Ždímá šéf Motola "kulichy"? zajímá agenty přes korupci

Martina Machová ČTK Radek Nohl Martina Machová, ČTK, Radek Nohl
3. 2. 2011 15:30
Ředitel nemocnice Ludvík na videu mluví o obcházení zakázek a protekčních pacientech
Ředitel motolské nemocnice Miroslav Ludvík
Ředitel motolské nemocnice Miroslav Ludvík | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Protikorupční policie si od pražské motolské nemocnice vyžádá celý záznam vystoupení jejího ředitele Miloslava Ludvíka z výjezdního zasedání ve Špindlerově Mlýně, jehož části se objevily na internetu.

Podle zjištění Aktuálně.cz se videem bude zabývat i ministrova komise. "Kontrolu provedeme kvůli korupčním záležitostem, které v něm zazněly," prohlásil ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Ten Aktuálně.cz řekl, že nyní Ludvíka odvolávat nechce. "Není pochyb, že to není materiál, který byl určen pro nějaký manažerský kurz. Video uniklo a to nebylo plánované," dodal Heger s tím, že nesestříhaný záznam ještě neviděl.

Ludvík na videu mluví o korupci při výběrových řízeních a významných pacientech neboli "kuliších", díky nimž nemocnice prý dostává také peníze.

"Záznam budeme analyzovat a vyhodnotíme, zda se na něm nachází něco, co by mohlo zakládat podezření ze spáchání trestného činu," uvedl mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek.

Ludvík je členem ČSSD a zastupitelem na pražském magistrátu. Zároveň sociální demokracii zastupuje i ve výboru pro zdravotnictví.

"Všichni rozumí, že vyjádření nebyla šťastná, bez ohledu na kontext, ve kterých byla pronesena. Pan Ludvík by se měl vyjadřovat jiným způsobem, který odpovídá jeho postavení ve vedení fakultní nemocnice," prohlásil úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Pokud se najdou skutečná obvinění, pak bude nutné z nich podle něj vyvodit odpovědnost.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Sedmiminutová nahrávka se objevila v úterý na serveru YouTube a záhy na Facebooku na zdi protestní akce lékařů Děkujeme, odcházíme. Ludvík chce celou nahrávku zveřejnit dnes, podle něj nejde o korupční systém, nejsou privilegovaní pacienti a neexistuje přednostní péče.

Někteří podřízení se dnes za svého ředitele postavili. "Vše bylo myšlené ironicky," prohlásil primář gynekologie Roman Chmel.

Ludvík: Neodstoupím

Na sestříhaném záznamu, který autor opatřil mezititulky a spojil s televizním pořadem Máte slovo, se ředitel Ludvík ve svém vystoupení zmiňuje třeba "o korupci zdravotníků ze strany dodavatelů".

"Páni přednostové, primáři samostatných oddělení velmi dobře vědí, že my sice občas soutěžíme, ale ta soutěž vypadá tak: je pět firem, které můžou dodat materiál. Tak se řekne - firma A se zúčastní, firma B se zúčastní, firma C se zúčastní, firma D vyhraje a firma E se zúčastní. Příště se to prohodí," říká na videu ředitel nemocnice.

Šéf nemocnice řekl, že se nechystá z funkce odstoupit. To by prý měli udělat ti, kteří za materiálem jsou a kteří ho sestříhali. Dodal, že k záznamu měla přístup "jediná osoba".

Fakultní nemocnice v Motole je největší zdravotnické zařízení v Česku. Má přes 2400 lůžek. Ročně jeho ambulancemi projde přes 860 tisíc pacientů, 70 tisíc lidí je hospitalizováno. Nemocnice má víc než 5000 zaměstnanců, z nich je 1130 lékařů. V nynější protestní akci Děkujeme, odcházíme se jich tu připojila jen hrstka.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy