Koalice se neshodla na eurokomisaři. Vybere ho šéf komise?

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
25. 6. 2014 19:44
Andrej Babiš navrhl, aby se novému předsedovi Evropské komise předložila všechna zvažovaná jména.
Foto: Reuters

Praha - Koaliční rada se ani po intenzivním jednání nedohodla na jménu českého komisaře. Každá ze stran i nadále trvá na vlastním kandidátovi.

"Na jménech, která nominovaly koaliční strany, se nic nezměnilo. Nezaznělo ani žádné jiné jméno," uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

ČSSD navrhuje exministra financí Pavla Mertlíka, hnutí ANO zase lídra své kandidátky do eurovoleb a někdejšího člena Evropské komise Pavla Teličku. Lidovci podporují dosavadní europoslankyni Zuzanu Roithovou.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš ve středu navrhl, aby si eurokomisaře vybral nový šéf Evropské komise.

"Možná by bylo nejlepší, kdyby předseda komise si vybral, že mu dáme na výběr všechny kandidáty, kteří jsou navrhováni koaličními partnery, a možná on si vybere toho správného, abychom se tady zbytečně nedohadovali," uvedl Babiš.

Takovou variantu připustil i ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD), premiér však řekl, že tento návrh vnímá spíše jako nadsázku. "To si musí vyřešit vláda," řekl Sobotka.

Praxe z vlády

Premiérův poradce Vladimír Špidla a ministr vnitra Milan Chovanec uvedli, že kandidát na eurokomisaře by měl být bývalý člen vlády. To by zvýhodnilo kandidáta sociální demokracie Mertlíka, který má vládní angažmá za sebou. Takovou podmínku však odmítá hnutí ANO.

"Takový požadavek na jednání nezazněl. Ale nám by to nevadilo, Zuzana Roithová má taktéž zkušenost z vlády," uvedl šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Také vyzval Roithovou, která zatím kandidaturu oficiálně nepotvrdila, aby tak učinila do konce týdne.

Jak ale v minulých dnech upozornily Hospodářské noviny, v pozadí se již rýsuje čtvrté jméno pro případ, že by se strany nedokázaly dohodnout. Záložní variantou by podle listu měl být současný český velvyslanec při EU Martin Povejšil.

Řeší se i portfolium

Koalice se zatím neshodla ani na portfoliu, které bude pro českého eurokomisaře požadovat. Diskutovalo se zatím o pěti oblastech - dopravě, průmyslu a podnikání, výzkumu a inovacích, vnitřním trhu a energetice.

Jasno v obou otázkách by mělo být nejpozději do poloviny července, kdy by teoreticky mohl být zvolen nový šéf Evropské komise Jean-Claud Juncker.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Škarek opustil kemp Islanders a zamířil na farmu

Český hokejový brankář Jakub Škarek se z tréninkového kempu New York Islanders přesunul na farmu do Bridgeportu. Devatenáctiletého odchovance Jihlavy, jehož si Islanders vybrali loni ve třetím kole draftu na 72. pozici, čeká první sezona v Severní Americe. V minulém ročníku chytal Škarek ve finské lize za Pelicans Lahti.

Škarek uzavřel loni v červenci s Islanders tříletou nováčkovskou smlouvu. Za Lahti odchytal 22 utkání s průměrem 2,45 obdržené branky na zápas, úspěšností zákroků 90,58 procenta a jednou udržel čisté konto. V sedmi duelech nastoupil i ve druhé nejvyšší finské lize za Peliitat Heinola.

Další zprávy