Miliardová bitva s Diag Human zatím vyšla stát na 35 milionů

Radek Nohl Radek Nohl
7. 7. 2014 5:30
Jde o částku za právní služby v šesti zahraničních sporech. Jen v Anglii stojí hodina nejlepšího advokáta přes 25 tisíc korun.
V kauze Diag Human jde o údajně zmařený obchod s krevní plazmou.
V kauze Diag Human jde o údajně zmařený obchod s krevní plazmou. | Foto: Thinkstock

Praha - Stát po třech letech právních bitev v pěti zemích Evropy a v USA spočítal, že ho spory s firmou Diag Human stály bezmála 35 milionů korun.

Již dnes je to například více, než zaplatilo ministerstvo financí za advokáty v jiné podobně známé kauze - Mostecké uhelné společnosti.

Jenže i když v tuzemsku před šesti roky vyřkli rozhodci nepravomocný verdikt, že má Česká republika zaplatit za údajně zmařený obchod s krevní plazmou osm miliard korun, od té doby je u všech ostatních soudů úspěšná. Definitivně kauza skončila ve čtyřech evropských státech (celý přehled v grafice).  

"Pomalu a jistě se to obrací, i když je to moc těžké i s ohledem na to, v jakém stavu nám kauzu předali naši předchůdci," řekl Aktuálně.cz ředitel právního odboru ministerstva zdravotnictví David Kotris.

Spory ještě nekončí

Zahraniční soudy s Diag Human ještě neskončily, verdikty soudů ve dvou posledních státech tak mohou být pro Českou republiku odlišné. Stoupne také konečná suma za právní zastoupení.

Například ve Velké Británii, kde stát před několika dny zaznamenal poslední vítězství, to bude až o jednu třetinu více. Tedy až třicet milionů korun.

Důvodem je mimo jiné skutečnost, že si Česká republika najala v Anglii celkem sedm právníků a v poslední fázi také jednoho tzv. queen`s councela. Tito advokáti jsou suverénně nejdražší, ale zároveň také nejlepší.

"Vyjde až na nějakých 750 liber za hodinu (zhruba 25 500 korun), a to ještě po slevě," podotkl Kotris. Zástupci Diag Human si zaplatili tyto advokáty dva, ale nakonec neuspěli.

Stát se soudí o miliony

Právní bitva ve Velké Británii je pro stát suverénně nejdražší. Další spory v USA a Francii stály okolo pěti milionů korun. Ve zbylých státech pak od jednoho do 3,5 milionu korun.

Kromě Velké Británie Česká republika již pravomocně vyhrála také ve Francii, Švýcarsku a Rakousku. V těchto státech se také soudí o to, aby získala peníze zpět. Uspěla všude, jen v Rakousku podle Kotrise zatím Diag Human nezaplatil.

Ředitel právního odboru ministerstva zdravotnictví David Kotris.
Ředitel právního odboru ministerstva zdravotnictví David Kotris. | Foto: ČTK

"Vymohli jsme asi maximum toho, co jsme vymoci mohli. Jsou to milionové částky ve všech případech. V tuto chvíli v podstatě zvažujeme možnost vymáhání v Lichtenštejnsku, kde má sídlo Diag Human, pokud ten dobrovolně nezaplatí," dodal Kotris.

Český soud rozhodne brzy

Klíčová část sporu se však blíží do finále i v Česku a je pravděpodobné, že konečný verdikt zazní ještě letos.

Přestože je stát zatím v zahraničí úspěšný, může tuzemský soud rozhodnout opačně. "Český soud může samozřejmě rozhodnout jinak. To se nedá vyloučit," dodal Kotris.

Dnes se hraje i s úroky o více než deset miliard korun. Jenže zatímco firma si stojí za tím, že spor skončil a peníze jí patří, ministerstvo zdravotnictví a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových tvrdí, že arbitráž stále pokračuje. Konečné rozhodnutí by tedy mělo padnout během několika měsíců.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy