Praha - Česká lékařská komora (ČLK) vyzvala v sobotu protestující lékaře, aby nepřijímali návrh ministr zdravotnictví Leoše Hegera.
Ten jim nabídl zvýšení měsíční mzdy o pět až osm tisíc korun a vyzval je, aby své výpovědi stáhli. Podle prezidenta ČLK Milana Kubka však ministrova nabídka lékařům negarantuje, že peníze opravdu dostanou.
Heger prý odborům nedal ani žádné záruky, že se zdravotnictví skutečně změní, bude bojovat s korupcí či omezí přesčasy v nemocnicích.
"Všechno jsou to jen přísliby, kterým se nedá věřit," prohlásil Kubek. Proto prý nemohou šéfové komory lékařům nařídit, aby výpovědi stáhli.
Komora vyzvala odbory a ministr k dalšímu jednání
ČLK po sobotním jednání vyzvala ministra zdravotnictví a Lékařský odborový klub (LOK), aby se okamžitě vrátili k jednání.
Hegerův úřad ale dál jednat nechce. "Nabídka ministra je závazná, dal ji všem lékařům, aby se sami rozhodli, a její splnění není závislé na dalších jednání s komorou a odbory," řekl ČTK mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.
Heger odborům ve čtvrtek slíbil, že průměrný plat lékaře bude s přesčasy 60 tisíc korun měsíčně. "Jsme ochotni přijmout navýšení o osm až dvanáct tisíc korun, ale musí to jít do základního platu. A to nám ministr negarantuje," řekl předseda LOK Martin Engel. Mimo jiné proto podle něj jednání zamrzla na mrtvé bodě.
Lékařská komora nyní také vyzvala všechny lékaře, aby podpořili protestní akci "Děkujeme, odcházíme". Ta může podle Kubka zastavit personální devastaci ve zdravotnictví a má prý obrovský protikorupční potenciál.
ČLK varovala, že bez dohody velmi pravděpodobně nebude možné od 1. března zajistit dostupnost ani akutní lékařské péče, což může mít katastrofální důsledky.
V některých oborech už řada lékařů vypovídá dohody o přesčasech, takže nebude mít kdo sloužit. Ohrožena je neurologická péče, porody a péče o rizikové novorozence. V řadě míst by byl problém i se zajištěním operací. Kubek upozornil, že v řadě nemocnic nastanou problémy již v druhé polovině února, kdy si budou někteří lékaři vybírat dovolenou.
Kvůli odchodu lékařů však například v Ústeckém kraji chtějí zrušit zhruba tři sta pracovních míst. Výpovědi by mohly dostat zhruba dvě stovky zdravotních sester.
Kubek: Heger neřeší problémy ve svém resortu
Vedení České lékařské komory se opřelo do ministra Hegera i kvůli nahrávce, která se objevila na internetu. Ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík na ní mluví o korupci při výběrových řízeních a významných pacientech neboli "kuliších", díky nimž prý dostávají také peníze. Video už zkoumá protikorupční policie.
Nahrávku prošetří i komise ministerstva zdravotnictví. To je ale podle Kubka málo.
Jednání mezi Hegerem a odboráři zkrachovala ve čtvrtek. A to přesto, že LOK už nepožaduje, aby se všichni lékaři vrátili zpět na svá místa. Proti odborům se však tvrdě postavili někteří poslanci. Boris Šťastný (ODS) například prohlásil, že by jim nedal vůbec nic a dokonce chtěl, aby ministr stáhl i nabídku dvou miliard korun, kterou lékařům přislíbil.
Ministerstvo začalo připravovat krizový plán a v úterý se sejde bezpečnostní rada státu. I kdyby jednání s odbory zkrachovala, chce ministr dodržet slib, že letos půjdou na platy navíc dvě miliardy korun. Z nich tři čtvrtiny dostanou lékaři, zbytek sestry a další zdravotníci.