Nemocnicím se nevyplatíme, po operaci rychle domů

Radek Nohl Radek Nohl
12. 5. 2011 15:50
Nový systém počítá s tím, že nemocnice dostanou za stejnou péči zaplaceno stejně
Foto: Jan Langer

Praha - Za stejnou péči dostane každá nemocnice od pojišťovny stejnou sumu peněz, plánuje ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Ten chce od roku 2012 zásadně změnit podmínky pro zdravotnická zařízení.

Všechna budou muset přejít na nový systém plateb za diagnózu (DRG), čímž už by nemělo docházet k tomu, že se úhrady diametrálně liší.

Podle poslankyně Patricie Kotalíkové (TOP 09) je běžné, že pacienti zůstávají v nemocnicích déle, než je nutné. Důvod je jednoduchý - zdravotnická zařízení dostávají díky tomu od pojišťoven více peněz. To se ale teď změní.

"I když budete v nemocnici jeden, nebo deset dní, bude úhrada za pacienta stále stejná," prohlásil náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

Nemocnice dostanou za ošetření stejně

Hegerův úřad si od systému slibuje, že lidé budou po operacích zůstávat ve zdravotnických zařízeních kratší dobu a pojišťovny jim tak zaplatí méně.

"Tím se získá i více místa v nemocnicích, což může přispět k restrukturalizaci počtu lůžek," dodala Kotalíková.

Foto: Jan Langer

Pro pacienty to bude navíc znamenat, že zaplatí méně za regulační poplatky. Ty se přitom mají brzy zvýšit. Podle Hegerova návrhu se za jeden den v nemocnici nebude již platit šedesát, ale sto korun. 

Změna se dotkne také nemocnic. Ty budou dostávat od zdravotních pojišťoven stejně za ošetření nebo operace.

V současné době zaplatí VZP například fakultní nemocnici Bulovka za ošetření pacienta s mrtvicí 13 tisíc korun. Jen o několik kilometrů vzdálená fakultní nemocnice Motol přitom dostane o zhruba pět tisíc korun navíc.

Podle ministra počítá systém se zhruba pěti stovkami skupin diagnóz. Kolik budou zdravotní pojišťovny za jednotlivé operace či ošetření platit, stanoví Národní referenční centrum.

"Je to správný kompromis, který vnese do úhradového systému spravedlnost. Dnes je používán téměř v celém světě," prohlásil Heger.

Proč se systém nepodařil zavést dříve? ptá se Heger 

Ředitel Národního referenčního centra Pavel Kožený řekl, že vznikne speciální skupina, do které budou zařazeny některé specifické výkony. Bude se jednat o zhruba padesátku případů, například transplantace srdce.

"Není ekonomicky vhodné u některých výkonů stanovovat průměrné ceny, když daná operace může stát od jednoho do deseti milionů korun," dodal Kožený. 

Podle Hegera není systém DRG úplnou novinkou. V České republice vznikl v roce 1996. Několik let se testoval, ale nikdy se ho nepodařilo zavést do všech zdravotnických zařízení.

Nyní se na přípravě systému podílela řada velkých nemocnic. Jako příklad ministr uvedl fakultní nemocnice v Plzni, Ostravě, Hradci Králové nebo Motole.

 

Právě se děje

Další zprávy