Kotrba přišel o práci a nesmí na další akce ČSSD. Poškodil naše dobré jméno, tvrdí Český rozhlas

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
Aktualizováno 19. 2. 2018 20:08
Mediální analytik Štěpán Kotrba pro rozhlas zpracovává interní mediální analýzy. Proto se dostal na sjezd ČSSD jako novinář, kde později napadl dva muže pepřovým sprejem. Dříve zasedal i v Radě Českého rozhlasu, tam ale rezignoval po kritice, že zasahuje do práce zaměstnanců.
Štěpán Kotrba po incidentu na sjezdu ČSSD. | Video: Aktálně.cz

Praha - S visačkou Českého rozhlasu na krku napadl v neděli mediální analytik Štěpán Kotrba pepřovým sprejem dva muže bez domova. Incident se stal na schodech kulturního domu v Hradci Králové, kde probíhal mimořádný sjezd ČSSD.

V mediálním prostředí je Kotrba už od 90. let známou postavou. Vystudoval akademické sochařství a v roce 1986 vstoupil do komunistické strany. Z té odešel až v roce 1992 a o tři roky později se stal členem ČSSD, kde má nyní pozastavené členství.

Po napadení pepřovým sprejem se rychle dostal na černou listinu strany. "Nebude mít přístup na žádné budoucí akce ČSSD. Další kroky jsou nicméně na vedení Českého rozhlasu, za nějž byl pan Kotrba akreditován," sdělil Aktuálně.cz nový předseda sociální demokracie Jan Hamáček.

Kotrba pro rozhlas zpracovával interní mediální analýzy. Právě díky tomu se dostal k novinářské akreditaci na mimořádný sjezd ČSSD. "Český rozhlas s analytikem Štěpánem Kotrbou zastavil externí spolupráci. Incident v Hradci Králové považujeme za jeho osobní selhání. Jeho reakce byla nepřiměřená a poškodila dobré jméno Českého rozhlasu," napsal mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna na Twitter.

Veřejnoprávní médium s ním spolupracovalo řadu let. Od roku 2000 pomáhal připravovat koncept webových stránek a jejich design. Před 14 lety zasedl i jako člen Rady Českého rozhlasu, kde ale v roce 2007 rezignoval. Rozhodl se tak jen pár dní předtím, než se měl projednávat návrh tehdejšího poslance ODS Petra Plevy o jeho odvolání. Politik se domníval, že Kotrba nepřiměřeně zasahuje do práce některých zaměstnanců rozhlasu.

Kotrbovo chování na sjezdu kritizuje také Syndikát novinářů. "Odsuzujeme projevy násilí, tím spíše pokud se jich dopouštějí lidé vydávající se za novináře," píše se v prohlášení. Syndikát také na Twitteru popřel, že by Kotrba byl jejich členem.

Od incidentu na sjezdu ČSSD Kotrba komunikuje málo. Na sociální síť Facebook po použití pepřového spreje napsal: "Když člověka někdo napadne, má si nechat dát do držky. Alespoň ho někdo polituje." Právě tím, že ho muži bez domova napadli, se Kotrba také hájil. Očití svědci však tvrdí opak. Později příspěvek z jeho facebookové stránky zmizel.

Lidé analytika popisují jako impulzivního člověka, který se často hádá s lidmi jiného názoru. Měl však podle nich i sociální cítění. "Musím říci, že Štěpán Kotrba byl schopen i charitativních činů - ubytoval u sebe doma bývalého redaktora Svobodné Evropy Karla Moudrého, kterého vyhodili z Českého rozhlasu tuším pro alkoholismus a hrozilo mu bezdomovectví," vzpomíná šéfredaktor Britských listů Jan Čulík.

Obrat po ukrajinské krizi

Na Britské listy Kotrba od roku 2001 přispíval a publikoval tam své mediální analýzy. "V posledních přibližně čtyřech pěti letech začaly u Kotrby sílit národovecké a nativistické postoje, zřejmě i se sílící agresivitou. Rozešel se s Britskými listy z vlastní vůle v době ruské invaze na východní Ukrajinu, kdy se v rozporu s fakty zcela postavil na stranu Vladimira Putina," popsal Čulík mediální rozchod s Kotrbou.

Nyní Kotrba občas publikuje komentáře v deníku MF Dnes a jeho názory se objevují i na Parlamentních listech. Ty ministerstvo vnitra monitoruje jako platformu, na které se objevují dezinformace.

Sílící proruské postoje Kotrby doplňuje i účast na kontroverzních akcích. Loni v květnu byl na Olšanských hřbitovech, kde motorkářská skupina Noční vlci vzdávala hold sovětským vojákům padlým během druhé světové války. Motorkáři jsou napojení přímo na Kreml a jejich spanilé jízdy Evropou jsou součástí ruské propagandy.

Na svém facebookovém profilu Kotrba uvádí, že je vyučujícím na Univerzitě Karlově. "Štěpán Kotrba učil před lety výběrový seminář na studiích nových médií. Věnoval se v něm tématům mediální analýzy," sdělil vyučující Josef Šlerka. Momentálně však Kotrba nevyučuje.

V současné době pracuje pro Zoo Praha jako grafický designér. "V jeho kompetenci je například informační systém, vývoj drobného mobiliáře, jako jsou lavičky i koše. Dělá také grafickou podobu nejrůznějších tiskovin," napsal Lubor Mach z tiskového oddělení pražské zoo.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Únosci v Nigérii propustili 28 školáků, 81 jich však stále drží

Únosci, kteří na začátku měsíce přepadli internátní školu v severní Nigérii, v neděli propustili 28 dětí. Dalších 81 dětí však stále zůstává v zajetí. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na pastora, který se účastnil vyjednávání o jejich propuštění.

Útok na baptistickou školu ve státě Kaduna byl od prosince již desátým hromadným únosem školáků na severozápadně země uskutečněný islamistickými ozbrojenci nebo zločineckými gangy. Nigerijské úřady únosy přičítají ozbrojeným banditům, kteří usilují o výkupné.

První skupina 28 dětí byla propuštěna již dva dny po útoku. Do školy chodí obvykle 180 studentů. Propuštění 28 studentů v neděli ráno potvrdil reverend Ite Joseph Hayab. Několika studentům se také již dříve podařilo utéct.

Zdroj: ČTK
Další zprávy