Jsou známí skandály a kriminálním pozadím, ne úctou k padlým, odsoudilo Noční vlky ministerstvo

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
30. 4. 2018 19:00
Černínský palác ostře odsoudil aktivity motorkářů z Nočních vlků, kteří mají blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a kteří přijedou o víkendu do Česka.
Noční vlci loni na jaře v Praze.
Noční vlci loni na jaře v Praze. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - O víkendu přijedou do Česka kontroverzní motorkáři Noční vlci z ruského klubu blízkého ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Jsou známí svým nacionalismem a podporou putinovské politiky.

Příjezd ruských motorkářů nevítá řada politiků, ale ani některá ministerstva, která se kvůli jejich příjezdu připravují na možné reakce.

Motorkáři jedou z Moskvy až do Berlína a na své cestě uctívají ruské vojáky, kteří padli za druhé světové války. "Nedomníváme se, že členové této skupiny jakkoliv reprezentují padlé a jejich rodiny," tlumočila Aktuálně.cz postoj ministerstva zahraničí jeho mluvčí Irena Valentová. 

"Tato skupina je spíše známá svými skandály a kriminálním pozadím než úctou k památce obětí druhé světové války," dodala Valentová.

Podle Černínského paláce navíc jízda motorkářů, kterou oficiálně podporuje Rusko, nezlepší česko-ruské vztahy. Ty jsou poslední dobou napjaté hlavně kvůli otravě dvojitého ruského agenta v Británii. Z otravy látkou novičok je podezřelé Rusko, které obvinilo Českou republiku a další země, že od nich mohla látka pocházet nebo ji země mohly vyvíjet.

"Příjezd ruských motorkářů nepovažujeme za oficiální reprezentaci Ruské federace při uctění památky rudoarmějců padlých při osvobození části Československa," podotkla Valentová. Na bezpečnost a pořádek bude po dobu průjezdu Českem dohlížet policie.

Na české hroby Rusko zapomnělo

Ministerstvo zahraničí v souvislosti s příjezdem motorkářů upozornilo na to, že Rusko se nestará o hroby českých vojáků padlých na ruském území, ač ho k tomu zavazuje dohoda. 

"V jejím rámci Česká republika řádně pečuje o hroby vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování Československa. S politováním konstatujeme, že Ruská federace nevěnuje péči o válečné hroby českých vojáků na svém území řádnou pozornost. Jsou známy případy zanedbání hrobů českých vojáků, které jsou bohužel vystavovány poškozování a vandalismu," doplnila Valentová.

Černínský palác podle ní věří, že i přesto "bude Rusko respektovat památku padlých vojáků a projeví jim stejnou péči a úctu tak, jak činí Česko. Výročí konce druhé světové války a památky padlých je k tomu dobrým důvodem".

Ruské velvyslanectví na dotazy zaslané Aktuálně.cz nereagovalo.

Noční vlci přijedou v pátek 4. května do Frýdku-Místku. Do Prahy přes Brno pak o tři dny později dorazí na 130 motorkářů. Letos je nečeká oficiální projížďka Prahou, na níž je loni čekaly stovky protestujících.

"V pondělí se v jedenáct sjedou v Průhonicích a pak je plánovaný přímý průjezd na Olšanské hřbitovy, kde uctí památku padlých ruských vojáků. Letos žádná projížďka po Václaváku nebude…" řekla už dříve Bronislava Brixová Matušková z Českého svazu bojovníků za svobodu - Beskydsko, která akce pro Noční vlky v Česku organizuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy