Třetina nemocnic zkrachuje, varují experti před novou normou

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
4. 5. 2015 5:30
Ministerstvo zdravotnictví slibovalo, že sepíše zákon o neziskových nemocnicích. Ten měl zabránit vyvádění majetku špitálů na soukromé účty. Dnes jsou teze hotové, podle odborníků jde o paskvil.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Krach až třetiny českých nemocnic. To by podle odborníků mohl způsobit nový zákon, jehož návrh nyní představilo ministerstvo zdravotnictví. Norma přitom měla původně fungování špitálů vylepšit.

"Jenomže to se nestane. Ten návrh je naprosto nevyhovující," hodnotí dokument například šéf České lékařské komory Milan Kubek. Proti se postavili také oslovení právníci.

Jediné, čeho zákon v této podobě dosáhne, je podle nich krach části zdravotnických zařízení. Skončit by prý mohla až třetina. Zbytek nemocnic, které norma naopak zvýhodní, bude moci nezřízeně utrácet. Žádný trest je přitom nestihne. Pokud se totiž dostanou do finančních problémů, díry za ně zalepí stát nebo kraj.

"S návrhem rozhodně nesouhlasíme," říká právník ministerstva financí Adam Vojtěch. Ministerstvo zdravotnictví ho podle něj v takové podobě neprosadí.

Vyvádění majetku z nemocnic

O jaký návrh jde a co konkrétně odborníkům vadí?

Současná vláda se před dvěma lety zavázala v koaliční smlouvě, že se nemocnice převedou na neziskovky. Důvod? "Nemocnice by neměly být obchodními společnostmi, které mohou vyvádět majetky na soukromé účty,“ vysvětlil nastupující ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Proměna se měla odehrát už během roku 2016. A neměla být zadarmo. Všechny nemocnice, které se promění na neziskovky, měly mít garantovanou smlouvu s pojišťovnami. Měly získat také daňové úlevy. "Konečné rozhodnutí, jestli nemocnice do tohoto systému vstoupí, ale nechá ministerstvo pouze na nich," řekl tehdy Němeček. Stát podle něj nikoho nutit ke změně nebude.

Pojem "nezisková organizace" ze zákona vypadlo

Jenomže teď je všechno jinak. Vedení resortu sice začalo nová pravidla pro nemocnice sepisovat, o neziskovkách už ale nemluví. Místo toho se v dokumentu objevil pojem "veřejné zdravotnické organizace".

"Nechápu to. Ten návrh mluví o něčem úplně odlišném," pozastavuje se nad změnou šéf České lékařské komory Milan Kubek. Jakákoliv pojistka, že se z nemocnic přestanou vyvádět peníze, tak podle něj padá.

Systém navíc nebude otevřený. "Veřejnou zdravotnickou organizací", která získá daňové slevy a smlouvu s pojišťovnou, se budou moci stát jen nemocnice zřízené státem, krajem nebo obcí. Soukromníci a církve mají smůlu.

Právník: norma je protiústavní

"To je také špatně. Zavání to likvidací části zařízení. Církevní a soukromé nemocnice se dostanou do nerovného postavení a patrně přijdou o smlouvu s pojišťovnou," upozorňuje právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál.

"Vyvolené" krajské a státní nemocnice se naopak přestanou snažit. Za jejich závazky totiž bude ručit zřizovatel – tedy stát, kraj nebo obec. "Nemocnice si bude moci klidně koupit nesmyslný a zbytečný přístroj a nikdo ji za to nenapomene. Naopak. Pojišťovna bude muset všechny výkony na přístroji uhradit," uvádí pro příklad Dostál.

Opatření se proto podle něj ocitne u Ústavního soudu. A ten, kdo se na soud obrátí, uspěje. "Nemohou tady vedle sebe existovat dva soutěžitelé, z nichž jeden má nárok na smlouvu a garanci nezkrachovatelnosti, a druhý ne. Pokud by toto stát dovolil, tak by těžce zasáhl do práv podnikatelů," vysvětlil Dostál.

