evidují 3235. Týkají se 70 432 pozemků a 881 staveb.

Údaje  poskytlo ministerstvo kultury. Církve mají možnost podávat žádosti o vydání majetku do konce roku.

Kdy budou známá konečná čísla shrnující všechny podané žádosti, zatím ale není zřejmé. Od podání žádosti začíná plynout půlroční lhůta, do níž by měla podle zákona být uzavřena mezi státem a žadatelem dohoda; podle informací ministerstva kultury bylo k 19. prosinci uzavřeno dalších 50 dohod o vydání pozemků.

Stát eviduje i žádosti o movitý majetek, v několika případech již o vydání uměleckých děl rozhodl. Národní galerie tak vydá gotické desky tvořící Vyšebrodský oltář, čtyři obrazy z rovněž středověkého Puchnerova oltáře a dva obrazy Petra Paula Rubense. Díla zůstanou v expozicích NG jako zápůjčka.

Minulý týden přibyla žádost římskokatolické farnosti Veverská Bítýška, která požaduje vydání Madony z Veveří, díla připisovaného Mistru Vyšebrodského oltáře; také toto dílo by prý v případě vydání zůstalo v expozici.

I další příspěvkové organizace ministerstva kultury dostávají žádosti od církví. Národní památkový ústav například dostal výzvu k vydání kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, hradu Bouzov, kláštera Porta Coeli v Předklášteří, Sázavského kláštera, zámku Týniště či zámku ve Žďáru nad Sázavou.

S blížícím se koncem termínu pro podání žádostí přibylo i těchto - Olomoucké arcibiskupství požádalo minulý týden o vrácení zámku v Kroměříži, který zapsán v seznamu UNESCO. Dříve jako sídlo biskupů i arcibiskupů sloužil. V zámku je nyní mimo jiné expozice, jejíž části včetně slavného Tizianova obrazu jsou majetkem arcibiskupství, které o ně nepřišlo ani po roce 1948.

75 miliard

Církve, které se státem uzavřely dohodu, mají podle zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci. Současně se až na nulu bude snižovat státní dotace církvím.

Připravovaná koaliční vláda ale chce se zástupci církví ještě jednat o změně rozsahu restitucí.

Debata se vede také například o vydání některých budov na Pražském hradě, ČSSD usiluje o vyjmutí Hradu z restitucí.

Metropolitní kapitula žádosti podala, Hrad je ale odmítal kvůli zajištění bezpečnosti hlavy státu. Církev vkládá naděje na vyřešení restitucí do smlouvy s prezidentem Milošem Zemanem. Dohoda se má týkat formálního vydání několika nemovitostí církvi a následné směně za jiné.

 

Právě se děje

Další zprávy