Praha - Nadace Open Society Fund Praha zahájila v pondělí projekt Dejme (že)nám šanci, který podpoří rovné příležitosti žen a mužů a prevenci domácího násilí.
Program je financován z Norských fondů a do roku 2016 rozdělí 137 milionů korun.
Nevládní organizace, obce, kraje i firmy budou moct žádat o finanční podporu na projekty, které v Česku budou například rozšiřovat pružnou pracovní dobu pro rodiče malých dětí nebo zlepšovat dostupnost služeb péče o předškolní děti.
Financován z nich bude i rozvoj služeb pro osoby ohrožené domácím násilím nebo spolupráce s norskými institucemi, které mají se zaváděním změn v této oblasti značné zkušenosti.
Česká republika plýtvá pracovními příležitostmi
Liss Schanke, norská politička zabývající se genderovou rovností, při představení projektu uvedla, že dbát na rovné příležitosti se státu vyplácí i ekonomicky.
"Padesát procent absolventů univerzit tvoří ženy. Pokud zaměstnavatelé nevychází vstříc ženám na mateřských dovolených a stát tuto situaci neřeší, připravuje se tak o kvalitní pracovní sílu a plýtvá prostředky, které vynaložil na vzdělání ženy," uvedla Schanke.
Schanke dodala, že najít práci při mateřské dovolené není v České republice vůbec jednoduché. Spousta zaměstnavatelů nechce na částečné úvazky zaměstnávat. Právě s tím by projekt měl pomoci.
Česko již finance z Norských fondů v předešlých letech čerpalo, nyní ale poprvé půjdou na prevenci domácího násilí a prosazování rovných příležitostí.
"Jedním z cílů programu je podporovat rovné příležitosti žen a mužů v ekonomické rovině a posilovat taková institucionální opatření, která zajistí vyšší míru participace žen ve veřejném životě. Letošní oslavy 100. výročí zavedení všeobecného volebního práva v Norsku jsou dobrou připomínkou toho, že rovnost mezi ženami a muži vyžaduje neustálou pozornost a že se vyplácí," řekl na zahájení programu norský velvyslanec Jens Eikaas.
Nadace se rovnými příležitostmi zabývá dlouhodobě
Finance z Norských fondů a Evropského hospodářského prostoru jsou rozděleny do patnácti tematických okruhů, z nichž jedenáct spravuje ministerstvo financí.
"Pro tento program jsme jako zprostředkovatele vybrali Nadaci Open Society Fund, která má v této oblasti dlouholeté zkušenosti," řekl Martin Boruta z Ministerstva financí České republiky.
Podle výkonného ředitele Nadace Roberta Bascha se Open Society Fund dlouhodobě věnuje jak tématu rovných příležitostí, tak boji proti domácímu násilí.
"Cílem programu je posílit výzkum, který by nám přinesl lepší data v této oblasti a byli bychom schopni lépe zaměřovat pomoc na konkrétní potřebné oblasti," řekl Basch.
Open Society Fund Praha patří mezi pět největších nadací v České republice a má dvacet let zkušeností. Jejím posláním je rozvíjet v Česku principy demokracie za aktivní účasti občanů.
Mimo rovných příležitostí žen a mužů se věnuje také rozvoji právního státu, vzdělávání a dalším klíčovým problémům České republiky.