Diag Human se vzdal, ČR chce zpět 30 milionů za advokáty

Radek Nohl Radek Nohl
1. 7. 2014 8:00
Česko má definitivně za sebou další z mezinárodních arbitráží v kauze údajně zmařeného obchodu s krevní plazmou. Firma Diag Human se neodvolala proti porážce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Osmnáctiletý spor mezi společností Diag Human a Českou republikou nadobro končí v další ze šesti zemí, kde firma náš stát žaluje. Zatím nebyla ani jednou úspěšná a tentokrát prohrála ve Velké Británii.

Firma, která požaduje po státu včetně úroků desetimiliardové odškodné za údajně zmařený obchod s krevní plazmou, nepodala podle zástupců ministerstva zdravotnictví odvolání proti verdiktu londýnského soudu, jenž nároky společnosti zamítl.  

Jak deník Aktuálně.cz zjistil, Diag Human měl podat odvolání k 12. červnu a do dalších sedmi dnů o tom měl informovat Českou republiku.

"Toto neučinili. I z dalších indicií lze vyvozovat, že s velkou pravděpodobností hraničící s jistotou Diag Human odvolání nepodal," řekl ředitel právního odboru ministerstva zdravotnictví David Kotris.

Diag Human se zatím nevyjádřil. Právní zástupce firmy Jan Kalvoda na otázky Aktuálně.cz nereagoval. Jeho asistentka pouze přislíbila, že na dotazy odpoví. Dosud to však Kalvoda neudělal.

Ministerstvo připravuje protiútok

Český stát po arbitrážích ve Francii, Švýcarsku a Rakousku uspěl i ve čtvrté zemi, kde firma vyvolala soudní spory. Česká republika se navíc připravuje na protiútok.

Poté, co londýnský soud již řekl, že Diag Human má zaplatit protistraně zálohu ve výši zhruba devíti milionů korun, chystá se ministerstvo ještě vyčíslit celkové náklady, především na právní zastoupení za tříletý spor. Odhadem jde zhruba o pětadvacet až třicet milionů, které chce ministerstvo zdravotnictví vysoudit zpět.

Obří výlohy

"Předpokládáme, že máme velkou šanci peníze vymoct v plném rozsahu," prohlásil Kotris.

Podle něj je to zdaleka nejvyšší částka, kterou stát při arbitrážích za zkušené zahraniční právníky zaplatil. "Převyšuje náklady za všechny ostatní soudní zahraniční spory dohromady," řekl Kotris. 

Vysoké výlohy souvisí s tím, do jaké hloubky se anglický soud případem zabýval. "A také kvůli tomu, že Anglii si firma Diag Human vzala jako své hlavní bojiště," dodal Kotris.

Stát chce vymoct až 30 milionů, řekl David Kotris.
Stát chce vymoct až 30 milionů, řekl David Kotris. | Foto: ČTK

Soudy nyní probíhají ještě v Lucembursku, USA a také v České republice, kde rozhodci přiznali Diag Human v roce 2008 náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun.

Jenže zatímco firma tvrdí, že spor skončil a peníze jí patří, ministerstvo zdravotnictví a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových tvrdí, že arbitráž stále pokračuje. Konečné rozhodnutí by mělo padnout během několika měsíců.

Co si myslíte o kauze Diag Human? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy