Uprchlíci se v Bělé mají dobře, ukazoval Chovanec diplomatům. No good, oponovali zpoza plotu běženci

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 5. 11. 2015 19:02
Ministr vnitra Milan Chovanec chce vyvrátit kritiku ombudsmanky Anny Šabatové a vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Do detenčního zařízení v Bělé pod Bezdězem si proto pozval diplomaty a novináře, kterým se rozhodl ukázat, že uprchlíkům ve střeženém táboře nic nechybí. Šabatová v minulých týdnech prohlásila, že děti běženců čekajících v Bělé na vyhoštění mají horší podmínky než vězni. Komisař OSN se vyjádřil v podobném duchu, navíc dodal, že Česko práva uprchlíků porušuje systematicky.
Foto: Jakub Plíhal

Bělá pod Bezdězem - Brána střeženého detenčního zařízení pro nelegální uprchlíky v Bělé-Jezové se ve čtvrtek výjimečně otevřela i pro diplomaty z evropských zemí a novináře. Ministr vnitra Milan Chovanec chtěl ukázat, že kritika tábora jako místa, kde migranti nemají standardní podmínky, není pravdivá.

Podle ministra vnitra žijí uprchlíci v táboře ve velmi dobrých podmínkách. „‎Určitě jsou to lepší podmínky, než byly v jiných zemích, kterými ti lidé putovali. Situace se rapidně změnila, dnes je tu zhruba sedmdesát lidí, na začátku to bylo 400. Toto není mučírna. Toto je zařízení, kde jsou v detenci lidé, kteří nechtějí azyl v České republice,“ řekl při návštěvě Chovanec a doplnil, že přijel hlavně kvůli tomu, aby podpořil zaměstnance a policisty v jejich práci.

Zaměstnanci detenčního zařízení namítali, že situace se liší od popisu například neziskových organizací. "Děláme, co můžeme, a v těchto stísněných podmínkách se jim snažíme poskytnout nějaký komfort," řekl jeden ze zaměstnanců. Zprávu ombudsmanky Šabatové označili za hon na čarodějnice.

Nestalo se prý, aby děti chodily v otrhaných šatech, vychovatelky je navíc čtyřikrát až pětkrát do měsíce berou na výlety. Naopak, ukázali různé železné tyče, které prý uprchlíci měli mít připravené jako zbraně.

Mezitím k plotu, který v tu chvíli ještě novináře od běženců odděloval, přišla skupinka asi patnácti Afghánců. "‎Říkají nám, že jsme jako zločinci, protože jsme přišli ilegálně. Chceme do Německa a cestou jsme prošli deset států, nikde se k nám takhle nechovali," stěžoval si přes dráty asi třiadvacetiletý Mohammad. Chování zaměstnanců tábora se prý změnilo teprve minulý týden, kdy ČR zkritizoval Vysoký komisař OSN.

Potěmkin? V žádném případě

Média se přitom doposud dovnitř areálu, který byl původně postaven jako vojenská posádka, nedostala. Ven ale prosákly informace o otřesných podmínkách. Ve čtvrtek však před budovami stály lavičky a houpačky, vše zářící novotou, na pokojích maximálně čtyři lidé. A to ještě v případě, že šlo o rodiny s dětmi.

"Potěmkin to určitě není a už ta doba předtím dostačovala potřebám rodin s dětmi," odmítl Chovanec, že by celou návštěvu uspořádal jen na efekt. Podle ministra se daří areál opravovat až teď z toho důvodu, že v létě byly kapacity na hranici možností a opravy a drobné rekonstrukce se daří dělat až teď, kdy hlavní vlna odezněla.

Novináři i diplomati měli možnost projít prakticky celý areál i mluvit s kterýmkoli ze zadržených uprchlíků. Možnosti podívat se do kritizovaného zařízení využila i britská velvyslankyně Jan Thompsonová. "Podmínky byly přiměřeně dobré, nic degradujícího jsem neviděla," řekla poté, co navštívila ošetřovnu.

