Neunáhlit se. Němci čekají s vydáním unesené holčičky

Domácí Domácí
12. 7. 2012 13:49
Čekání na výsledky testů DNA, jež by mohly být známy již v pátek, není jediným důvodem

Praha/Drážďany - Německá policie otálí s vydáním unesené holčičky z Trmic a čeká na výsledky testů DNA. Navíc má stále podezření, že je její rodina do únosu nějak zapletena.

Informoval o tom server iDNES.cz.

Ačkoli čeští policisté již ve středu potvrdili, že kojenec, kterého policie našla v německém městě Neuwied u Koblence, je unesenou holčičkou z Trmic, němečtí vyšetřovatelé chtějí mít stoprocentní jistotu.

Čekají tak na výsledky testů a vyhodnocení informací, které si od české strany vyžádali. Stále navíc pracují s vyšetřovací verzí, podle níž byla rodina s únosci nějak spojena.

"Rychlé a unáhlené vydání dítěte do Čech by proto mohlo být vzhledem k policejnímu vyšetřování velkou chybou," řekl serveru mluvčí Zemského kriminálního úřadu v Sasku Tom Bernhardt.

Mluvčí saské policie ČTK ve čtvrtek řekl, že výsledky testů by mohly být známy již v pátek, pravděpodobnější však je, že je policisté dostanou až po víkendu.

Ústecký orgán sociálně-právní ochrany dětí v Ústí nad Labem (OSPOD) nyní provádí v rodině unesené holčičky další šetření a shromažďuje další informace.

Výsledky testů by mohly být příští týden

Vzorek DNA byl dítěti odebrán již v pondělí, a to z jeho šatů v České republice a přímo od něj v Německu, ve středu ho pak OSPOD odebral i matce.

"Vzhledem k medializaci celé kauzy chápu, že je německá strana opatrná," řekl deníku Aktálně.cz Zdeněk Kapitán z Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Brně, který se celou situací zabývá.

Dodal, že u takovýchto složitých mezinárodních událostí je standardní, že předání chvíli trvá. "Pokud ale dojde ke spárování matky a dítěte, neměl by být žádný problém," dodal.

Způsobů, jak potom nelezenou dívenku předat zpět její matce je hned několik. "Nejlepší možností je samozřejmě to, že si matka pro holčičku zajede sama. Možné také je, že se pro ni vypraví česká sanitka až do Německa, k výměně může dojít také na hranicích," doplnil Kapitán.

Zatím je podle něj předčasné mluvit o tom, kdy se něco takového stane. Výsledky testů DNA by podle něj mohly být hotové v průběhu příštího týdne.

Matka do Německa nejede

Dívka je tak stále v policejní databázi osob vedena jako pohřešovaná. Z ní zmizí až ve chvíli, kdy bude předána svému zákonnému zástupci.

Matka s rodinou však do Německa zatím nevyrazila. "Čekáme, až nám sociálka řekne, jak to s předáním bude. Zatím nic nevíme," doplnil serveru děda holčičky Radomír Niedl.

Bulvární média však v minulých dnech uveřejnila fotografie rodiny, jak manipuluje s kočárkem, a tvrdila, že matka do Německa přesto odjíždí.

"Ten kočárek jsme koupili, protože dcera už pochopitelně nechtěla mít ten, ze kterého jí dítě unesli. Teď je normálně doma, manželka je zrovna u ní," upozornil Niedl.

Policie vyšetřuje čtyři osoby

Holčička byla unesena minulý týden ve středu, 18 dnů po svém narození. Neznámý muž ji unesl přímo před očima matky v městském parku v Trmicích poblíž Ústí nad Labem, když ji znenadání předběhl a dítě jí vytrhl z kočárku.

Únosce policie objevila v pondělí. "Mohu potvrdit, že v tuto chvíli jsou ze čtyř zadržených osob vazebně vyšetřovány dvě, dvě ženy jsou na svobodě, ale jsou stále podezřelé," řekla ústecká policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Jedním z mužů by měl být podle deníku Bild i padesátiletý otec dvou dětí Uwe R.

Po motivu činu policie stále pátrá. Existují tři pracovní scénáře, podle kterých se minulou středu buď jednalo o zcela náhodný únos, připravenou akci, popřípadě o únos v rámci komunity.

 

Právě se děje

Další zprávy