Neznámý dravec rozpoutal spor, který míří do Bruselu

Pavel Baroch
4. 6. 2007 16:25
Vláda vyhlásila novou chráněnou ptačí oblast
Moták pochop
Moták pochop | Foto: Archiv

Dolní Lutyně - Spor o ochranu nepříliš známého ptáka motáka pochopa nejpíš zamíří do Bruselu.

Nevládním organizacím vadí, že se tento dravec "nevešel" do nově vyhlášené ptačí oblasti v Dolní Lutyni na Ostravsku, která je součástí evropské chráněné soustavy Natura 2000. Kabinet totiž dnes souhlasil s menší variantou ptačí oblasti; je téměř o polovinu menší než původní návrh.

"Nejspíš budeme zase psát stížnost Evropské komisi," řekl Aktuálně.cz Martin Skalský z ekologického sdružení Arnika.

Dlouholetý spor skončil kompromisem

Boj o ptačí oblast v Dolní Lutyni se vede už několik let. Zatímco ministerstvo životního prostředí a nevládní organizace včetně České společnosti ornitologické původně navrhovaly variantu, která by chránila i motáka pochopa, Moravskoslezský kraj a radnice o tom nechtěly ani slyšet. Plánovaly totiž vybudovat v Dolní Lutyni průmyslovou zónu.

Bukáček malý
Bukáček malý | Foto: Aktuálně.cz

Z vleklého sporu nakonec vznikl kompromis. Ministerstvo připravilo menší variantu, která chrání jiné vzácné druhy - například bukáčka malého - a zároveň nebrání případné průmyslové zóně. Motáka pochopa se rozhodlo chránit v jiné oblasti na Českolipsku.

"Důležité je, že jsme našli jinou oblast pro jeden z chráněných druhů, motáka pochopa," řekl po jednání vlády ministr životního prostředí Martin Bursík.

Podle nevládních organizací však ochrana motáka pochopa u České Lípy není dostatečná.

"Ptačí oblast na Českolipsku rozhodně motákovi nesposkytuje dostatečnou ochranu. Součástí ptačí oblasti jsou totiž pouze hnízdiště, nikoli však území, kde loví potravu. Pokud nebude moták pochop chráněn také na severní Moravě, může to dlouhodobě negativně ovlivnit jeho populaci na národní úrovni," upozornil před časem Tomáš Brinke z České společnosti ornitologické.

Záměry na průmyslovou zónu nepadly

Nevládní organizace se sice zavázaly Moravskoslezskému kraji, že nebudou klást překážky stavbě automobilce Hyundai, ovšem pouze za podmínky, že obří továrna bude poslední průmyslovou zónou na severní Moravě. Tím by byla zaručena i budoucnost pro motáka pochopa, který na místě plánované průmyslové zóny loví potravu.

Z dopisu hejtmana Evžena Tošenovského ovšem vyplývá, že dohoda mezi krajem a nevládními organizacemi se nevztahuje na tamní obce.

"Ačkoli se Moravskoslezský kraj skutečně v Deklaraci porozumění zavázal, že okamžitě a trvale ukončí přípravu Průmyslové zóny Dolní Lutyně, závazky plynoucí z této deklarace nejsou závazné pro další subjekty, které v oblasti mají rozvojové zájmy - obce Dolní Lutyně a Dětmarovice a město Bohumín," napsal Tošenovský ministru Bursíkovi jako reakci na požadavek ornotologické společnosti a sdružení Arnika, aby byla ptačí oblast vyhlášena v původní, neseškrtné verzi.

Podle Martina Skalského z hnutí Arnika je to důkaz, že stavba průmyslové zóny v Dolní Lutyni je stále ve hře.

Evropská unie je na soustavu Natura přísná

Foto: Aktuálně.cz

Ekologické organizace si u Evropské komise na ptačí oblast v Dolní Lutyni už jednou stěžoval. To když ještě vláda ČSSD neschválila žádnou verzi. Brusel pak žádal po Praze vysvětlení. Ministerstvo životního prostředí odepsalo, že se chystá menší variantu a že moták pochop bude chráněn jinde.

Ladislav Miko, někdejší náměstek ministra životního prostředí, který dnes vede Ředitelství ochrany přírodních zdrojů Evropské komise, před časem naznačil, že přístupný kompromisu mohl být.

Arnika a Česká společnost ornitologická ovšem trvají na tom, že jde o účelový krok.

"Podle evropské směrnice o ptácích musí být jediným hlediskem pro vymezení systému Natura 2000 odborná kritéria. Ptačí oblast v Dolní Lutyni je ale účelově změnšena kvůli plánům na stavbu průmyslové zóny," tvrdí Martin Skalský ze sdružení Arnika.

Ani ministr Bursík po dnešním jednání vlády stavbu průmyslové zóny jednoznačně nevyloučil: "Ani o ní nevíme, jestli bude, nebo nebude."

Brusel je přitom při vyhlašování naturových evropských oblastí přísný. Tato evropský systém ochrany životního prostředí je jedním z prostředků, jak chce Evropská unie zastavit vymírání rostlinných a živočišných druhů.

Žádný ze států, který se kvůli svému natuzrovému území soudil s Evropským soudním dvorem, svůj spor nevyhrál. Například Itálii vytknul soud, že opomenula zahrnout do soustavy Natura 2000 třicet šest ptačích oblastí.

 

Právě se děje

Další zprávy