Kotrba přišel o práci a nesmí na další akce ČSSD. Poškodil naše dobré jméno, tvrdí Český rozhlas

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
Aktualizováno 19. 2. 2018 20:08
Mediální analytik Štěpán Kotrba pro rozhlas zpracovává interní mediální analýzy. Proto se dostal na sjezd ČSSD jako novinář, kde později napadl dva muže pepřovým sprejem. Dříve zasedal i v Radě Českého rozhlasu, tam ale rezignoval po kritice, že zasahuje do práce zaměstnanců.
Štěpán Kotrba po incidentu na sjezdu ČSSD. | Video: Aktálně.cz

Praha - S visačkou Českého rozhlasu na krku napadl v neděli mediální analytik Štěpán Kotrba pepřovým sprejem dva muže bez domova. Incident se stal na schodech kulturního domu v Hradci Králové, kde probíhal mimořádný sjezd ČSSD.

V mediálním prostředí je Kotrba už od 90. let známou postavou. Vystudoval akademické sochařství a v roce 1986 vstoupil do komunistické strany. Z té odešel až v roce 1992 a o tři roky později se stal členem ČSSD, kde má nyní pozastavené členství.

Po napadení pepřovým sprejem se rychle dostal na černou listinu strany. "Nebude mít přístup na žádné budoucí akce ČSSD. Další kroky jsou nicméně na vedení Českého rozhlasu, za nějž byl pan Kotrba akreditován," sdělil Aktuálně.cz nový předseda sociální demokracie Jan Hamáček.

Kotrba pro rozhlas zpracovával interní mediální analýzy. Právě díky tomu se dostal k novinářské akreditaci na mimořádný sjezd ČSSD. "Český rozhlas s analytikem Štěpánem Kotrbou zastavil externí spolupráci. Incident v Hradci Králové považujeme za jeho osobní selhání. Jeho reakce byla nepřiměřená a poškodila dobré jméno Českého rozhlasu," napsal mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna na Twitter.

Veřejnoprávní médium s ním spolupracovalo řadu let. Od roku 2000 pomáhal připravovat koncept webových stránek a jejich design. Před 14 lety zasedl i jako člen Rady Českého rozhlasu, kde ale v roce 2007 rezignoval. Rozhodl se tak jen pár dní předtím, než se měl projednávat návrh tehdejšího poslance ODS Petra Plevy o jeho odvolání. Politik se domníval, že Kotrba nepřiměřeně zasahuje do práce některých zaměstnanců rozhlasu.

Kotrbovo chování na sjezdu kritizuje také Syndikát novinářů. "Odsuzujeme projevy násilí, tím spíše pokud se jich dopouštějí lidé vydávající se za novináře," píše se v prohlášení. Syndikát také na Twitteru popřel, že by Kotrba byl jejich členem.

Od incidentu na sjezdu ČSSD Kotrba komunikuje málo. Na sociální síť Facebook po použití pepřového spreje napsal: "Když člověka někdo napadne, má si nechat dát do držky. Alespoň ho někdo polituje." Právě tím, že ho muži bez domova napadli, se Kotrba také hájil. Očití svědci však tvrdí opak. Později příspěvek z jeho facebookové stránky zmizel.

Lidé analytika popisují jako impulzivního člověka, který se často hádá s lidmi jiného názoru. Měl však podle nich i sociální cítění. "Musím říci, že Štěpán Kotrba byl schopen i charitativních činů - ubytoval u sebe doma bývalého redaktora Svobodné Evropy Karla Moudrého, kterého vyhodili z Českého rozhlasu tuším pro alkoholismus a hrozilo mu bezdomovectví," vzpomíná šéfredaktor Britských listů Jan Čulík.

Obrat po ukrajinské krizi

Na Britské listy Kotrba od roku 2001 přispíval a publikoval tam své mediální analýzy. "V posledních přibližně čtyřech pěti letech začaly u Kotrby sílit národovecké a nativistické postoje, zřejmě i se sílící agresivitou. Rozešel se s Britskými listy z vlastní vůle v době ruské invaze na východní Ukrajinu, kdy se v rozporu s fakty zcela postavil na stranu Vladimira Putina," popsal Čulík mediální rozchod s Kotrbou.

Nyní Kotrba občas publikuje komentáře v deníku MF Dnes a jeho názory se objevují i na Parlamentních listech. Ty ministerstvo vnitra monitoruje jako platformu, na které se objevují dezinformace.

Sílící proruské postoje Kotrby doplňuje i účast na kontroverzních akcích. Loni v květnu byl na Olšanských hřbitovech, kde motorkářská skupina Noční vlci vzdávala hold sovětským vojákům padlým během druhé světové války. Motorkáři jsou napojení přímo na Kreml a jejich spanilé jízdy Evropou jsou součástí ruské propagandy.

Na svém facebookovém profilu Kotrba uvádí, že je vyučujícím na Univerzitě Karlově. "Štěpán Kotrba učil před lety výběrový seminář na studiích nových médií. Věnoval se v něm tématům mediální analýzy," sdělil vyučující Josef Šlerka. Momentálně však Kotrba nevyučuje.

V současné době pracuje pro Zoo Praha jako grafický designér. "V jeho kompetenci je například informační systém, vývoj drobného mobiliáře, jako jsou lavičky i koše. Dělá také grafickou podobu nejrůznějších tiskovin," napsal Lubor Mach z tiskového oddělení pražské zoo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy