Oceněná olomoucká nemocnice byla založena v roce 1748 a je nejstarší vojenskou nemocnicí na území bývalého Československa. Zdravotnické zařízení, které sídlí v objektu národní kulturní památky Klášterní Hradisko, má zhruba 270 lůžek. Ročně tam bývá hospitalizováno kolem 7000 pacientů a dalších 36 tisíc je ošetřeno v ambulancích.
Loni byla olomoucká vojenská nemocnice třetí, celkovým vítězem se stala Nemocnice Písek a druhá skončila Ústřední vojenská nemocnice Praha.
Do absolutního výsledku se promítlo hodnocení nemocnice pacienty lůžkových oddělení nebo ambulancí a zaměstnanci. Experti hodnotili také hospodaření zdravotnických zařízení včetně zadluženosti nebo průměrné mzdy v nemocnici. Potřebné podklady měli hodnotitelé od 86 nemocnic ze zhruba 160 celkových.
"Bonifikujeme nemocnice, které mají dostatek prostředků na hrazení svých závazků, hradí závazky v přiměřené době, investují do svého majetku a dokáže adekvátně odměnit svůj personál," řekl při vyhodnocování Jakub Kovář ze společnosti Nexia, která hodnocení zpracovávala.
Nemocnice hodnotili také pacienti a zaměstnanci. "Z hodnocení vyplynul negativní trend ohledně včasné reakce personálu na bolest pacientů a hůře je hodnocený také přístup lékařů a sester v ambulancích," dodal Kovář.
Průměrná mzda: 36 tisíc
Do výše průměrné mzdy se ale podle Kováře promítá i to, jestli si nemocnice stravování či úklid, kde jsou mzdy tradičně nižší, řeší z vlastních zdrojů nebo dodavatelsky. Průměrná mzda v těchto 86 hodnocených nemocnicích byla loni více než 36 tisíc korun. Meziročně vzrostla o 11 procent, stejně jako medián.
Podobně dramaticky rostou mzdy podle pořadatelů už poněkolikáté. "I v roce 2017 si v oblasti výše průměrné mzdy zachovávají dominantní postavení přímo řízené organizace. Z deseti nemocnic, vyplácejících nejvyšší mzdy, je přímo řízených organizací celkem osm," uvedli dále pořadatelé.
Na prvním místě se z hlediska finančního zdraví umístila Nemocnice České Budějovice, na druhém Nemocnice Mladá Boleslav a na třetím Centrum léčby pohybového aparátu spadající do skupiny Vamed Mediterra. Skupina provozuje v Česku osm zdravotnických zařízení.
Ze státních nemocnic byla nejlépe hodnocená Fakultní nemocnice Hradec Králové, mezi krajskými Nemocnice České Budějovice a z městských Úrazová nemocnice v Brně.
Nejspokojenější jsou zaměstnanci nemocnice v Hradci
V hlasování více než 6000 zaměstnanců zvítězila z fakultních zařízení Fakultní nemocnice Hradec Králové a Městská nemocnice Duchcov vlastněná společností Vita mezi ostatními.
Hospitalizovaní nejlépe hodnotili Fakultní nemocnici Hradec Králové a Karvinskou hornickou nemocnici, ambulantní pacienti Fakultní nemocnici Brno a Nemocnici Podlesí v Třinci, kterou provozuje skupina Agel vlastněná podnikatelem Tomášem Chrenkem.
HCI nově hodnotil i online komunikaci nemocnic, tedy jejich webové stránky a profily na sociálních sítích. Jako nejlepší vybral Fakultní nemocnici Brno a Nemocnici Český Těšín, která také patří do skupiny Agel.