Vrtulníky dražší o stamiliony. Ministři se přou o obří soutěž na leteckou záchranku

Radek Nohl Radek Nohl
2. 2. 2016 0:00
Ministerstvo zdravotnictví vypíše soutěž na provozování letecké záchranné služby v dalších osmi letech. Ministři se však nyní přou o tom, jakou částku by měl stát zaplatit. Důvodem je fakt, že by stát mohl vítězi zaplatit ještě o 360 milionů korun více, než nyní platí dvěma firmám Alfa Helicopter a DSA, které v Česku záchranku na osmi místech pro stát zajišťují. Za předchozích osm let tyto společnosti zinkasují přes 3,7 miliardy korun a policie doteď zkoumá, zda tato zakázka nebyla předražená.
Kdo se bude starat o záchrannou leteckou službu v dalších osmi letech?
Kdo se bude starat o záchrannou leteckou službu v dalších osmi letech? | Foto: ZZS Královéhradeckého kraje, p.o.

Praha – Miliardová soutěž na provozování letecké záchranné služby ještě ani nebyla vyhlášena a už se o ni ministři hádají.

Důvodem sporu je, že ministerstvo zdravotnictví by mohlo vítězi zaplatit o 360 milionů korun více, než nyní platí dvěma firmám Alfa Helicopter a DSA, které v Česku záchranku na osmi místech pro stát zajišťují. Zakázka se musí vypsat, protože aktuální smlouva skončí na konci letošního roku. Za osm let tyto společnosti zinkasují přes 3,7 miliardy korun. Kvůli údajné vysoké ceně přitom dodnes smlouvu prověřuje protikorupční policie.

Nová zakázka na dalších osm let bude pro vítěze finančně ještě zajímavější. Odborníci z ČVUT spočítali, že by cena mohla být až 4,7 miliardy. "Částka byla stanovena na základě znaleckého odhadu a kalkulace ceny. Je v ní zahrnuto vše, co souvisí s provozováním letecké záchranné služby," řekla mluvčí ČVUT Andrea Vondráková.

Nakonec ale ministerstvo zdravotnictví po připomínkách od ostatních úřadů couvlo a stanovilo, že cena nesmí přesáhnout 4,1 miliardy. "Dosáhli jsme naším tlakem snížení ceny," tvrdí místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), jemuž vysoká cena vadila.

Babišův úřad: Zakázka mohla být předražená

A není jediným členem vlády premiéra Bohuslava Sobotky, který s částkou nesouhlasil. Proti se postavilo také ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem (ANO). Tomu se nelíbí, že úřad ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) vycházel při stanovení hodnoty z původní zakázky. "Ta však podle dostupných informací mohla být předražená," konstatovala Kateřina Vaidišová z tiskového oddělení ministerstva financí

Kde kdo létá?

Firma, jež uspěje, se bude starat o záchrannou službu na osmi místech v Česku mezi roky 2017 až 2024.

Dál bude vypomáhat také policie a armáda. Policejní vrtulníky mají na starosti Prahu a Středočeský kraj, ministerstvo obrany pak Plzeňský a Karlovarský kraj.

Ani armáda, ani policie však podle svých mluvčích neuvažují o tom, že by si v současné době pořídily nové vrtulníky.

Babišův úřad je také přesvědčen, že cena by mohla být nižší. Podle posudku, který si policie při zkoumání původní zakázky nechala zpracovat u znaleckého ústavu Vysoké školy ekonomické v Praze, se letecká záchranka dá provozovat za zhruba dvě miliardy korun. Tedy o polovinu levněji.

Na základě tohoto posudku také v roce 2013 policie obvinila Tomáše Julínka, který byl ministrem zdravotnictví v době podepsání smlouvy, která letos skončí. Česká televize v té době uvedla, že jednatelé firmy Alfa Helicopter během několika let darovali 250 tisíc korun ODS, za kterou Julínek kandidoval. Vyšetřovatelé nakonec stíhání zastavili, doteď ale prověřují, zda skutečně nebyla zakázka předražená.

V současné době platí stát za provoz každé základny okolo 130 tisíc korun za den. Jedna letová hodina pak vyjde na zhruba 20 tisíc korun.

Kdo je favorit soutěže?

Z materiálů, které nyní Němeček předloží vládě, vyplývá, že cenu nové zakázky ve výši 4,1 miliardy korun ministerstvo určilo ze staré smlouvy a k ní se jen připočetla hodnota inflace.

Aby však ministr rozměnil všechny pochybnosti, rozhodl se, že si nechá zpracovat další posudek. Zakázku ale kvůli tomu neodloží. "Materiál pošleme do vlády. Poté ji chceme hned vyhlásit," podotkl Němeček. Pokud se neobjeví problémy, počítá ministerstvo s tím, že smlouvu s novým provozovatelem podepíše zřejmě na konci roku.

Podmínky soutěže by však mohly zvýhodňovat firmy, které se dnes o provozování letecké záchranky starají. Vedle ceny a počtu zásahů je součástí hodnocení také znalost prostředí. A v tom by firmy Alfa Helicopter a DSA mohly mít výhodu.

Syndrom vyhoření je plíživý proces vyčerpání organismu, říká psycholožka Ošťádalová. Podle ní je situace velmi vážná ve zdravotnictví - lékařům a ostatním ale systémově pomoc nikdo nenabízí. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 17 minutami

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

před 1 hodinou

Ronaldo je na covid stále pozitivní, proti Messimu nenastoupí

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Cristiano Ronaldo chybí kvůli nákaze koronavirem v nominaci Juventusu na večerní zápas Ligy mistrů proti Barceloně. Na jeho očekávané souboje s hvězdou Katalánců Lionelem Messim tak tentokrát nedojde.

Pětatřicetiletý Ronaldo byl pozitivně testován na koronavirus před dvěma týdny v portugalské reprezentaci. Od té doby je v karanténě a nemá příznaky covidu-19, k návratu na trávník ale potřebuje negativní výsledek testu. Ten podle úterní informace televizní stanice Sky Sport Italia nepřinesly ani nejnovější odběry.

Hráč na sociálních sítích uvedl, že se cítí zdravotně zcela v pořádku, a přidal ostrou kritiku věrohodnosti PCR testů. Kvůli nákaze Ronaldo vynechal zatím tři zápasy Juventusu a turínský tým bez něj vyhrál pouze jednou.

před 1 hodinou

Strany v Libereckém kraji dnes podepsaly koaliční smlouvu.

Zástupci vítězných Starostů pro Liberecký kraj, Pirátů a ODS dnes v Oblastní galerii v Liberci podepsali koaliční smlouvu pro Liberecký kraj. Klíčovým úkolem pro nejbližší období je zvládnutí koronavirové krize, řekl po podpisu smlouvy novinářům lídr Starostů a současný hejtman Martin Půta. Koalice má 32 hlasů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Ustavující zasedání, které zvolí nové vedení kraje, se uskuteční v úterý 3. listopadu.

"Dohodli jsme se na spolupráci, která bude navazovat na práci v minulých osmi letech a zároveň má ambice věnovat se výzvám, které před Libereckým krajem stojí. Shodli jsme se na tom, že koncem března příštího roku projednáme úpravu programového prohlášení. To už bychom měli znát dopady pandemie koronaviru do rozpočtu kraje," doplnil hejtman.

Starostové v Libereckém kraji vyhráli volby potřetí v řadě.

Další zprávy