Diplomaty zajímalo hlavně to, v jakých podmínkách utečenci žijí a zda mohou využívat služby tlumočníků. To totiž byla jedna z častých stížností samotných uprchlíků. Ve čtvrtek ale byli mezi zaměstnanci i tři tlumočníci do arabštiny a perštiny, kteří výhrady "klientů" úplně nechápali. I podle nich je totiž o migranty, kteří čekají buď na propuštění, nebo vrácení do Rakouska či Maďarska, postaráno nejlépe, jak dovolují podmínky.

Šabatová: Mají horší podmínky než vězni

Podmínky v táboře před časem ostře zkritizovala ombudsmankAnna Šabatová, která prohlásila, že poměry v táboře, kde na vyhoštění čekají asi čtyři stovky běženců, jsou horší, než mají čeští vězni. Dětem třeba schází teplé oblečení a jsou vystrašené z policejních kontrol. Ombudsmanka nicméně připustila, že po jednání s Chovancem v minulém týdnu se podmínky zlepšily.

Šabatová však s kritikou není osamocená. Minulý týden Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Zajd Raad Husajn obvinil Českou republiku ze systematického porušování práv uprchlíků. Zároveň dal najevo znepokojení nad "xenofobními veřejnými projevy, včetně islamofobních výroků" prezidenta Miloše Zemana. České politické špičky jeho slova razantně odmítly.

Tábor navštívila i členka ruské punkové skupiny Pussy Riot Marija Aljochinová. Podmínky v Bělé označila za příšerné. "Nedovolují jim dýchat čerstvý vzduch, celý den sedí v uzavřené místnosti. Český stát se k nim chová jako ke zločincům, nevytváří jim prakticky žádné podmínky pro život a normální lidskou existenci," pohoršovala se.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Polovina kontrolovaných e-shopů v prvním čtvrtletí porušila zákon, zjistila inspekce

Polovina internetových obchodů, které kontrolovala v letošním prvním čtvrtletí Česká obchodní inspekce (ČOI), porušila předpisy. Nejčastěji se zjištěná pochybení týkala zákona o ochraně spotřebitele a inspekce za ně uložila pokuty za téměř 1,5 milionu korun. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla ČOI, která ve sledovaném období, poznamenaném epidemií nemoci covid-19, provedla meziročně šestkrát více kontrol e-shopů. Vzhledem k uzavření mnohých kamenných prodejen kvůli protikoronavirovým opatřením se totiž prodej přes internet výrazně zvýšil.

"Výsledky kontrol v 1. čtvrtletí 2021 potvrzují, že u internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování spotřebitelské legislativy," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný. Podle něj e-shopy často neinformují zákazníky o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů nebo o jejich právech týkajících se reklamace zboží. Dopouští se i nekalých obchodních praktik a často poskytují lživé či neúplné údaje o výrobku, dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 37 minutami

Dálnice uzavřená kvůli popraskané vozovce způsobuje na Olomoucku dopravní komplikace

Dálnice D35 ve směru z Olomouce na Ostravu je uzavřena kvůli nehodě nákladního a osobního auta. Nehoda se stala na 279. kilometru, všechny nájezdy ve směru na Ostravu jsou uzavřeny, informoval mluvčí policie Libor Hejtman. Provoz je podle Ředitelství silnic a dálnic odkloněn na exitu 276 Holice. Okolnosti nehody se vyšetřují.

Dálnice je uzavřena od 275. kilometru. "Všechny nájezdy na 276. kilometru exit Holice ve směru na Ostravu jsou uzavřené a to od Olomouce i od Přerova. Řidiči mohou zpět na dálnici D35 najet na 290. kilometru exitu Velký Újezd," uvedl mluvčí policie.

Komplikace na dálnici D35 zkomplikoval o víkendu také teplem poškozený povrch a to v úseku mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem. Dálnice D35 je nyní v úseku od 281. kilometru do 290. kilometru zcela uzavřena v obou směrech. Kvůli zvlněné vozovce tam poté havarovala čtyři osobní auta a nákladní vůz, při nehodách utrpělo deset lidí lehčí zranění. Záchranáři zraněné ošetřili a některé převezli do nemocnice.

Další zprávy