Proč mříže? Uprchlíkům by stačila ubytovna, říká Dienstbier. Žijeme ve strachu z něčeho, co není

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová, Václav Dolejší
8. 11. 2015 14:45
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier v rozhovoru ocenil, že se podmínky v uprchlických táborech zlepšily. Dodal ale, že nechápe, proč je vůbec nutné uprchlíky zavírat, když je po pár týdnech stejně musí úřady pustit. Podle něj by migranti klidně po dobu řízení o vyhoštění mohli bydlet na ubytovně.
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD)
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Podmínky v detencích se sice zlepšují, pořád ale nevím, proč tam uprchlíky vůbec zavíráme, říká v rozhovoru s HN ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

Podle něj nedává smysl migranty věznit, když je za několik týdnů musí úřady stejně propustit. Vracet je například do přetíženého Maďarska se už měsíce nedaří.

Proto by stačilo, kdyby uprchlíci po dobu řízení o vyhoštění bydleli třeba na ubytovně, myslí si Dienstbier. „Je pravda, že řada lidí by tady asi nečekala na dokončení takového řízení,“ uznává ministr s tím, že by pak Němci mohli Česku uprchlíky podle evropského práva vracet.

„Ale v takovém případě bychom je opět mohli umístit na ubytovnu a v řízení s nimi pokračovat. Nepochybně by při takovém postupu nebyl žádný problém se zajištěním důstojných podmínek. Zejména pro děti, které přišly se svými rodinami,“ říká Dienstbier.

Na takové argumenty ale neslyší Dienstbierův stranický kolega z ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec, který má zadržování migrantů na starosti. Řídíme se právem, ti lidé porušili zákon, opakuje. Podle něj je na prvním místě bezpečnost občanů. „Ta sice musí jít ruku v ruce s lidskými právy, ale v některých situacích je pro mě bezpečnost prostě prioritou číslo jedna,“ zdůrazňuje Chovanec.

Přehnaný důraz na bezpečí ve chvíli, kdy do Česka ve srovnání s jinými státy proudí jen zlomek migrantů, je ale podle Dienstbiera populismus a hra na emoce.

„Přijde mi trochu absurdní žít ve strachu z něčeho, co se vlastně nekoná. V situaci, kdy tady o azyl žádají spíše desítky než stovky lidí a kdy ti, kteří procházejí, zpravidla směřují někam jinam než do České republiky,“ říká.
Dienstbier je spolu s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (za ANO) jediným členem vlády, kdo otevřeně zastává vůči uprchlíkům vstřícnější postoj, než je ten oficiální.

Podle Dienstbiera by se veřejná debata měla vést spíš v rovině toho, jak může Česko z příchodu migrantů těžit. Například by je mohly zaměstnávat průmyslové podniky, kterým dlouhodobě chybějí zaměstnanci.

Ač jsou Dienstbier i Chovanec z jedné strany, jejich přístup k migrantům se nemůže více lišit. Výmluvně se to ukazuje na hodnocení výroků prezidenta Miloše Zemana, který rád varuje před islámem, zaváděním práva šaría v Česku a sekáním rukou.

Zatímco Dienstbier Zemanovu rétoriku odsuzuje, podle Chovance prezident jen říká to, co si myslí většina Čechů.

„Nejsem advokát prezidenta Zemana, ale on o nebezpečí muslimů, problematice střetu světů a civilizací mluví léta. V některých vyjádřeních je tvrdší, než bych byl já. Já vzkazuju české veřejnosti: Děláme všechno pro to, aby tady bylo bezpečno. A to tady je,“ říká rozhodně Chovanec.

Na to ale Dienstbier namítá, že k větší bezpečnosti může často vést právě otevřenější přístup. „Protože asi není nic horšího než vytvořit náladu nepřátelskou vůči cizincům, pak je tady přijmout a v této atmosféře je zahnat do nějakého ghetta,“ dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy