Nenechte se lékařem odbýt, radí expert online

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
31. 7. 2009 12:25
Jak si vymoci lepší péči o zdraví, radil právník Svazu pacientů Mario Švehelka
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Každý má právo být léčen v souladu s posledními poznatky vědy, říká zákon o zdraví lidu. Proti němu stojí ale další norma - zákon o veřejném zdravotním pojištění. A ta stanoví, co pojišťovna smí uhradit, a co už ne.

Právník Svazu pacientů Mario Švehelka proto každý rok řeší několik případů lidí, kteří trpí vzácnými chorobami, a pojišťovna jim odmítá platit léčbu.

"Jeden čas léčbu pojišťovna nehradila lidem s roztroušenou sklerózou, problémy mají i lidé, kteří trpí senielní degenerací sítnice. Teď se na nás zase obrátila nějaká paní, že má asi sedm tisíc důchod a má si hradit šest tisíc korun za sérum proti vysychání oční rohovky," popsal některé případy Švehelka.

Lidé doposud měli jedinou možnost - obrátit se na soud.

Dnes ministerstvo zdravotnictví vymyslelo nový projekt - takzvaný "rozhodčí soud pro zdravotnictví".

Rozhodlo se ho zřídit právě proto, že se začaly obrovským tempem hromadit stížnosti pacientů. Lidé se začali zajímat o to, co dělat, když musí doplácet vysoké sumy za léky či za vyšetření, které by podle nich měla hradit pojišťovna.

Dalším se nelíbilo, že lékař požadoval poplatek za nadstandardní službu, kterou jiná ordinace považovala za standard. Nebo že naúčtoval pacientovi registrační poplatek. Spory vznikaly i tehdy, když chtěl pacient uhradit léčení v cizině.

"Rozhodčí soud by měl všechny tyto spory mezi pacientem, zdravotní pojišťovnou a zdravotnickým zařízením řešit," řekl legislativní náměstek ministryně Martin Plíšek.

Jak časté jsou stížnosti a žaloby pacientů, kolik z nich uspěje a jak lidem pomůže rozhodčí soud? Na to jste se mohli ptát v online rozhovoru od 10:30 lékaře a právníka Maria Švehelky.

odpovědi Maria Švehelky čtěte zde:

Odpovězeno: 31. 07. | 11:01Autor: Lekarnik

Otázka: Dobrý den, chci se zeptat, proč vlastně pojišťovna odmítá nějakou léčbu platit - není to proto že je tak drahá (a každá nová léčba je stále dražší), že při plošném proplácení všem pacientům, i když jich je málo, by nezbylo dost prostředků na to "ostatní" a rozpočet by to "ruinovalo"? Děkuji

Mario Švehelka: Obecně je třeba rozlišovat úhradu zdravotních výkonů na jedné straně a úhradu léčivých látek na straně druhé.

V případě zdravotních výkonů jsou ze zákona o veřejném zdravotním pojištění hrazeny všechny výkony krom výkonů výslovně uvedených v příloze č. 1 tohoto zákona. Pojišťovna ale ve svém sazebníku samozřejmě není schopna obsáhnout všechny myslitelné výkony a problém tedy typicky nastává, pokud má pacient na určitý výkon ze zákona nárok, ale pojišťovna jej nemá uveden v sazebníku. Proč pojišťovna v takovém případě dělá s úhradou určitého výkonu problém mohu jen spekulovat, především se samozřejmě vnucuje podezření, že sleduje především své ekonomické cíle, a to i za cenu ignorování zákona a na úkor pojištěnce.

V případě léčivých přípravků je situace opačná v tom smyslu, že hrazeny, ať již zcela či z části, jsou jen ty přípravky, o nichž tak stát výslovně rozhodl. Pojišťovna tedy pouze kopíruje rozhodnutí státu.

Výše uvedené nastiňuje obecné pricnipy fungování systému, nikoliv řešení mimořádných situací, kdy například určitý výkon vůbec žádné tuzemské zařízení neprovádí, nebo kdy jde o přípravek nehrazený leč představující jedinou alternativu léčby apod.

Odpovězeno: 31. 07. | 11:07Autor: Petr

Otázka: Lze se v Česku po zdravotnických zařízeních vyžadovat tzv. second opinion. Tedy například před důležitou operací atd. vyšetření a konzultaci u druhého-dalšího odborníka (třeba v jiné nemocnici). Proplatí to pojišťovny?

Mario Švehelka: Jedním ze základních práv pojištěnce je právo na výběr lékaře, který je ve smluvním vztahu k příslušné zdravotní pojišťovně. Z tohoto práva tedy plyne i právo konzultovat své onemocnění s dalším odborníkem, třeba v jiné nemocnici.

Odpovězeno: 31. 07. | 11:11Autor: bambelok

Otázka: A Jakto ze lečite toho prince? Za naše penize? Doufam ze ho pustite nebo predate policii dokut to nezaplati maj drahe vozy tak jim je zabavte jako platbu za lečení proč se jich bojíte?Akorad tim všechny lidi štvete

Mario Švehelka: Ujišťuji Vás, že žádného prince neléčím.

Odpovězeno: 31. 07. | 11:17Autor: naži

Otázka: Docházík k psychiatrovi. Když mi dojdou léky, vydá mi recept sestra a žádá za vydání receptu 30 Kč. Nemám odvahu se tam bránit, potřebuji jejich péči a nechci si rozhádat sestru, která rozhoduje o pořadí a vůbec.

Mario Švehelka: Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění jste povinen uhradit regulační poplatek ve výši 30 Kč za návštěvu lékaře poskytujícího specializovanou ambulantní zdravotní péči, což je psychiatr. Obávám se proto, že i když jde o pouhé vystavení receptu, postupuje Váš psychiatr v souladu se zákonem.

Odpovězeno: 31. 07. | 11:20Autor: IRMA

Otázka: Pane doktore, mám pouze jeden dotaz,co Vy by Jste udělal s lékařkou která na prosbu o napsání receptu na lék proti bolesti( léčila jsem se u ni asi rok) mi odpověděla : ale já žádné léky nepíšu ! Léčila jsem se s růží která se mi zvrhla do bércových vředů, což je nepředstavitelá bolest. Dkuji Irma

Mario Švehelka: V prvé řadě bych si od této lékařky vyžádal kopii své zdravotní dokumentace a následně bych, i s ohledem na obsah této dokumentace, zvážil podání občanskoprávní žaloby, ať již na odškodnění bolesti nebo na náhradu nemajetkové újmy.

Odpovězeno: 31. 07. | 11:22Autor: jan

Otázka: Zacinam mit obavu ze v budoucnu nebudu mit na peci.jak je dostupna pece v USA?Nikdo to zpolitiku ODS nenapise jen vychvaluje?

Mario Švehelka: Necítím se být odborníkem na zdravotní péči v USA, nicméně mám za to, že část populace nemá žádné zdravotní pojištění, a že náprava tohoto stavu je právě jedním z hlavních bodů zdravotnické reformy jíž by rád realizoval prezident Obama.

Odpovězeno: 31. 07. | 11:23Autor: petr

Otázka: co se stane s penezi u pojistovny kdyz clovek nebyl 15let u lekare.Potom na stari by se prece ztoho mela dat zaplatit lecba kterou nehradi pojistovna.Prece je usetril na pozdejsi dobu.Pry si to necha pojistovna????

Mario Švehelka: Ujišťuji Vás, že pokud nedojde ke změně právních předpisů, zdravotní pojišťovna Vám žádné finanční prostředky po oněch 15-ti letech nevrátí.

Odpovězeno: 31. 07. | 11:28Autor: Paní Šlehoberová

Otázka: Dobrý den. Jak se bránit tomu, když zavolám k lékaři s urgentním problémem a on mě objedná za týden, že dřív "nemá místo". Udělala jsem mi urputně svědivá vyrážka - na dermatologii mě objednali za čtrnáct dní. Vysypala se mi plomba - přijďte za deset dní. atd. Je TO NORMÁLNÍ?