Jde jen o návrh, hájí se ministerstvo

Ministerstvo zdravotnictví ale rozhořčení lékařů a právníků mírní. Podle náměstkyně Lenky Tesky Arnoštové jde pouze o návrh, který se může ještě změnit.

"Není to tak, že bychom se odkláněli od programového prohlášení vlády. Předložené teze jsou jenom základní principy. Stále chceme vytvořit neziskovou páteřní síť nemocnic, jejímž základem bude poskytování lůžkové péče," uklidňuje zdravotníky Arnoštová. Vedení resortu má předložit hotový návrh vládě už za měsíc.

Až bude návrh zákona definitivně hotový, bude ho prý ministerstvo zdravotnictví s lékařskou komorou i nemocnicemi konzultovat.

Neziskovky chtěl i David Rath

Normu, podle které by se měly nemocnice přeměnit na neziskovky, nebudou čeští zákonodárci projednávat poprvé. Něco podobného už před čtyřmi lety předkládal také bývalý hejtman a poslanec David Rath. Jenomže narazil.

"Nemocnice se totiž pod hlavičku neziskovky nehrnuly," vysvětluje bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Proti se postavil také Ústavní soud – vadilo mu, že by se na neziskovky musely překlopit všechny nemocnice povinně.

Dnes už jsou špitály k návrhu svolnější. Láká je totiž slibovaná garance státu. Vlastní verzi zákona o neziskových nemocnicích už proto připravila také Česká lékařská komora. Ministerstvu zdravotnictví ho poslala před rokem. "Prozatím se tím ale nikdo seriózně nezabýval," řekl šéf komory Kubek.

Zákon o neziskových nemocnicích patří mezi priority ministerstva zdravotnictví a měl by začít platit už během příštího roku.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Stuttgartu bleskový gól nestačil, s Kolínem jen remizoval

Fotbalisté Stuttgartu přes bleskový gól pouze remizovali v 5. kole bundesligy 1:1 s Kolínem nad Rýnem a promarnili v domácím utkání šanci dotáhnout se před víkendovým programem na vedoucí Lipsko. Na lídra tabulky ztrácí nováček soutěže dva body. Soupeř čeká na vítězství v nejvyšší soutěži už 15 utkání, v novém ročníku získal teprve druhý bod.

Domácí měli skvostný vstup do zápasu a už ve 24. sekundě je umístěnou střelou zpoza šestnáctky poslal do vedení belgický záložník Orel Mangala. V polovině první půle ale z penalty vyrovnal švédský útočník Sebastian Andersson a VfB dál čeká na první domácí výhru v sezoně. Kolínští po úvodních třech porážkách podruhé za sebou remizovali, bundesligové vítězství ale slavili naposledy 6. března.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Stuttgart - Kolín nad Rýnem 1:1 (1. Mangala - 23. Andersson z pen.).

Tabulka:

1. Lipsko 4 3 1 0 10:2 10
2. Bayern Mnichov 4 3 0 1 17:8 9
3. Dortmund 4 3 0 1 8:2 9
4. Stuttgart 5 2 2 1 10:6 8
5. Eintracht Frankfurt 4 2 2 0 7:4 8
6. Augsburg 4 2 1 1 5:3 7
7. Brémy 4 2 1 1 6:6 7
8. Hoffenheim 4 2 0 2 8:6 6
9. Leverkusen 4 1 3 0 3:2 6
10. Union Berlín 4 1 2 1 7:5 5
11. Mönchengladbach 4 1 2 1 5:6 5
12. Freiburg 4 1 2 1 5:8 5
13. Wolfsburg 4 0 4 0 2:2 4
14. Bielefeld 4 1 1 2 3:6 4
15. Hertha Berlín 4 1 0 3 8:10 3
16. Kolín nad Rýnem 5 0 2 3 5:9 2
17. Schalke 4 0 1 3 2:16 1
18. Mohuč 4 0 0 4 2:12 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy