Praha - Zhruba padesátka lékařů z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady má v současné době tolik smluv, že jim to dá dohromady více než dva úvazky.
Odhalil to personální audit, který v jednom z největších zdravotnických zařízení v Česku probíhá.
Ten také například ukázal, že si někteří lékaři vykazují práci v nočních hodinách, i když jen po telefonu radí méně zkušeným kolegům. Nebo chtějí proplatit hodiny, které tráví v soukromé ordinaci nebo učí na lékařské fakultě.
"Devět z deseti lékařů to nerespektuje, to znamená, že mají úvazek 1,0 ve vinohradské nemocnici a u fakulty 0,25. Tak by s obědem mělo jít o 10,5 hodiny. Všichni to dělají v rámci jedné pracovní doby a pacienti si stěžují, že na ně nemají lékaři čas," prohlásil ředitel nemocnice Marek Zeman.
Nové "píchačky" lékaři bojkotují
Dílčí výsledky byly pro vedení vinohradského zdravotnického zařízení tak zarážející, že se tu rozhodli zavést "píchačky". Zavedení tohoto systému zároveň požadoval Státní úřad inspekce práce.
"Lékaři jsou v nemocnici osm hodin, ale odpíchnou si například deset hodin. My nyní víme, že zhruba polovina z nich má paralelní úvazek na fakultě. A díky tomu jsme již některým doktorům odmítli hodiny navíc proplatit," řekl Aktuálně.cz personální ředitel Zdeněk Pastyřík.
Několik lékařů však nový elektronický systém bojkotuje a odmítá své příchody a odchody do nemocnice hlásit. "Nesou to hodně těžce, že je někdo kontroluje. Budeme jim posílat vytýkací dopis," dodává Pastyřík.
Na jeho slova reagují místní odboráři i zástupci lékařské komory kriticky. "Kdyby to mělo efekt, že se ukáže, kdo v té nemocnici skutečně pracuje a je vytížený, tak to mohlo mít nějaký význam. To se ale neděje," řekl chirurg vinohradské nemocnice Miloš Voleman, který je zároveň místopředsedou lékařských odborů.
Mluvčí České lékařské komory Michal Sojka označil "píchačky" za zbytečné. "Na šéfovi oddělení je, aby věděl, kde své lidí má. Stojí to jen peníze navíc," uvedl Sojka.
Lékař dělal jen kulichy
Podle Zemana průběžné výsledky auditu nyní ukazují, že více než dva úvazky vykazuje zhruba padesát z více než pěti set lékařů, kteří v nemocnici pracují. To znamená, že by každý měl pracovat denně více než šestnáct hodin.
"Věděl jsem od pacientů, že k jednomu lékaři se nemohl skoro nikdo dostat, přitom ten doktor ve své ordinaci byl a pracoval. Z toho mi vychází, že všichni byli jeho 'známí'," prohlásil Zeman.
Doktoři si do úvazků často započítávají práci v nemocnici, pro 3. lékařskou fakultu, práci v soukromé ordinaci, klinické studie s léky, vědecké práce a hodiny přesčas.
"Ukazuje se, že lékaři, kteří mají čtyři hodiny práce pro nemocnici a čtyři pro fakultu, tak fakticky pro nemocnici pracují šest i více hodin," odmítá dílčí výsledky auditu místní chirurg Miloš Voleman.
Nemocnice chce audit uzavřít do začátku září. A poté se bude s jednotlivými lékaři domlouvat na tom, aby měli smlouvy do 1,6 úvazku.
"Hlavním cílem personálního auditu je zreálnit požadavky na zátěž mladých lékařů a zjistit, zda konkrétní zaměstnanec pracuje hodně či málo za danou mzdu. Podaří-li se nám to, pak se zamezí 'vykořisťování' mladých lékařů," dodal Zeman.
Co říkáte na výsledky auditu v pražské vinohradské nemocnici? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.