Mario Švehelka: Na Vašem místě bych se s urgentním problémem neobjednával telefonicky, ale rovnou bych se osobně dostavil do některého zdravotnického zařízení. Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění Vás totiž žádný lékař v případě, že se jedná o neodkladnou péči, odmítnout nemůže.

Odpovězeno: 31. 07. | 11:33Autor: Adam

Otázka: Jaký je váš názor na zdravotnické poplatky? Jsou prospěšné, jak tvrdí ODS, nebo naopak škodí, jak hlásá ČSSD?

Mario Švehelka: Záleží na situaci a úhlu pohledu. Na jedné straně například regulační poplatky snížili zneužívání pohotovostních služeb, na druhou stranu mohou některé lékaře podněcovat k tomu, aby zvali pacienty na zbytečné kontroly.

Odpovězeno: 31. 07. | 11:42Autor: Helena Řepíková

Otázka: Mám,osteochondrosu 2-3st,jsem po radiosinoviortese.jsem nucena užívat NSA,ale je to lečba bez efektu,nebylo mi schváleno 10,ks Erectus,revizni zdělil,že lze léčit NSA,nerozumím tomu,je to nepochopitelné.chodím 2krát do měsíce tahat výpotek.

Mario Švehelka: Neznám bohužel podrobnosti Vašeho případu, v každém případě však máte právo nárokovat na revizním lékaři zdravotní pojišťovny i přímo, jakožto pojištěnec, souhlas s úhradou určité léčby, například máte-li za to, že jsou splněny podmínky ustanovení § 16 zákona o veřejném zdravotním pojištění (výjimečný případ, nehrazené léčba, jediná možnost zdravotní péče), a očekávat, že revizní lékař o Vámi uplatněném nároku řádně a včas rozhodne, a to včetně řádného odůvodnění, a pokud se tak nestane, obrátit se na soud.

Odpovězeno: 31. 07. | 11:47Autor: Libor

Otázka: Dobrý den, jaký je váš plán na ochranu pacientů se vzácnými chorobami? chcete od základů změnit rozdělení léků na skupiny?

Mario Švehelka: Žádný plán na ochranu pacientů se vzácnými chorobami nemám. Jsem právník specializující se na ochranu práv pacientů obecně, nejenom těch se vzácnými chorobami. Ze stejného důvodu ani neuvažuji o změně rozdělení léků na skupiny.

Odpovězeno: 31. 07. | 11:51Autor: [email protected]

Otázka: Dobry den, kdy se dostane pro obycejneho cloveka lecba rakoviny? Ve svycarsku je lek pouze pro bohate, ale vsichni o nem mluvi. Neni to spravedlive.

Mario Švehelka: Mám za to, že léčba rakoviny je u nás dostupná i pro obyčejného člověka, byť je možné, že před koncem kalendářního roku může být s ohledem na rozpočet kvalitní léčba dostupná méně.

Odpovězeno: 31. 07. | 11:55Autor: Flamendr

Otázka: Jak??
a Co je to za blbost ze se játra netransplantuje opilcum jak dokazete ze jsem opilec?A dále proč nejde jen orezat kdyz se regeneruje a dorustá?Tento skvělý orgán?

Mario Švehelka: Vím o konkrétním případu, kdy se transplantaci jater podrobil pacient s alkoholickou cirhózou. Zda v té době již abstinoval nevím. Že jste opilec dokázat neumím. Pokud by se játra pouze ořezala, pacient by z ranných ploch rychle vykrvácel.

Odpovězeno: 31. 07. | 12:02Autor: David Bakeš

Otázka: Dobrý den, já myslím pane náměstku, že i o zdravotnictví platí to, co jinde: že v svízelných situacích je na prvním místě třeba hledat pomoc u vlastní rodiny. U dětí, které jsem si vychoval. Že nelze pořád spoléhat na stát. A že nejlepší jistota v zádech jsou dobře vychované děti, připravené pomoci.

Mario Švehelka: Nejsem náměstek. Jinak máte částečně pravdu, pokud byste ovšem potřeboval jakoukoliv komplikovanější léčbu, pomoc pouze z okruhu vlastní rodiny by nejspíše nestačila a musel byste se tak jako tak svěřit zdravotnickému systému.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy