Eurokomisař podle Babiše: Precedens, který by poškodil Česko

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková, Eliška Nová
27. 6. 2014 14:20
Česko se nemůže shodnout na novém českém eurokomisaři. Ministr financí proto navrhl, aby mu ho z několika kandidátů vybral nový šéf Evropské komise.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Svérázný návrh ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, aby jméno nového českého eurokomisaře vybral místo vlády šéf Evropské komise, je podle expertů na Evropskou unii nesmyslný.

Politologové se shodují, že by šlo o unikátní precedens, který by poškodil už tak nepříliš pěknou pověst Česka v Unii. "Dali bychom tím najevo, že je nám to jedno,“ domnívá se ředitel výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Vít Dostál.

Babiš s návrhem přišel tento týden v době, kdy se vláda dlouhodobě nemůže dohodnout na jménu nástupce Štefana Fülleho. A nezůstal osamocen. Třeba ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) potvrdil, že je to jedna z možných variant, o které už se prý navíc v minulosti hovořilo.

Projev českého nezájmu

"Taková žádost by vyslala ze strany ČR do Bruselu velmi zmatený signál, který by asi nebyl chápán jako projev české vstřícnosti, ale spíše českého nezájmu o evropskou agendu," říká Ivo Šlosarčík z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

"Nikdy jsem neslyšel, že by některá země něco takového udělala,“ dodává Daniel Marek z Katedry politologie a evropských studií při olomoucké Univerzitě Palackého. Podle Petra Kanioka z brněnské Masarykovy univerzity je tento nápad v rozporu se sliby vlády, že Česká republika bude v EU aktivním členem.

Koalice se však podle všeho bude přece jen snažit najít shodu na domácí půdě. Dienstbier své prohlášení později mírnil s tím, že ho bral zpola jako nadsázku. "Ale není samozřejmostí, že šéf komise akceptuje jakýkoli náš návrh. Existuje i možnost, že by se k němu vyjádřil,“ dodal Dienstbier.

Andrej Babiš však už na doplňující otázky a žádosti o vysvětlení nereagoval.

Politologové také politiky upozorňují, že by se přednostně měli starat o výběr oblastí, které pro svého komisaře budou požadovat a kterým by se kandidát měl věnovat. To totiž dosud nedělají.

"Bereme to v Česku od konce. Jméno je přece sekundární, důležitější je portfolio. O něm ale žádná širší politická diskuse není,“ uvedl odborník Vít Dostál.

Odložení politici

Koalice zatím zmínila pět oblastí, o které by stála - doprava, průmysl a podnikání, výzkum a inovace, vnitřní trh a energetika. Poslední dvě oblasti jsou však pravděpodobně příliš ambiciózním plánem a dostane je některá z velkých unijních zemí.

Pokud navíc česká vláda bude dál pokračovat v hádkách o eurokomisaře, koleduje si podle Koniaga o tak okrajové portfolio, že bude ještě ráda vzpomínat na Fülleho agendu rozšiřování.

Žádný ze tří zvažovaných kandidátů – Pavel Telička za ANO, Zuzana Roithová za KDU-ČSL a Pavel Mertlík za ČSSD – navíc není specialista na nějakou konkrétní oblast. "I když jsme v EU deset let, tak evidentně pořád nevíme, co to obnáší. Post eurokomisaře je důležitý i z pohledu národního státu. I přes to, že by měl být nezávislý,“ říká Petr Kaniok.

Odborníci navíc upozorňují, že Česká republika měla problémy s důstojným výběrem eurokomisaře vždycky. Mimo jiné proto, že místo silných osobností do Bruselu posílala spíše odložené politiky. "Česká politika je personálně vyčerpaná. Je obtížné vybrat kandidáty v domácí rovině, na té evropské je to pak ještě obtížnější,“ uvedl Kaniok.

Jak upozornily Hospodářské noviny, v pozadí se jako záložní varianta rýsuje evropský velvyslanec Martin Povejšil. "Povejšil je dobrá volba, ale není v pořádku, když se objeví až jako šestý kandidát, protože všichni ostatní jsou nezpůsobilí nebo politicky nevyhovující,“ říká Koniag s tím, že v Evropě výběr podrobně sledují. Kdyby tedy česká vláda nakonec přišla s úplně novým jménem, Brusel by to považoval za výraz nouze.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Fotbalisté Finska postoupili poprvé v historii na Euro

Fotbalisté Finska postoupili poprvé v historii na Euro díky domácí výhře 3:0 nad Lichtenštejnskem. Dva góly dal nejlepší střelec výběru Teemu Pukki.

před 26 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy