reklama
 
 

Únos kojence: Policie zadržela čtyři Němce, motiv hledá

11. 7. 2012 8:35
Třítýdenní holčička z Trmic byla nalezena ve městě Neuwied na západě Německa

Praha/Drážďany - Policie v pondělí večer vypátrala v německé spolkové zemi Porýní-Falc pohřešovanou třítýdenní holčičku z Trmic na Ústecku. Za její únos zadržela čtyři podezřelé německé národnosti, jednoho muže a tři ženy.

Na dva z nich byla uvalena vazba, dvě ženy budou vyšetřovány na svobodě, uvedla agentura DPA s odvoláním na státní zastupitelství v Drážďanech, pod něž případ v Německu spadá.

Vyšetřování podle Vladimíra Danyluka, šéfa policie v Ústí nad Labem, významně posunula sobotní pátrací akce, která potvrdila, že auto s dítětem odjelo do Německa.

Podle informací německých médií byli podezřelí zadrženi ve městě Neuwied na západě Německa.

Po motivu činu se stále pátrá. Existují tři pracovní scénáře, podle kterých se minulou středu buď jednalo o zcela náhodný únos, připravenou akci, popřípadě o únos v rámci komunity.

Na případu od počátku úzce spolupracuje česká a německá policie.

"Pracujeme na všech třech verzích. V současné době nelze ani jednu z nich vyloučit," uvedl Pavel Záhumenský, šéf rozsáhlého vyšetřovacího týmu na české straně.

Přesné místo nálezu holčičky a detaily ze zadržení pachatelů zatím policie nezveřejnila, mohlo by to podle ní ohrozit probíhající vyšetřování.

Oba vyšetřovatelé ale vyloučili jakoukoli souvislost mezi postiženou rodinou a únosci, žádná se nepotvrdila. Otec holčičky v úterý v jiném případu nastoupil do vězení.

Klíčové byly záběry z kamerových systémů

Možné pachatele policie zadržela v pondělí před devátou hodinou večer. Byli vzati do vazby na německé straně, kde také probíhají jejich výslechy. Případná žádost o jejich vydání je v kompetenci státního zastupitelství.

Zadržení pachatelů bylo výsledkem práce týmu desítek policistů, kteří mimo jiné analyzovali až 400 hodin kamerových záznamů z prvních dvou dnů po únosu. Analyzování záběrů z kamer bylo podle Danyluka zcela klíčové pro určení trasy pachatele.

Po nahlášení únosu na linku 158 se ve středu 4. července rozeběhlo pátrání, při kterém se později podařilo zjistit, že podezřelý muž ve vozidle VW Tiguan odjel ke státní hranici s Německem. Auto bylo opatřeno státní poznávací značkou, kterou únosce téhož dne dopoledne ukradl z jiného vozu. 

Ve čtvrtek požádala česká policie o pomoc německé kolegy.

Nalezená holčička je v pořádku

Hledané vozidlo vypátrala německá policie v pondělí kolem třetí hodiny odpoledne. Před devátou hodinou večer byli čtyři podezřelí zadrženi, nalezena byla i zdravá holčička, která je v současné době v péči lékařů. Nález dcery oznámili rodině osobně hlavní vyšetřovatelé.

"Policie od počátku nabízela rodině pomoc psychologa. Osobně jsem byl v místě bydliště rodiny, když se k ní dostala informace, že policie nemá zájem o vypátrání holčičky. Byl jsem je ujistit, že česká a německá strana dělají vše pro to, aby byla holčička nalezena a ve zdraví vrácena. Nález dítěte jsme jim oznámili osobně," řekl Danyluk.

Holčička byla unesena minulý týden ve středu, 18 dnů po svém narození. Sotva třítýdenní Michalu Janovou unesl neznámý muž přímo před očima matky v městském parku v Trmicích poblíž Ústí nad Labem, když ji znenadání předběhl a dítě jí vytrhl z kočárku.

autor: Jana Černá | 11. 7. 2012 8:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama