Stokorunový poplatek je pryč, rodiny odložily seniory do LDN

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
9. 4. 2015 5:30
Na nemocniční lůžka se podle lékařů opět tlačí i lidé, kteří nemají vážný zdravotní problém. Nemocniční péče je totiž znovu tři měsíce zadarmo. Náklady VZP meziročně poskočily o pětinu.
Foto: Thinkstock

Praha - České špitály řeší palčivý problém: jen co zmizel stokorunový poplatek za hospitalizaci, zaplnila se některá oddělení do posledního místa. Největší nápor zažívají léčebny dlouhodobě nemocných. Obsadili je hlavně lidé, pro které rodiny nenašly místo v domově důchodců. Problémy hlásí třetina oslovených zařízení.

„Každý měsíc nám na lůžkách následné péče přibude až patnáct procent nových pacientů,“ postěžoval si krátce po zrušení regulačního poplatku primář ze šumperské nemocnice Zdeněk Štěpán. Nabobtnal prý také počet dní, které lidé v nemocnici stráví. Špitál tak prý znovu nemá na nejnutnější věci - pleny, mokré ubrousky nebo brčka na pití.

„Zvýšený zájem pacientů vnímáme i my,“ potvrzuje Radmila Fleischerová z Nemocnice s poliklinikou v Havířově. Ze stovky lůžek pro dlouhodobě nemocné, která může nemocnice pacientům nabídnout, není najednou volné ani jedno.

Podle lékařů se přitom na lůžka "tlačí" i lidé, kteří na ně absolutně nepatří. „Snaží se sem dostat pod záminkou nějakého onemocnění,“ popisuje Markéta Smutná z Podřipské nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem, kde už mají ze všech 43 lůžek volné jen jedno. Lidé totiž mohou zůstat zdarma ve špitálech až tři měsíce. Celý pobyt hradí pojišťovny.

O pětinu víc peněz

A na jejich účtech už je to znát. Třeba mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý hlásí, že už pojišťovna vydala za klienty v „eldéenkách“ 3,8 miliardy korun. To je o pětinu víc než předloni.

Vedení resortu zdravotnictví přesto žádnou změnu nechystá. Situaci si podle něj mají pohlídat pojišťovny. „Ti, kdo zdravotní péči nepotřebují, by na nemocničním lůžku být neměli,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Jenomže podle experta na zdravotnictví Pavla Vepřeka je taková kontrola v praxi téměř nemožná. „U seniora se vždycky najde něco, na co ho můžete léčit,“ polemizuje s ministerstvem Vepřek.

Stát tak podle něj nesmyslně přichází o peníze, které předtím vyplatil jako příspěvek na péči. Jeho výše se pohybuje od osmi stovek do 12 tisíc korun a lidé by si z něj měli zaplatit například ošetřovatelku.

Sociální služby scházejí

„Jenomže pokud se ocitnou v nemocnici, ošetřovatelku nepotřebují, protože péči personálu mají zdarma,“ připomíná Vepřek. Peníze tak rodině zůstanou. „Správně by sice měli lidé nahlásit pobyt seniora v nemocnici na sociálce a příspěvky by se na dobu hospitalizace měly stopnout, pokud to ale neudělají, často se nic nestane,“ říká Vepřek. Systémy zdravotní a sociální péče totiž nejsou propojené. Nikdo na to nemusí přijít.

Na druhou stranu to, že lidé nechávají své dlouhodobě nemocné příbuzné v léčebnách, je logické. V Česku totiž sociální služby pro staré lidi upoutané na lůžko chybí. Podle Stanislava Fialy z Asociace českých a moravských nemocnic je třetina lidí v nemocnicích právě proto, že se pro ně nenašla vhodná sociální péče. Nepřetržitou lékařskou péči nepotřebují. A naopak čtvrtina seniorů v domovech důchodců by ji mít měla.

V celém Česku působí celkem 73 léčeben dlouhodobě nemocných se 7144 lůžky. To je asi třetina všech nemocničních kapacit. Pacienty v nich ošetřuje 368 lékařů. Jen Všeobecná zdravotní pojišťovna hlásí, že má v „eldéenkách“ 55 577 svých klientů.

Třicetikorunové poplatky prý nefungovaly

Stokorunový poplatek za pobyt v nemocnici lidé neplatí rok a čtvrt.

Od letošního ledna zmizely také třicetikorunové poplatky u lékaře v ordinacích. Tam ale prozatím zdravotníci nárůst pacientů nepociťují. "Prozatím se nic zvláštního neprojevilo. Na hodnocení je však brzy, uplynula příliš krátká doba," vysvětluje známý pražský praktický lékař Jan Jelínek. V hodnocení by prý byl opatrný také proto, že statistiku mohla zkreslit chřipková epidemie.

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka se žádné zvraty v ambulancích nečekají. Zavedení třicetikorunových poplatků se totiž podle něj minulo účinkem. „Zhruba rok až dva po zavedení poplatků sice u lékařů pacientů ubylo, ale v dalších letech se to vrátilo zpátky na původní úroveň. To ukazuje, že poplatky regulační efekt neměly,“ řekl Němeček. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy