reklama
 
 

Jsou známí skandály a kriminálním pozadím, ne úctou k padlým, odsoudilo Noční vlky ministerstvo

30. 4. 2018 19:00
Černínský palác ostře odsoudil aktivity motorkářů z Nočních vlků, kteří mají blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a kteří přijedou o víkendu do Česka.

Praha - O víkendu přijedou do Česka kontroverzní motorkáři Noční vlci z ruského klubu blízkého ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Jsou známí svým nacionalismem a podporou putinovské politiky.

Příjezd ruských motorkářů nevítá řada politiků, ale ani některá ministerstva, která se kvůli jejich příjezdu připravují na možné reakce.

Motorkáři jedou z Moskvy až do Berlína a na své cestě uctívají ruské vojáky, kteří padli za druhé světové války. "Nedomníváme se, že členové této skupiny jakkoliv reprezentují padlé a jejich rodiny," tlumočila Aktuálně.cz postoj ministerstva zahraničí jeho mluvčí Irena Valentová. 

"Tato skupina je spíše známá svými skandály a kriminálním pozadím než úctou k památce obětí druhé světové války," dodala Valentová.

Podle Černínského paláce navíc jízda motorkářů, kterou oficiálně podporuje Rusko, nezlepší česko-ruské vztahy. Ty jsou poslední dobou napjaté hlavně kvůli otravě dvojitého ruského agenta v Británii. Z otravy látkou novičok je podezřelé Rusko, které obvinilo Českou republiku a další země, že od nich mohla látka pocházet nebo ji země mohly vyvíjet.

"Příjezd ruských motorkářů nepovažujeme za oficiální reprezentaci Ruské federace při uctění památky rudoarmějců padlých při osvobození části Československa," podotkla Valentová. Na bezpečnost a pořádek bude po dobu průjezdu Českem dohlížet policie.

Na české hroby Rusko zapomnělo

Ministerstvo zahraničí v souvislosti s příjezdem motorkářů upozornilo na to, že Rusko se nestará o hroby českých vojáků padlých na ruském území, ač ho k tomu zavazuje dohoda. 

"V jejím rámci Česká republika řádně pečuje o hroby vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování Československa. S politováním konstatujeme, že Ruská federace nevěnuje péči o válečné hroby českých vojáků na svém území řádnou pozornost. Jsou známy případy zanedbání hrobů českých vojáků, které jsou bohužel vystavovány poškozování a vandalismu," doplnila Valentová.

Černínský palác podle ní věří, že i přesto "bude Rusko respektovat památku padlých vojáků a projeví jim stejnou péči a úctu tak, jak činí Česko. Výročí konce druhé světové války a památky padlých je k tomu dobrým důvodem".

Ruské velvyslanectví na dotazy zaslané Aktuálně.cz nereagovalo.

Noční vlci přijedou v pátek 4. května do Frýdku-Místku. Do Prahy přes Brno pak o tři dny později dorazí na 130 motorkářů. Letos je nečeká oficiální projížďka Prahou, na níž je loni čekaly stovky protestujících.

"V pondělí se v jedenáct sjedou v Průhonicích a pak je plánovaný přímý průjezd na Olšanské hřbitovy, kde uctí památku padlých ruských vojáků. Letos žádná projížďka po Václaváku nebude…" řekla už dříve Bronislava Brixová Matušková z Českého svazu bojovníků za svobodu - Beskydsko, která akce pro Noční vlky v Česku organizuje.

autor: Lukáš Prchal | 30. 4. 2018 19:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama