V nemocnicích kvůli platům masově falšují počty lékařů

Petr Holub
3. 2. 2011 5:30
České nemocnice mají o čtvrtinu méně lékařů než v Německu, stav dorovnávají manipulací
Tento lékař je přetížen. Přiznává to i ministr zdravotnictví.
Tento lékař je přetížen. Přiznává to i ministr zdravotnictví. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Manažeři českých nemocnic ve velkém obcházejí zákoník práce.

Zaměstnávají za minimální mzdu lékaře bez atestace a vedle toho přemlouvají kmenové zaměstnance k dlouhým přesčasům, které skrývají za dohody o pracovní činnosti.

Snaží se tím "ošálit" fakt, že nemají dost lidí.

Zatímco v Německu připadá na deset lékařů v nemocnici 45 lůžek, v Česku je to o sedmnáct víc.

Česko má v nemocnicích 63 tisíc lůžek, osmkrát méně než v Německu. Německé nemocnice zaměstnávají na plný úvazek 110 tisíc lékařů. České nemocnice hlásí ministerskému Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku oficiální stav 10 tisíc lékařů.

Údaje vycházejí z podrobné analýzy, s jejíž pomocí se Aktuálně.cz snažilo zmapovat personální stav v nemocnicích.

Osm hodin na desetinu úvazku

Zdroj: ÚZIS. Poznámka: Tabulka se týká platů ve státních a krajských nemocnicích. V soukromých nemocnicích má průměrný lékař o 1457 korun nižší plat, sestra o 3890 korun. Tabulka nezachycuje příjmy za služby, které lékaři či sestry vykonávají navíc podle smlouvy o pracovní činnosti.
Zdroj: ÚZIS. Poznámka: Tabulka se týká platů ve státních a krajských nemocnicích. V soukromých nemocnicích má průměrný lékař o 1457 korun nižší plat, sestra o 3890 korun. Tabulka nezachycuje příjmy za služby, které lékaři či sestry vykonávají navíc podle smlouvy o pracovní činnosti. | Foto: Aktuálně.cz

Realita v českých nemocnicích je taková, že lékař například může pracovat osm hodin denně a přitom mít jen desetinu pracovního úvazku.

Přinejmenším čtvrtina lékařů ve velkých nemocnicích ještě nemá atestaci a nemusí tak být placena podle své odbornosti. Manažeři je zaměstnají na desetinu úvazku a záleží jen na nich, kolik jim za běžnou osmihodinovou práci zaplatí. Atestaci mohou lékaři získat pouze praxí v nemocnici.

Například v pražské nemocnici na Vinohradech pracuje 158 lékařů bez atestace, v Motole 339. Ve všech velkých nemocnicích pracují za minimální úvazky a plnou pracovní dobu nejméně dva tisíce mladých lékařů.

"V nemocnicích je ve skutečnosti 12 tisíc lékařů," připouští odchylku jménem Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala.

Co si o situaci lékařů myslíte vy? "Celkem běžná praxe v soukromém sektoru a stávkuje někdo?" ptá se na naší stránce na Facebooku Jiří Skrbek. "Kdyby měl každej stávkovat kvůli nezaplaceným přesčasům a porušování ZP, tak by byla generální stávka v tomhle státě," píše Richard Skrbek. Zapojte se do diskuse na Facebooku!

Projděme si počty

V evidenci ovšem nemusí být ani další lékaři, které skrývá obvyklá praxe "dělení úvazků".

Například v Motole má většina lékařů 0,8 úvazku v lůžkové části a 0,2 úvazku v ambulanci. Postup motolských manažerů není výjimkou. Pokud stejnou praxi dodržují všechny nemocnice, pak deset tisíc úvazků skrývá další dva tisíce doktorů navíc.

Celkově se tedy lze v Česku dopočíst do čtrnácti tisíc lékařů.

A při takovém personálním vybavení připadá na deset lékařů 45 lůžek. Neboli české poměry se najednou srovnají s německými.

Článek pokračuje pod videem z Motola.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Bez kontroly

Na druhou stranu nejde ověřit, jestli nemocnice nevykazují některé doktory víckrát.

Motivací může být tlak pojišťoven, které vyžadují pro každé oddělení určitý počet lékařů. Pokud nemá například neurologie v okresní nemocnici deset lékařů, neměla by pojišťovna její služby vůbec proplácet.

Personalisté tedy mohou stejnému doktorovi nabídnout běžný pracovní poměr a zároveň dohodu o pracovní činnosti. Jednoho lékaře pak mohou uvádět dvakrát.

"Znám případ jedné moravské nemocnice, která udává 185 lékařů. Kdyby jich ale v rámci protestů odešlo 130, nezůstane tam ani jeden," upozorňuje Stanislav Fiala.

Další možností je vykazovat stejného doktora jako zaměstnance s plným úvazkem v lůžkové i ambulantní části.

"Nemáme prostředky, jak odhalit, že nemocnice vykazují jednoho lékaře dvakrát," připouští ředitel Ústavu zdravotnických informací Jiří Holub.

Propast mezi platem a povinností

České nemocnice dosahují plného personálního vybavení tím, že někteří lékaři pracují víc než na úplný úvazek a že jiní pracují za podprůměrnou mzdu.

O tom, že personál nemocnicím nestačí, nepochybuje ani ministr zdravotnictví Leoš Heger. „Lékaři jsou přetížení. Nové technologie, které přibyly za posledních pět let, generují potřebu množství personálu. Diskrepance mezi platem a povinnostmi toho povolání roste a asi už přesáhla rozumnou míru," upozornil v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Také Hana Brixi ze Světové banky připouští, že doktoři ke stížnostem mají důvod.

„Lékaři ve státním sektoru byli hlavním nástrojem politiků pro omezování nákladů i zajištění dostupné a nepřetržité péče. Vytvořila se tak propast v postavení, pracovní zátěži a příjmech mezi soukromými a státními lékaři. Výsledná nerovnováha se jeví neudržitelná," napsala na blogu Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy