Němečkův nový náměstek je expert na spor s Diag Human

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 24. 7. 2014 10:38
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček si vybral do funkce ekonomického náměstka Davida Kotrise.
Nový ekonomický náměstek ministra zdravotnictví David Kotris.
Nový ekonomický náměstek ministra zdravotnictví David Kotris. | Foto: ČTK

Praha - Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček si vybral nového ekonomického náměstka.

Podle informací deníku Aktuálně.cz se jím stal David Kotris, který doposud v úřadu zastával funkci ředitele právního odboru. Na klíčovém postu nahradil Petra Saláka. Ten před několika dny odešel na vlastní žádost.

To, že se Kotris stal ekonomickým náměstkem Svatopluka Němečka, potvrdil Aktuálně.cz ředitel tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví Jan Štoll. Do nové funkce byl jmenován od dnešního dne.

Kotris již působí na ministerstvu řadu let. Dříve byl i členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. Veřejnosti je znám jako zástupce státu v právní bitvě s firmou Diag Human, která vede arbitráž o zhruba deset miliard korun.  

Bude řídit i nemocnice

Nový ekonomický náměstek bude mít na starosti i přímo řízené organizace, mezi které patří zejména největší fakultní nemocnice.

Vedení resortu přitom už v minulosti připustilo, že chystá v nemocniční síti malou revoluci. Některé nemocnice se přemění na neziskovky, jiné sloučí a dalších se ministerstvo jednoduše zbaví. Kotris bude na změny dohlížet.

Petr Salák byl ve funkci od srpna loňského roku, zvolil si ho Němečkův předchůdce Martin Holcát. Do té doby Salák vedl na ministerstvu ekonomický odbor.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy