Malé nemocnice nemají na navýšení platů, nepřišly jim peníze

ČTK ČTK
13. 4. 2015 17:03
Růst platů o pět procent garantoval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Přes polovinu menších nemocnic akutní péče nedostalo podle zveřejněné analýzy Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) od zdravotních pojišťoven v lednu dost peněz na to, aby zvýšily platy o pět procent.

Růst platů o pět procent přitom garantoval všem nemocnicím ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Platy stouply u státních nemocnic, kde ministr zvýšení nařídil, potvrdily odbory.

"AČMN ověřila skutečné navýšení úhrad úhradovou vyhláškou pro rok 2015 zatím za měsíc leden. Tvrdá čísla úhrad skutečně zaplacených zdravotními pojišťovnami za péči poskytnutou v měsíci lednu ukazují, že v akutní péči nedosáhlo minimálně tříprocentní navýšení úhrad nezbytného pro pětiprocentní zvýšení platů a mezd 59,6 procenta nemocnic," uvádí asociace na svém webu.

Nemocnice následné péče jsou na tom nejhůř

Nemocnice následné péče jsou na tom ještě hůř, neboť 67,8 procenta z nich na zvýšení platů nemá. V následné péči je pro pětiprocentní růst platů potřeba navýšení úhrad o pět procent, toho se nedočkaly téměř tři čtvrtiny nemocnic a zařízení následné a dlouhodobé péče, dodává AČMN.

Místopředsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Břeňková řekla, že pětiprocentní navýšení základní mzdy provedly například nemocnice kraje Ústeckého a Pardubického, kde lékaři dostali přidáno tři procenta plus jinou kompenzaci. Odbory nadále informace z krajů sbírají.

Předseda lékařských odborů Martin Engel řekl, že podle jeho informací zvýšily tabulkové platy všechny státní nemocnice. "Koncem dubna se pracovní skupina sejde, aby situaci znovu vyhodnotila," shrnul Engel.

V anketě získala AČMN odpovědi zatím 47 nemocnic akutní péče. Z nich nárůst úhrad od pojišťoven o tři procenta a víc potvrdilo 19 nemocnic, o dvě až tři procenta 18 nemocnic, o jedno až dvě procenta šest nemocnic. Méně než loni v lednu dostaly čtyři nemocnice.

V následné péči odpovídalo v anketě 59 zařízení. Z nich nárůst úhrad od pojišťoven o pět a více procent potvrdilo 19, nárůst mezi třemi a pěti procenty pět zařízení, nárůst do tří procent sedm zařízení. Méně než loni v lednu dostalo 28 těchto zařízení. Následná péče potřebuje větší počet personálu než péče akutní, proto pro odpovídající nárůst platů potřebuje od pojišťoven více peněz.

Z ankety AČMN rovněž vyplynulo, že se zatím nepotvrdil předpoklad, že se zrušením stokorunového hospitalizačního poplatku stoupnou počty pacientů následné péče. Počet vykázaných a pojišťovnami zaplacených ošetřovacích dnů v lednu 2015 proti měsíčnímu průměru roku 2014 klesl na 99,6 procenta.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

Další zprávy