Muž v černém voze suzuki ve čtvrtek najel do davu lidí, kteří přihlíželi slavnosti za účasti nizozemské panovnice Beatrix. Jeho automobil prorazil zátarasy a řítil se rychlosti devadesát kilometrů za hodinu.
Nejméně pět lidí zahynulo a dvanáct dalších bylo zraněno, z toho čtyři vážně. Řidič byl ihned zatčen; muž chtěl údajně automobilem najet do vozu, ve kterém panovnice seděla. Jeho cílem byl královnu zavraždit.
Svědkové uvádějí, že černý automobil jen těsně minul otevřený autokar s královnou a členy její rodiny. Pak narazil do sloupu.
Policistům řidič krátce po činu přiznal, že útočil na královskou rodinu. Nebyl ale schopen dalšího výslechu.
"Hluboký šok"
Incident se odehrál v Apeldoornu, devadesát kilometrů od Amsterdamu, během oslav tzv. Dne královny: 30.dubna 1980 totiž Beatrix usedla na trůn. Letos oslavila jedenasedmdesáté narozeniny.
Okamžitě po tragédii byla slavnost ukončena, vlajky na královském paláci byly svěšeny na půl žerdi a Beatrix vyjádřila pozůstalým po obětech soustrast. Svůj "hluboký šok" vyjádřil i nizozemský premiér Jan Peter Balkenende, který se na místo činu vydal rovnou z letiště po návratu ze zahraniční cesty.
Atentáty v Nizozemsku
V rozmezí let 2002 a 2003 zažilo Nizozemsko dva atentáty, které hluboce otřásla zdejší společností. Nejprve krajně levicový aktivista v Hilversumu zavraždil krátce před volbami kontroverzního populistického politika Pima Fortuyna, aby mu - jak později řekl u soudu - "znemožnil dělat si z muslimů obětní beránky".
Rok poté byl na ulici v Amsterdamu zastřelen mladým islamistickým radikálem neméně kontroverzní filmový režisér Theo van Gogh, který pobouřil muslimy natočením krátkého filmu o podřízeném postavení žen v jejich náboženství.
Jeho posledním filmem byl shodou okolností snímek na pomezí fikce a dokumentu inspirovaný atentátem na Fortuyna.